Diskusia

Denisa 31.08.2018, 21:28

Spovedné tajomstvo vs. zneužívanie detí

"Austrálska katolícka cirkev v piatok odmietla zákony, podľa ktorého majú kňazi povinnosť oznámiť polícii zneužitie dieťaťa, keď sa o ňom dozvedia pri spovedi. Doporučenie prijať takú normu je výsledkom oficiálneho vyšetrovania sexuálneho zneužívania detí."


Zdroj TU


Podobná právna úprava platí bohužiaľ aj na Slovensku. Kňaz, ktorý s dozvie o zločine počas spovede a neoznámi ho, nepácha žiaden trestný čin. 

Otázkou je, nakoľko môže byť také "sprostredkované" svedectvo / priznanie viny hodnoverné. No súde by síce neobstálo, no pri vyšetrovaní by polícii mohlo pomôcť. 

Je skutočne potrebné chrániť  vieru (resp. kňazov) na úkor obetí zločinov?
Uvedomujem si, že keby kňazi také zločiny oznamovať museli, k spovedi by pravdepodobne nikto nechodil. Tiež vymožiteľnosť by bola nulová, pretože ako dokážete kňazovi, že sa mu niekto priznal pri spovedi k zločinu?


Čo si o tom celom myslíte vy?

Diskusia

  • 1.

    Igelit 31.08.2018, 21:33

    Na spovedi som nikdy nebol a ani nepôjdem, Nemám potrebu a logicky mi vychádza, že tú potrebu môžu mať len morálne skleslí ľudia. Tie spovede a odpustky sú strašnou vecou a to hlavne od "kresťanstva", lebo to hovorí vlastne, že môžeš byť špina, veď prídeš, vyspovedáš sa, dostaneš odpustené a môžeš ísť znova.. 

    • 2.

      Denisa 31.08.2018, 21:36

      @Igelit

      tak ono za tie najhorsie "hriechy" ti knaz nemusi dat rozhresenie. 

      ale ano, ide o istu formu psychickej ulavy.. vlastne ako terapia je to asi dost dobry sposob.  asi je to lepsie ako zit cely zivot s nasledkami vlastnych cinov a nechat sa zozierat vycitkami svedomia. spoved je asi dobra forma psychohygieny. z psychologickeho hladiska. z moralneho je to nieco ine. 

  • 4.

    Nadja 31.08.2018, 21:40

    No to je jedna vec, ale čo ak môže kňaz porušením spovedného tajomstva zachrániť životy?

    Má nejakú možnosť zabrániť nejakej hromadnej vražde?

    • 5.

      Igelit 31.08.2018, 21:43

      @Nadja

      A koho to zaujíma? Ak by niekoho štvali hromadné vraždy, tak by nebola v európe migrantská politika, aká je neisty.svg

      • 6.

        Nadja 31.08.2018, 21:46

        @Igelit

        Ja viem, to odmietanie migrantov je des, súhlasím. Zrovna teraz, nechali ich týžden na lodi, lebo ich nik nechcel prijať, a to si hovoria kresťania :)))

    • 7.

      Denisa 31.08.2018, 21:46

      @Nadja

      to uz neviem, ako su na toto "skoleni". ale ak sa rozhodne nezasiahnut a zachovat spovedne tajomstvo aj za tuto cenu, tak to vidim na riadne pokrivenu moralku, resp. vygumovanost. 

      • 10.

        Nadja 31.08.2018, 21:47

        @Denisa

        On sa inak rozhodnúť nemôže, "kňaz, ktorý poruší spovedné tajomstvo, bude exkomunikovaný"...

        • 12.

          Denisa 31.08.2018, 21:50

          @Nadja

          no a? ved co je horsie? byt exkomunikovany, alebo byt spoluzodpovedny za vrazdu? lebo ak ten farar vie o nejakych planovanych hromadnych vrazdach napr. a neurobi nic aj ked moze, z mojho pohladu je spoluzodpovedny. 

          • 13.

            Nadja 31.08.2018, 21:51

            @Denisa

            No, pre teba je možno horšie niečo iné, ako pre kňaza... anjel.svg

            • 15.

              Denisa 31.08.2018, 21:53

              @Nadja

              ved prave..  to je ta vygumovanost

              • 16.

                Nadja 31.08.2018, 21:55

                @Denisa

                Zaujímalo by ma, čo si o tom asi myslia kňazi, ten rozpor musia cítiť a nejak sa s tým vyrovnať...

                • 20.

                  Denisa 31.08.2018, 21:57

                  @Nadja

                  myslim, ze im to vsetko pozdovodnuju tak, aby "ulavili" ich svedomiu.  kognitivna disonancia

              • 17.

                EnaXnaY 31.08.2018, 21:55

                @Denisa

                Tu sa bije cirkevný zákon so svetským ;)


                A ktorý má prednosť? ;)

                • 18.

                  EnaXnaY 31.08.2018, 21:56

                  @EnaXnaY

                  Pre mňa je to súboj záujmových skupín ;)

                  A ide len o to ktorá skupina si presadí svoje - tá druhá potom bude nespokojná s daným stavom ;)

                • 21.

                  Denisa 31.08.2018, 21:59

                  @EnaXnaY

                  praveze sa nebije. tento nezmysel bol transponovany do nasho pravneho poriadku prave tym, ze farari nie su zodpovedni. a teda ak neurobi nic, je to v sulade aj s cirkevnym aj so svetskym zakonom. osobne sa mi to vobec nepaci. 

                  • 22.

                    EnaXnaY 31.08.2018, 22:01

                    @Denisa

                    Bije sa zachovanie spovedného tajomstva s nahlásením trestného činu ;)


                    Jedno je cirkevný výmysel a druhé svetský ;)

                    • 24.

                      Denisa 31.08.2018, 22:03

                      @EnaXnaY

                      bodaj by to tak bolo..  bohuzial maju farari "vynimku" zo zakona, ak to takto zjednodusene poviem. 

                      • 27.

                        EnaXnaY 31.08.2018, 22:05

                        @Denisa

                        To je podĺa mňa jedno ;)

                        Podstatné je pre mňa to, že je nás v hre veľa a každý to chce hrať ináč ;)

                        A teraz ide len o to ako sa dohodneme ;)


                        Čo bude dovolené a čo nie ;)


                        Kompromisy a ústupky ;)

                        Alebo sa budeme biť ;0

                • 23.

                  Nadja 31.08.2018, 22:02

                  @EnaXnaY

                   Článok 8

                  (1) Spovedné tajomstvo je nedotknuteľné. Nedotknuteľnosť spovedného tajomstva zahŕňa právo odmietnuť vypovedať pred štátnymi orgánmi Slovenskej republiky.

                  (2) Slovenská republika garantuje aj nedotknuteľnosť tajomstva informácie, ktorá bola ústne alebo písomne zverená pod podmienkou mlčanlivosti osobe poverenej pastoračnou starostlivosťou.

  • 32.

    Nadja 31.08.2018, 22:11

    Možno existujú nejaké výnimky, ale v záujme všetkých sú tajné, a je to aj pochopiteľné :)

  • 39.

    Nadja 31.08.2018, 22:18

    Ništ sa vynímať nebude, bonzujte  a plaťte jak každý ROFL.svg

  • 71.

    Denisa 31.08.2018, 23:03

    dobru noc, vospolok.  :)