Diskusia

Nadja 05.09.2018, 22:39

Sviatok navyše

Tešíte sa, že budeme mať tohto roku 1 sviatok naviac?


Po hlasovaní v parlamente je definitívne jasné, že rok 2018 bude mať o jeden štátny sviatok navyše. A to z dôvodu 100. výročia podpísania Deklarácie slovenského národa v Turčianskom sv. Martine. Bol to jeden z dokumentov, ktorý neskôr prispel k prvému spoločnému štátu Čechov a Slovákov. K tomuto sviatku mali najprv zamestnávatelia  odmietavý postoj, dokonca ani niektorí opoziční poslanci nehlasovali za schválenie takéhoto návrhu.

Koalícia sa ale napokon dohodla a väčšinovými hlasmi tento návrh prešiel. "Na Slovensku máme 15 štátnych sviatkov. Toto je niečo mimoriadne, takže nechcel by som sa nejako systémovo týmto zaoberať. Je to pre toto špeciálne obdobie, pre 100 rokov vzniku Československa," priznal minister hospodárstva Peter Žiga.

Diskusia

  • 1.

    Denisa 05.09.2018, 23:56

    Coze??  Vobec som to nezaregistrovala. 

    Osobne ma to netesi, ale to je z prakt. dovodu. Viem si predstavit, ze zamestnamcov, ktori svoju pracu nemaju radi, to potesi. Zamestnavatelov pomenej.

  • 2.

    Denisa 06.09.2018, 00:15

    Mas uz plany na volny den?


  • 3.

    majo 06.09.2018, 06:03

    Tak ja si myslím že by to mal byť trvalý sviatok, aj keď sa to možno niekomu nepáči ale vznik Československa je naša prvá štátnosť .

    • 4.

      Nadja 06.09.2018, 06:19

      @majo

      Lenže my tých sviatkov máme príliš vela, poslanci navrhovali aj toto, ale akože vymeniť za 1. september...

      • 8.

        majo 06.09.2018, 11:40

        @Nadja

        Na to že sme vraj ideologicky neviazaný štát máme spústu vyslovene cirkevných sviatkov, to je výsmech ústavy.......

        • 10.

          Denisa 07.09.2018, 22:53

          @majo

          presne. este tak prestat tie rozne cirkvi financovat..

          • 11.

            Igelit 08.09.2018, 07:57

            @Denisa

            A ešte tak prestať financovať mimovládky, lebo to je to isté. Tiež manipulujú mienku, len nie v zmysle viery, ale v zmysle ideológie, čo je podstatne horšie. Pre Nadju- viera nieje ideológia. 

  • 6.

    Igelit 06.09.2018, 07:16

    Ja si myslím, že by sme mali robiť 2 až 4 hodiny denne a to 4 dni do týždňa. Sviatky by potom nemuseli byť vôbec, len prípomienky, že dnes je taký a taký deň, výročie toho a toho. Miesto makania na zakomplexovaných chudákov by sme sa mali venovať rodinám, priateľom, samovzdelávaniu, umeniu a vôbec životu. Zver sa má lepšie, ako drvivá vačšina súčasných ľudí a to je niečo nestráviteľné. 

    Vedomosti a prostriedky na to máme, bolo by to v pohode realizovateľné, ale náš spoločenskoekonomický systém je chorý a miesto toho, aby sme žali úspechy pokroku, tak sa mordujeme stále viac. 

    Samotná pôžička plodí zlo, lebo núti človeka nahánať sa, byť arogantným, vidieť len svoj "koniec tunela". Celý systém je postavený na závisti a z nej plynúceho vydierania, vykorisťovania.. A nie chudobní závidia, ale bohatí, to sú chorobne závistliví jedinci s čim sa potom spája aj závislosť, komplex menejcennosti. 

    Chudobný má na háku, ten si žije život, vychutnáva momenty bytia v tomto svete. Bohatému hrabká v hlavičke, lebo ten druhý si kúpil druhú vilu a Ferarri. Tak ja budem tri vily a to ferari si nechám potiahnuť 24 karátovým zlatom HA! No a ten prvý chce potom 5 víl a pozláteného rollsroysa a tak sa to stupňuje do absurdných absurdností a bežní ľudia im na túto chorosť majú zarobiť, až z toho vznikne cudzopasný systém  s obludnou nespravodlivosťou, čo napokon vrcholí v odpore, revolúciách, vojnách. 

    Nikdy som nepochopil, prečo ľudia tolerujú absurdne bohatých, je to rakovina našej spoločnosti, našeho druhu a vôbec dnes už planéty, ako takej. 


    • 7.

      Denisa 06.09.2018, 09:11

      @Igelit

      To je ale skatulkovanie. Ludia su rozni, tak ako medzi bohatymi, tak aj medzi chudobnymi. Nie kazdy bohaty zaraba a zije len pre drahe auta. Su bohati ludia, ktori sa casti svojho bohatstva dobrovolne vzdavaju, aby pomahali tym menej stastnym. Kto vie, ci by toho boli schopni aj chudobni, ktori si cely zivot odpierali a nahle prisli k bohatstvu. Ci by boli schopni sa casti vzdat. 


      Ale ako som povedala, ludia su rozni. 

      • 9.

        Igelit 06.09.2018, 18:13

        @Denisa

        Dá sa vyhrať aj v lote. Ale aká je pravdepodobnosť? Tak sa môžeme baviť aj o bohatých s dobrými vlastnosťami a zámermi. 

        Je to výnimka a podľa výnimky sa nemožno zariaďovať. 

        Už od čias starých grékov, čo je známe, sa ľudská spoločnosť snaží rozobrať moc, ktorá celé dejiny, od kedy vznikla, teda niekde po prvotnopospolnej spoločnosti len hanobí ľudské životy. 

        Celé tieto dejiny je to len o tom, ako mocní bojujú medzi sebou a ostatným, chudobným, bežným ľudom. Túto moc sa nám podarilo čiastočne rozpustiť vďaka demokratickým princípom. Dnes pán nemôže nechať potupne a príkladne svojho otroka zbyčovať na námestí pred druhými, na výstrahu. Robia to stále, ale už musia skryto a sofistikovane. 

        Čiže čo sa tu deje celý ten čas? CHce človek, aby tu boli mocní, ktorí hazardujú s kvalitou, ale aj s holými životmi ostatných? Nie, nechcú ľudia a celý ten čas proti tomu, niekde viac, niekedy menej bojujú. 

        Aby sa však moc dala rozpustiť nestačí zriadiť parlament a voliť si zástupcov. Moc sú v našom svete predovšetkým peniaze. Ten, kto má peniaze môže a čím viac ich má, tým viac môže,. To je moc. A vieme, čo stále aj dnes s touto mocou páchajú (financovanie a zásobovanie ISIL napríklad, v podstate globálnej teroristickej skupiny). Ale to niesu len súkromné armády, ktoré terorizujú celé štáty, národy, to je aj ekonomická moc, ktorou vysávajú z celého ľudstva potenciál. Berú si neprávom podstnú časť vyrobenej hodnoty a nie, nerobia s tým nič dobré pre spoločnosť, ako som písal to sú vynimky. Snažia sa s tou mocou získavať ešte vačśiu moc a vôbec nič nepokladajú za prekážku. Alebo absolútne nezodpovedne devastujú životné prostredie, likvidujú lesy, vodné zdroje, zamorujú chémiou.. 

        To je ďalší stupeň, ktorý musí ešte ľudstvo pochopiť, že ak chce slobodu a nie len slobodu, ale vôbec prežiť, musí zničiť moc. 

        No osobne sa obávam, že človeku dochádza čas a mocní zničia túto planéto v honbe za ešte vačšou mocou. 

        Podľa osobného pozorovania vidím, že človek nieje taký zlý tvor, ako sa zdá, ale je zdeformovaný okolím, ktoré vybudovali, kto iný, ako mocní a veľmi sofistikovane, len pre ich účely.