Diskusia

Denisa 30.08.2018, 20:42

Nezaplatila by mi poisťovňa odvykačku od kávy?

Poisťovne budú možno fajčiarom uhrádzať liečbu. V súčasnosti si ju platia fajčiari sami, ale po novom.. 


"Lieky na odvykanie by uhrádzali zdravotné poisťovne. Kalavská pripustila, že by sa zbavovanie závislosti mohlo realizovať aj v kúpeľoch. „Ak ste po operácii žlčníka, potom nasleduje rehabilitácia, nejaké kúpele, zvykáte si žiť na inej strave, zvykáte si na to, že musíte mať viac pohybu, takto nejako by si (fajčiari) odvykali aj od cigariet,“ povedala ministerka po rokovaní vlády."


Viac TU (Zdroj) 


Čo na to hovoríte?

Diskusia

  • 1.

    Igelit 30.08.2018, 22:28

    To majú ľudia platiť odvykačky závislákom? A ešte v čase, kedy sa nemocnice rozpadajú? 


    • 2.

      Denisa 30.08.2018, 23:08

      @Igelit

      Uvidíme. Ja v zásade nie som ani proti, ale nepáči sa mi to financovanie. Lepší model by bol, ak by sa dvihla spotrebná daň za cigarety, ktorá by bola použitá práve na tieto účely. Bohužiaľ ekonomika takto nefunguje.  

      • 3.

        Igelit 31.08.2018, 08:11

        @Denisa

        Nie, nesúhlasím. Nevidím jediný dôvod, prečo by sa ostatní mali skladať feťákom na pobyty v lázňach. To si naozaj mimo. 

        • 4.

          Denisa 31.08.2018, 09:50

          @Igelit

          Skus si moj koment precitat este raz. Odporucam zamerat sa na: "ale nepáči sa mi to financovanie". pochybujuci.svg

          • 5.

            Igelit 31.08.2018, 09:56

            @Denisa

            Prečital som si ho dobre. 

            Nie, nesúhlasím s financovaním rehabilitácie feťákov. Závislosť na bežne dostupných drogách si má slaboch riešiť sám so sebou. Tie drogy sú predsa legálne, tak ak by chcel niekto už niečo reálne riešiť, tak by ich v prvom rade zaradil medzi nelegálne. 

            Ale takto? 

            Veď si kúp drogu, staň sa závislý, dodrbkaj si zdravie, potom sa z toho môžeš liečiť, pri čom na tom krásne zarobí pár súkromných zariadení, to je šialenosť. 

            Nevravím v prípade nelegálnych drôg, lebo tie tu nemajú čo robiť, ak by si policia robila svoju prácu, tak by neboli heroinisti a podobní.. takže je to vina aj štátu, ale nie pri legálnych drogách. 

            • 6.

              Nadja 31.08.2018, 16:56

              @Igelit

              Problém je v tom, že následky tej závislosti musí štát aj tak riešiť, a je to mnohonásobne drahšie. Napr rakovina plúc a pod... a tých závislákov bez pomoci nechať nemôžeš, to je nehumánne...

              • 8.

                Igelit 02.09.2018, 17:58

                @Nadja

                Ja píšem o inom riešení. Zakázať škodlivé drogy a to úplne. Alebo ak chceme byť spravodliví, tak povoliť všetky a zosobňovať vinu pri újme na zdraví. Veď každý si je v kapitalizme zodpovedný sám za seba, či? Alebo ako v čom? Čo je toto za nekonzistentný režim? 

                • 10.

                  Nadja 02.09.2018, 21:39

                  @Igelit

                  Čo myslíš tým "zosobňovať vinu"?

                  • 12.

                    Igelit 02.09.2018, 22:09

                    @Nadja

                    Že ak niekto do seba láduje niečo, čo mu škodí, tak si predsa za to môže sám. 

                    • 18.

                      Nadja 02.09.2018, 23:24

                      @Igelit

                      Takže ak si niekto spôsobí újmu na zdraví vlastnou vinou, tak by sme ho nemali liečiť?

                      • 22.

                        majo 03.09.2018, 05:37

                        @Nadja

                        Problém je presne určiť mieru zavinenia vlastnou vinou , ale hádam je rozdiel medzi získanou závislosťou ktorú získame napriek vedomiu že to škodí a je rozdiel ak je to v genetike či zhode náhod ktoré ani nevieme ovplyvniť. Povinne by sme mali liečiť  tých čo si platia zdravotné poistenie ostatných  by som nechal na dobrovolnú pomoc od dobrovolných organizácií. Resp. ak majú svoje peniaze, tak nech si liečenie zaplatia sami......

                        • 23.

                          Nadja 03.09.2018, 08:24

                          @majo

                          Presne tak, problémom je určiť mieru zavinenia.

                          Čo napríklad s bývalými fajčiarmi, alkoholikmi, preplácať alebo nie?

                          Čo s ľuďmi, ktorí necvičia a spôsobujú si tak infarkt vlastným zavinením?

                          Čo s motoristami, ktorí riskujú, nedodržiavajú notoricky vyhlášku  a my ich potom draho liečime?


                          Čo s ľuďmi, ktorí trpia vlastnou vinou? Rovno eutanáziu? Alebo kašlať na nich, nech si to užijú?


                          • 24.

                            majo 03.09.2018, 09:43

                            @Nadja

                            Veď som to napísal, treba v prvom rade rozlišovať či si platia nemocenské alebo neplatia. Rovnako treba rozlišovať ničím nenútených závislákov od ľudí čo nie sú závislí ale trpia nejakou chorobou. Svet nie je bielo čierny, ak si myslíš že by taký mal byť tak mne je to úplne jedno čo sa tými závislákmi stane.......Žijeme tu každý iba svoj vlastný život a sme zaň zodpovední.

                • 11.

                  Denisa 02.09.2018, 21:49

                  @Igelit

                  uplne zakazat cigarety alebo alkohol podla mna nie je riesenie. vid prohibicia v amerike, ktora viedla k narastu cierneho obchodu a zvysenej kriminalite.

                  • Zobraziť komentár

                    13.

                    Igelit 02.09.2018, 22:11

                    @Denisa

                    V poriadku, tak povoliť. 

                    Prepáč, ale ak niekomu napríklad na škatuľku píšeš ako blb, že nefrajči to, zabije ťa to, škodí to aj tvojím deťom a podobne, tak ten dotyčný je chuj, keď si prefajčí zdravie a potom čaká od spoločnosti, aby mu zacvakala liečenie, ktoré je aj tak prd platné vo vačśine prípadov. 

                    • 14.

                      Denisa 02.09.2018, 22:15

                      @Igelit

                      ale ja s tym suhlasim. no aj blbov je potrebne liecit. otazkou je, ci je lepsie ich liecit tak, ze im poistovna zaplati zopar stoviek za odvykanie, alebo tak, ze im bude preplacat drahe chemo, ozarovanie, ktore ide ovela viac do penazi..  plus este aj liecbu pasivnych fajciarov z rodiny..  

                      skryvam koment kvoli vulgarizmu. 

                      • 15.

                        Igelit 02.09.2018, 22:28

                        @Denisa

                        Ok, tak sme ale opať pri rozdielnych metroch. Tak pomáhajme aj slabšie mysliacim, prečo sú na ulici, lebo si za to môžu sami? A tak podobne a tak podobne. 

                        ok- 

                        • 16.

                          Denisa 02.09.2018, 22:36

                          @Igelit

                          nemam nic proti, aby sa robila osveta aj tam, alebo aby sa ponahalo bezdomovcom postavit sa na nohy.  tam je ale ten rozdiel, ze mnoho z nich ani nema zaujem skoncit s tulactvom, kdezto fajciari, ktori sa liecia, ten zaujem maju. 

                          a preco je kto na ulici, to neviem, myslim, ze je to dost indivindi. niekto kvoli alkoholu, niekto kvoli automatom, niekto kvoli nabratym pozickam, niekto nie vlastnou vinou. ludia su rozni.

                          • 17.

                            Igelit 02.09.2018, 23:07

                            @Denisa

                            Bezdomovectvo je najviac spojené s beznádejou. Alkohol a sú vedlaśie činitele. 

                          • 21.

                            majo 03.09.2018, 05:32

                            @Denisa

                            Tým čo sú tam nie vlastnou vinou ale zhodou náhod a nechcú tam byť by som pomohol, ale iným nie, niekedy nechápem prečo mám niekomu pomáhať, mne nikto nepomohol. Okrem toho nenávidím nútenie k pomoci, pomoc je hádam dobrovolná činnosť, nie ?

                            • 26.

                              Denisa 03.09.2018, 11:21

                              @majo

                              suhlasim s tym, ze ak niekto pomoc nechce, nema zmysel mu ju nasilu posyktovat. 

                              ale kto ta nuti k pomoci? 

                              • 29.

                                majo 03.09.2018, 19:58

                                @Denisa

                                Núti ma štát, systémom tkz. solidarity a tiež prispievaním na cirkev . Celý daňový systém  je založený na nejakej neprehľadnej solidarite. Aj dôchodkový systém, niekto doňho odvádza podstatne viac, ale dôchodok tomu už neodpovedá a ešte je diskriminovaný všelijakými vianočnými príspevkami viazanými na malé dôchodky. To nie je spravodlivé.

                                • 35.

                                  Denisa 03.09.2018, 20:59

                                  @majo

                                  Suhlasim ale ak fajciari viac prispievaju do rozpoctu (spotrebna dan), nemali by podla tvojej logiky aj viac penazi zo statneho rozpoctu vyuzivat (ak sa ti teda ta spolocna solidarita nepaci).

                                  • 38.

                                    majo 04.09.2018, 07:20

                                    @Denisa

                                    Veď ju využívajú, majú zadarmo liečenie svojej závislosti do ktorej ich nikto nenútil.....A stále je otázne, či viac neberú ako dávajú......Ty asi fajčíš, že ?spokojny.svg

                            • 28.

                              Igelit 03.09.2018, 14:20

                              @majo

                              Pomoc je jednou zo zásadných vecí, ktoré nás odlišujú od zvierat majko. 

                              Páčil sa mi na túto tému aj jeden citát "Naozaj silní sú tí, ktorí pomáhajú slabším, nie tí, ktorí po nich šliapu". 

                              • 31.

                                majo 03.09.2018, 20:04

                                @Igelit

                                Ja pomôžem iba vtedy ak to uznám ja za vhodné, nikto ma nemôže nútiť k nejakej pomoci. A nesúhlasím s tým že to nás odlišuje od zvierat....jednak sme stále zvieratá ak to tak voláš, iba inej kategórie, kto si namýšla že je niečo viac tak žije v omyle. A prečo vlastne musíme pomáhať slabším ?Vidíš nejakú paralelu v živočíšnom svete ? Aký to má zmysel a úžitok ?

                                • 32.

                                  Igelit 03.09.2018, 20:10

                                  @majo

                                  Nikto ťa nemôže nútiť, iba ty sám, pravda. 

                                  Že nás to odlišuje od zvierat je fakt a je jedno, či s tým súhlasíš, alebo nie. To si len ospravedlňuješ, že niesi taký zlý, jednoduchá psychológia, nič v zlom majko.

                                  Ak si myslíš, že si zviera, tvoja vec a moja zbytočná starosť. Pre niekoho vývoj funguje, pre iného nie. 

                                  Nemusíme pomáhať. 

                                  Veď práve majko, ak pomáhame, sme viac, ako zvieratá, logika. Žiadna paralela. 

                                  • 39.

                                    majo 04.09.2018, 07:27

                                    @Igelit

                                    Chceš povedať že zvieratá si vôbec nepomáhajú ? Mám ti vyhľadať správanie slonov napr. správanie delfínov a celkom iste by sa toho našlo viac, to je tiež fakt. To že sme zvieratá som myslel že sme súčasť živočíšnej ríše, či nie sme ? Od iných zvierat nás líši vyššia a rozsiahlejšia mozgová činnosť, ale ani to niekedy nie som si celkom istý....smejo.svg, tým som nemyslel nikoho konkrétneho aby sa to nebralo ako urážka....cool.svg Inak ja si nič ospravedlňovať nemusím, ja pomáham komu uznám za vhodné a v rámci mojich možností, ale téma nie je o mne, či je ?spokojny.svg

                                • 34.

                                  Denisa 03.09.2018, 20:56

                                  @majo

                                  Prave kvoli tomu, ze tam nie je paralela, nas to odlisuje. 

                              • 33.

                                Denisa 03.09.2018, 20:55

                                @Igelit

                                Nemozem suhlasit viac. 

  • 7.

    majo 02.09.2018, 17:48

    Nesúhlasím ani ja, nikto nenútil fajčiarov fajčiť, dokonca všade sú upozornenia na škodlivosť. Čo sa týka rakoviny, žiaden slušný lekár ti nebude tvrdiť že je to od niečoho, lebo to nevie. Fajčenie ale aj iné sú podložené iba štatisticky a niekedy s pomerne malou pravepodobnosťou na to aby sme mohli tvrdiť že je to príčina. Štát na liečenie nedopláca, predsa si platíme zdravotné poistenie a všetky finančné skupiny sa silne nominujú aj do zdravotných poisťovní, takže je to výnosný biznis.....To čo by poisťovne platiť mali sú zubári, neviem prečo platíme velké sumy za bežné ošetrenie, kaz zubov je väčšinou genetická záležitosť, tak ako aj iné choroby. Fajčenie treba naďalej zdaňovať aby ich konečne prešla chuť.......

    • 9.

      Denisa 02.09.2018, 21:08

      @majo

      Majko, ak by boli spotrebne dane z cigariet take vysoke, zeby liecebne naklady pokryli, suhlasil by si?


      Ja skor uvazujem nad tymi ludmi, ktori sa neuspesne pokisaju prestat fajcit, nedari sa im a maju rodiny, ktore pasivne fajcia popri nich.. 

      • 19.

        majo 03.09.2018, 05:28

        @Denisa

        Z cigariet je spotrebná daň a ako taká ide do celkového štátneho rozpočtu a nie priamo do zdravotníctva. Ja nechápem fajčenie resp. prečo to vôbec niekto začne, veď aj ja som to v mladosti skúsil a bolo to hnusné, protivné . Závislosť sa nechytá pri prvých zopár cigaretách, to už musí byť pravidelné fajčenie a to je iba osobný problém. Pasívne fajčenie som si užil najmä v práci, ale aj teraz hocikde vonku v dave, fajčiari sú totálne bezohľadní ľudia. Proti tomu treba bojovať a nie je to iba o zdraví, prejdi sa po chodníkoch a parkoch, samé špaky......niekto nadáva na psíčkarov, ale tí sú na 90% v pohode ale na fajčiarov ohľadne bordelu som nepočul sa sťažovať.

        • 27.

          Nadja 03.09.2018, 12:46

          @majo

          Vidíš, a tu to máme... z cigariet ide taká daň štátu, že sa mu oplatí napriek zvýšeným nákladom na zdravotníctvo tie cigarety predávať... takže oni si to tí fajčiari vlastne zaplatia :)

          • 30.

            majo 03.09.2018, 20:00

            @Nadja

            Veď som to písal, nezaplatia, lebo spotrebná daň nejde do zdravotníctva.......A ešte je otázne aj to ak by šla či by to na liečebné náklady stačilo.....

  • 20.

    majo 03.09.2018, 05:29

    Inak k nadpisu témy....kávička je zdravá, mňam........ty si chceš odvykať od kávičkovej pohodičky ????smejo.svg

    • 25.

      Denisa 03.09.2018, 11:15

      @majo

      no..  nakolko mam prave kavu na stole.. asi si to necham ako predsavzatie na novy rok zmurkajuci-smejo.svg

  • 42.

    Nadja 04.09.2018, 13:26


    Liečebňa má zmluvný vzťah so zdravotnými poisťovňami Dôvera a Union. Liečba pre pacientov z týchto poisťovní je hradená poisťovňou.

    Doplatok za nadštandardné služby predstavujú sumu 3€ na osobu a deň.

    Pacienti poistení vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni môžu byť v našej liečebni liečení ako samoplatcovia. Poplatok za liečbu je 30€ na osobu a deň. Cena zahŕňa ubytovanie, celodennú stravu, prevádzkové náklady, kompletná zdravotná starostlivosť. V cene je už zahrnutý denný poplatok 3€/den za nadštandartné služby.


    Centrum pre liečbu drogových závislostí

  • 46.

    Nadja 04.09.2018, 14:21

    Najviac diagnóz, ktoré uhrádza Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), sa týka závislosti od alkoholu, opiátov a drog. V roku 2008 vynaložila na liečbu závislostí celkovo 6, 8 milióna eur, najviac 5,4 milióna eur na poruchy psychiky a správania zapríčinené alkoholom. Zdravotná poisťovňa Apollo v tom istom období uhradila viac ako 43 miliónov eur za liečbu 3 988 poistencov so závislosťou. Z toho najviac, 1,22 milióna eur, predstavujú náklady na liečbu porúch psychiky a správania zapríčinených nadmerným užívaním alkoholu. Podľa údajov Spoločnej zdravotnej poisťovne je najdrahšou závislosťou na Slovensku alkohol. Na jeho liečbu vynakladajú vyše 20,9 milióna eur. V Union zdravotnej posťovni náklady na liečbu závislosti od alkoholu predstavovali vyše 11 286 eur.

    Hm tak všeobecná niečo malinko, ale s ohladom na tú sumu a množstvo svojich klientov je to zanedbatelné

  • 47.

    Denisa 04.09.2018, 14:27

    Myslis, ze to zahrna aj cigarety?

  • 48.

    Nadja 04.09.2018, 14:51

    To nie, s cigaretami nemá okolie viacmenej problém, s alkoholikom ano

  • 49.

    majo 04.09.2018, 15:13

    Tak ja mám problém s fajčiarmi a o alkoholikoch neviem nič, resp. nie je problém.....Mimochodom, alkohol je zaťažený tiež obrovskou spotrebnou daňou, takže kludne môžem tvrdiť že to má štát uhradené.......Zaujímalo by ma, kolko utratí fajčiar za cigarety........zmurkajuci-smejo.svg 30 Eur za deň je nič, celkom určite to neuhradí reálne náklady. Minulý rok som bol pozrieť na Prednej hore....tam je tak krásne, ja chcem byť alkoholik.......vyplazeny-jazyk.svg