Diskusia

Denisa 15.09.2018, 09:23

Z detstva do exekúcie?

"Začiatkom roka 2018 som podala návrh na Ústavný súd SR. Napadla som zákon, ktorý deti zaväzuje platiť za komunálny odpad. Pokiaľ tieto poplatky rodičia neuhrádzajú, deti vstupujú do dospelosti s dlhom a hrozbou exekúcie. Ústavný súd návrh odmietol ako „zjavne neopodstatnený“. Rozhodnutie s odôvodnením zatiaľ nezverejnil a nie je jasné, prečo sa nestotožnil s našou argumentáciou."


Zdroj


Čo má dieťa robiť, keď ho zadĺži rodič?

Diskusia

  • 1.

    Igelit 15.09.2018, 10:16

    Plne súhlasím. To je presne to isté, ako keby rodič niekoho zabil, dostal by 30 rokov vazenia, nevydržal by to tam, po 15 rokoch by zomrel a úrady by schmatli jeho potomka, že poď musíš dosedieť 15 rokov za svojho fotra. To čo je?!? 

    To je skutočne hnus hnusovatý a veľmi sa čudujem, že to súdu nedochádza, veď je to evidentná hovadina. 

    No obávam sa, že sme opať pri systémovom probléme kapitalizmu. Ide o peniaze a keď ide o peniaze, ľudia, ľudské životy sú druhoradé. 

  • 2.

    Nadja 15.09.2018, 10:22

    Ok, ale predstavme si to na inom druhu tovaru, napríklad auto, Rodič si kúpi auto na splátky, ale zomrie... a deťom by malo ostať auto bez zvyšku platenia. Rozdiel je len v tom, že "tovar" teda služba sa minula pred smrťou, ale rovnako stála jej realizácia peniaze, ktoré niekto musel zaplatiť...

    • 4.

      Igelit 15.09.2018, 19:23

      @Nadja

      Ak sa auto spláca, tak deti nemajú prečo auto dostať. Kým nieje auto splatené, tak je na ňom ťarcha toho, komu dlžník spláca.

    • 7.

      Denisa 16.09.2018, 09:07

      @Nadja

      Nadi, ale toto je trochu ina situacia, kedze dieta moze cele dedicstvo odmietnut. Alebo ho prijat s tym, ze prijima aj ten dlh. Kdezto tu to dieta nemoze svoj dlh odmietnut.

      • 14.

        Nadja 16.09.2018, 10:55

        @Denisa

        Dedičstvo nemôže byť na ťarchu

        „Základnou zásadou uplatňovanou v rámci dedičského konania je zásada „nikto nemôže zdediť viac dlhov ako majetku“, teda „nikomu nemôže byť dedičstvo na ťarchu“. Čo to znamená? Každý dedič dedí dlhy len do výšky hodnoty nadobudnutého dedičstva, neexistuje právna povinnosť dedičov uhradiť dlhy po poručiteľovi zo svojho majetku."

  • 3.

    Nadja 15.09.2018, 15:00

    Alebo mám lepší príklad snáď.

    Ocko kúpi mamke na svoje pomery veľmi luxusné topánky, celý život po nich túžila, a tak sa zaviaže, že ich z troch výplat splatí ševcovi, ktorý sa zadlži a nakúpi materiál, ale po zaplatení všetkých splátok predsa len na tom zarobí a bude môcť nakúpiť na vianoce darčeky detom. ..

    Po prvej splátke však ide ocko s maminou autom na návštevu, ona sa chce pochváliť nádhernými topánočkami, ale po ceste havarujú a všetko zhorí.

    A teraz čo? Vy chcete, aby to deti nemuseli platiť, lebo to je záležitosť rodičov. Ale čo ten chudobný šuster? Má len dlžoby... a nie svojou vinou...

    • 5.

      Igelit 15.09.2018, 19:26

      @Nadja

      Ešte viac srdcervúco si to nemohla napísať? 

       A ako za to prosím pekne môžu deti? 

      To je ako keby sme vinili dnešných nemcov za to, čo páchali ich rodičia v druhej svetovej vojne. Ako sa na tom podiela to dieťa?! 

      NIE. v prvom rade je amorálne niečo predávať a kupovať na pôžičky, potom by sa nemuseli riešiť takéto čudnozvláštne citovo vydierajúce príklady. 

    • 8.

      Denisa 16.09.2018, 09:08

      @Nadja

      Dedicske konanie je o inom. 

  • 6.

    Edo 15.09.2018, 19:32

    Platbu za komunálny odpad a kľúč platenia určuje samospráva . Obyčajne sa určuje na hlavu . Lebo i deti produkujú odpad , ktorý niekto musí zaplatiť . Tak ako elektrinu , plyn , distribúciu vody , teplo atď . Že tieto ako i iné platby platia rodičia považujem za normálne . Čo sa týka tej exekúcie je to veľmi zjednodušene napísané . Faktom je že za rodiča zaplatí dlh dedič . Nejako som sa stratil kto by mal ten dlh zaplatiť podľa teba ?

    • 9.

      Denisa 16.09.2018, 09:12

      @Edo

      Podla mna by mal dlh ostat rodicovi za vsetky platby, ktore za dieta nezaplatil, kedze dieta, hoci odpad produkuje, tazko moze zanho aj zaplatit. Az od napr. plnoletosti by bolo dlznikom to dieta a jemu by dlh vznikal az keby neplatil po dovrseni 18ky, za platby po dosiahnuti dospelosti. 

      Dovtedy by to mala byt iba zodpovednost rodica, ktory sa rozhodol dieta priviest na svet.

      • 10.

        Nadja 16.09.2018, 10:21

        @Denisa

        Ale aká zodpovednosť niekoho, kto už nežije?

        Edko sa ťa pýta, kto tú dlžobu teda má zaplatiť... dieťa ak je schopné po rodičovi dediť majetok, tak z toho majetku uhrádza tie dlžoby, nie? Alebo to má splatiť štát? Kto?

        • 11.

          Nadja 16.09.2018, 10:26

          @Nadja

          A má možnosť aj dedičstvo odmietnuť, ak dlžoby prevyšujú. takže tým je to vyriešené :)

          • 12.

            Igelit 16.09.2018, 10:33

            @Nadja

            Prečo neurobiť aj z dieťaťa bezdomovca. Alebo prečo rovno nezaviesť znova detskú prácu?! 

            Tu naozaj ostáva rozum stáť.. 

            • 13.

              Nadja 16.09.2018, 10:46

              @Igelit

              Ok, tak ešte raz - kto tú dlžobu má zaplatiť?

              Veď to je jedinou motiváciou rodičov, že aby svoje vlastné deti nenechali na mizine. Kolkí by inak narobili kopec dlžôb, lebo by vedeli, že ich štát zaplatí... To nemyslíte predsa vážne, ludia sú líšky mazané :)

              • 15.

                Igelit 16.09.2018, 11:14

                @Nadja

                Ako som písal vyššie, v prvom rade sú problém dlžoby vôbec. Ak žijeme spôsobom na dlh, tak vlastne nemáme peniaze, sme chudobní, ekonomika sa podvádza. 

                Takže si klaďme najprv otázku, prečo si nemôžeme bez dlhov dovoliť to, čo si mohli bez dlhov dovoliť predošlé generácie. 

                A potom, ak niekto požičiava, ide do istého rizika, že môže aj stratiť. Na to sú aj pôžičky poistené. 

                Absolútne nesúhlasím s tým, aby sa táto nemorálna činnosť prenášala ešte aj na tých, ktorí ani len nerozhodli o tom, že si požičajú. Nerozhodujú o ničom, keďže ešte niesu svojprávni. 


                • 16.

                  Nadja 16.09.2018, 11:20

                  @Igelit

                  Chápem. Teda tú dlžobu majú zaplatiť tí, ktorí s touto rodinou nemajú spoločné vôbec nič, a to ti príde už morálne. Teda tým prídu o peniaze napríklad deti v detských domovoch, starčekovia na dôchodku, nezamestnaní a sociálne odkázaní a pod. Tí to budú musieť platiť tiež.

                  • 17.

                    Nadja 16.09.2018, 11:21

                    @Nadja

                    A, samozrejme, oveľa väčšie čiastky, lebo kto by platil odvoz smetia, ak nemusí? Astronomické čiastky zaplatí nakoniec štát...

                    • 18.

                      Igelit 16.09.2018, 11:46

                      @Nadja

                      Presne tak, s týmto súhlasím. Taký je systém. Ak chceme riešiť tento problém, treba ísť k príčinám, nie k následkom. 

          • 19.

            Edo 16.09.2018, 13:19

            @Nadja

            Ano presne si to napisala nadja. Premlčanim atd sa nebudem zapodievať. Poplatok za smeti možno vymahať len istu dobu. 

        • 20.

          Denisa 16.09.2018, 19:00

          @Nadja

          Ja vobec nerozumiem, o com tocis :D

          Tema nie je o tom, ako funguje dedicske konanie, ani s tym nesuvisi. Tema je o dlhoch, ktore detom osyavaju na krku, hoci rodicia este ziju a ktore zapricinili prave ich rodicia.

          • 21.

            Nadja 18.09.2018, 12:49

            @Denisa

            Aha prepáč, mi to nedocvaklo lebo si to neviem predstaviť...

            Ak žije niekto v rodinnom domku, tak mu zrejme prestanú smetiari odvážať smeti, a ak v paneláku, tak zasa tam platíš celkovú čiastku, neurčuješ,čo je z toho na smeti...