Diskusia

Denisa 04.09.2018, 18:13

Trochu k autorským právam

"Umiestnenie fotografie na internetovej stránke, ktorá bola so súhlasom autora voľne dostupná na inej internetovej stránke, si vyžaduje nový súhlas tohto autora


V dôsledku umiestnenia takejto fotografie je totiž fotografia sprístupnená novej verejnosti


Pán Dirk Renckhoff, fotograf, udelil prevádzkovateľom cestovateľskej internetovej stránky súhlas, aby na ich internetovej stránke zverejnili jeho fotografiu. Žiačka strednej združenej školy nachádzajúcej sa v Spolkovej krajine Severné Porýnie – Vestfálsko v Nemecku (Gesamtschule Waltrop) stiahla uvedenú fotografiu z tejto stránky (kde bola voľne dostupná), aby ju použila ako ilustráciu k školskému referátu. Tento referát bol následne zverejnený na internetovej stránke školy.


....

Súdny dvor ďalej konštatoval, že ak výnimky a obmedzenia taxatívne uvedené v tejto smernici nestanovujú niečo iné, treba každé použitie diela treťou osobou bez predchádzajúceho súhlasu autora považovať za porušenie autorského práva k tomuto dielu. Smernica má totiž za cieľ zavedenie vysokej úrovne ochrany autorov, ktorá im umožní získať zodpovedajúcu odmenu za používanie ich diel, najmä v súvislosti s ich verejným prenosom. "


ZDROJ TU

Diskusia

  • 1.

    EnaXnaY 04.09.2018, 19:05

    Ak nechcú aby sa fotografie na internete kopírovali, tak nech to zamedzia ;)

  • 2.

    Igelit 04.09.2018, 19:05

    Autorské práva považujem za vadnosť.

  • 5.

    Denisa 04.09.2018, 19:07

    ak by tvoje autorske diela predstavovali tvoje zivobytie, asi by si inak hovoril.. 

  • 13.

    majo 04.09.2018, 19:16

    Ono stojí za úvahu prečo na internet vôbec niekto dáva obrázky.......Ak to má byť komerčný úmysel, tak na to je hádam iné prostredie ako internet......

    • 17.

      Denisa 04.09.2018, 19:18

      @majo

      preco? ak urobim nejaku fotku, len predsa len a len moja vec, kde ju dam. je to moj majetok, moje dusevne vlastnictvo, ktore mozem vyuzivat ako sa mi zachce, ak tym neporusim prava ineho. ak ju dam na nejaky portal s tym umyslom, ze chcem, aby bola zverejnená iba na tom portáli, tak (aj podla tohto rozsudku) mam pravo na taketo obmedzenie. 

      • 34.

        majo 04.09.2018, 19:32

        @Denisa

        Nuž ja si to nemyslím, ak niečo dávam na internet, tak to dávam automaticky k dispozícii všetkým . Enax má s tým autom v podstate pravdu, poisťovňa ti auto nezPLtí ak zistí že nebolo zabezpečené, rovnako čo ti ukradnú z nezabezpečených priestorov . Teda ak niečo dáš na internet, tak si to na svoj náklad zabezpeč proti ukradnutiu.......spokojny.svg

        • 36.

          EnaXnaY 04.09.2018, 19:33

          @majo

          Lenže to sa nedá lebo browser má možnosť kopírovať a word má možnosť uložiť ;)

          • 38.

            majo 04.09.2018, 19:35

            @EnaXnaY

            No tak ostáva iba to, že sem nedám niečo čo nechcem aby mi ukradli a vec je vyriešená.........zmurkajuci.svg

            • 40.

              EnaXnaY 04.09.2018, 19:38

              @majo

              Koncepcia internetu prosto nie je s týmito bežnými zákonmi kompatibilná ;)

              O krádeži by sa mohlo hovoriť keby tu tá vec neostala ;)


              Ale principiálne ide o to že dáta sú len nejaké kombinácie jednotiek a nuliek ;)

              A koho čo do toho, že ja si opíšem poradie týchto núl a jednotiek? ;)


              Komu tým ublížim že moje jednotky a nuly budú podobné tomu jeho? ;)

              • 42.

                Denisa 04.09.2018, 19:43

                @EnaXnaY

                je dostatocne kompatibilna. 

                dokonca aj kód, ktory ako programtor napises, je sucastou dusevneho vlastnictva. ak by ho niekto od teba okopiroval a urobil si napr.uplne rovnake forum s preukazatelne okopirovanym kodom, mozes ho zalovat. 

                slovo kradez som pouzila iba pre lepsiu vizualizaciu. ty v skutocnosti nie si opravneny cudzie dielo pouzivat, ak na to nemas zvolenie. a teda ani kopirovat, menit, stahovat.. 

                • 45.

                  EnaXnaY 04.09.2018, 19:45

                  @Denisa

                  Neporušujú potom zákon autori browserow, ktorí ti to stiahnuť umožnia? ;)

                  • 46.

                    Denisa 04.09.2018, 19:47

                    @EnaXnaY

                    preco? ved oni nevedia, kto si aky obrazok stiahne. nenabadzaju ta k tomu, aby si stahoval nelegalne obrazky. ty si mozes kludne stiahnut vlastny obrazok, alebo obrazok, ktoremu autor udelil volnu licenciu na jeho pouzivanie. oni nie su predsa zodpovedni za to, aby si ty dodrziaval zakon. za to si je kazdy  clovek zodpovedny sam. 

              • 44.

                Denisa 04.09.2018, 19:45

                @EnaXnaY

                ublizit to moze tomu, kto napr. napise knihu, stravi nad nou tri roky a niekto mu jeho text skopiruje a vydava za vlastny. alebo ak vytvori fotografiu, (nulky a jednotky), pricom sa vytvaranim fotografii zivi. nemusi ist o fyzicke alebo materialne ublizenie. uz neopravneny zasah do autorskych prav  mozes brat ako "ublizenie" ak by som to velmi zjednodusila

                • 47.

                  majo 04.09.2018, 19:48

                  @Denisa

                  To je absurdná situácia, prečo by niekto zverejňoval na internete nevydanú knihu ?

                  • 52.

                    Denisa 04.09.2018, 19:51

                    @majo

                    moze zverejnit napr. dve tri kapitoly, ako ukazku. a keby aj, je to jeho pravo zverejnit hoci aj celu. je to jeho dusevne vlastnictvo. 

                • 51.

                  EnaXnaY 04.09.2018, 19:51

                  @Denisa

                  Ja týmto naťahovačkám nechápem ;)


                  Mne prosto nejde do kopy koncepcia internetu = zdieľať informácie s biznisom ;)


                  To by sa muselo najprv zaviesť niečo také, že informácia má svoju hodnotu a potom by sa s tým kupčilo ;)


                  Lebo informácia (usporiadanie jednotiek a núl) z môjho pohľadu nemá vlastníka ;)

                  To len divný človek chce ešte aj na dýchanie vzduchu zaviesť daň ;)

                  • 53.

                    Denisa 04.09.2018, 19:53

                    @EnaXnaY

                    toto nejde mnohym ludom do hlavy, lebo u ludi absentuju zaklady pravneho povedomia. ak by sa pravo ucilo od zakladnych skol, podla mna by to ludom dalo ovela viac ako napr. nejake nabozenstvo.

                    • 54.

                      EnaXnaY 04.09.2018, 19:55

                      @Denisa

                      Povedie to k takým absurditám, že ešte aj slová si niekto kúpi alebo vyhlási za svoje ;)

                      A kto bude používať dané slová tak bude musieť platiť autorské príspevky ;)

                      Lebo aj slovo je len informácia ;)

                      • 56.

                        EnaXnaY 04.09.2018, 19:56

                        @EnaXnaY

                        Ozaj ja si kúpim slovo BOH ;)


                        To sa asi najčastejšie používa ;)

                      • 57.

                        Denisa 04.09.2018, 19:58

                        @EnaXnaY

                        nie, takto to nefunguje. na to, aby bolo nieco povazovane za dusevne vlastnictvo, musi splnat urcite predpoklady. mozes si "registrovat" vseobecne slovo. ale to je na dlhooo ... idem si dat vino.. majte sa tu

        • 39.

          Denisa 04.09.2018, 19:36

          @majo

          majko, bez ohladu na to, co si myslis, takto to nefunguje a je to sudom vymozitelne. ak uvedies k obrazku, ze ho moze pouzit hocikto na hocico (alebo poskytnes iny druh licencie), tak budis. ale inak nie je ziadny titul, na zaklade ktoreho by cudzi clovek mohol bez tvojho zvolenia pouzit tvoje obrazky. 


          poistovnu sem neplet, to je zla paralela, ktora s tym vobec nesuvisi. poistovna je tretia osoba, ktora kona na zaklade samostatnej zmluvy.  narok majitela auta voci zlodejovi ale ostava zachovany bez ohladu na to, ci ti poistovna kradez preplati alebo nie. 

  • 43.

    majo 04.09.2018, 19:44

    39. súd je tiež v tomto zmysle tretia osoba, okrem toho si neviem predstaviť vymožitelnosť keď napríklad 1milion iba slovenských užívateľov internetu podá návrhy na súdy ohľadne svojich autorských práv. Je to jeden z právnych nezmyslov v zákonoch.......ja si myslím že tá poisťovňa bola dobrá paralela, lebo ide o ručenie za nezabezpečenú vec . Stále nechápem potrebu niečo zverejniť na internete a potom sa súdiť za to že si to niekto pozerá doma v domácom kine.......A ako vlastne ako autor zistíš že si obrázok niekto stiahol ?

    • 49.

      Denisa 04.09.2018, 19:50

      @majo

      sud vobec nie je tretia osoba v tomto pripade. bol by, ak by si sa sudil so sudom, resp. slovenskou republikou. 

      je to skratka zla paralela. 

  • 59.

    majo 04.09.2018, 20:01

    Paralela nie je v definíci kto je tretia osoba....ale dobre už to nechám tak.....spokojny.svg

    Nuž právne vedomie, hmmmm, na tom by mali zapracovať hlavne právnici sami na sebe, myslím na čudné rozhodovanie súdov vo viacerých stupňoch aj také právne vedomie Harabína je niečo......Aj Fico a kopec ďalších politikov sú právnici. tak čo chceš po jednoduchých ľuďoch....... anjel.svg

  • 60.

    majo 04.09.2018, 20:05

    Ak si niekto chce chrániť, tak nech si to prihlási na Úrade pre patenty a priemyslové vzory a podobnú ochrannú organizáciu pre zverejnenie na internete, ale toto ma práve napadlo ale nepovedzte to nikomu, lebo bude ďalšia zložka štátnej byrokracie..........vyplazeny-jazyk.svg

  • 62.

    Igelit 04.09.2018, 21:28

    Davaj, vyzvi ma :) 

  • 65.

    Edo 09.09.2018, 22:52

    Tu som uplne bez potiaží . Kedže ja tu budem publikovať iba svoje fotografie a to ich mám ešte zopár tisíc