Diskusia

Igelit 02.09.2018, 10:14

Mediálna masáž

Všimli ste si?

Okolo dňa spomienky na SNP a včera dňa spomienky na začiatok druhej svetovej vojny médiá neustále omielajú okupáciu zo 68.

Je toto normálne?

Kde sú články o nemcoch? talianoch? fašizme, nacizme?

Nemecko spôsobilo konflikt, v ktorom padlo cez 60 miliónov obetí...

To je zanedbateľné?

A na margo tejto skutočnosti sa môžeme baviť o tom, aká propaganda tu panuje....

Diskusia

  • 1.

    Denisa 02.09.2018, 12:39

    Nevidím na tom nič zlé. Ak sa poukáže na jednu nešťastnú kapitolu histórie, neznamená to predsa, že sa popierajú tie ostatné. 

    • 2.

      Igelit 02.09.2018, 12:47

      @Denisa

      Ja na tom niečo zlé vidím. Je to manipulácia, keď sa všade prezentuje 68 a na druhú svetovú sa pozabúda, alebo úmyselne mlčí. 

      Iste, treba si pripomenúť aj 68, ale tam padlo za obeť nejakých 100+ ľudí a šlo o v celku kontroverznú záležitosť, obranu pre násilným zvrhnutím vlády, čo sa napokon ako vbieme podarilo a mierovou cestou. 2 svetová je o 60 miliónoch mŕtvych a pokuse o uzurpovanie svetovlády + plánovanú genocídu celých národov. 

      Preto sa odôvodnene pýtam, na druhú svetovú a jej aktérov sa má zabudnúť? 

    • 3.

      Igelit 02.09.2018, 12:47

      @Denisa

      Ja na tom niečo zlé vidím. Je to manipulácia, keď sa všade prezentuje 68 a na druhú svetovú sa pozabúda, alebo úmyselne mlčí. 

      Iste, treba si pripomenúť aj 68, ale tam padlo za obeť nejakých 100+ ľudí a šlo o v celku kontroverznú záležitosť, obranu pre násilným zvrhnutím vlády, čo sa napokon ako vbieme podarilo a mierovou cestou. 2 svetová je o 60 miliónoch mŕtvych a pokuse o uzurpovanie svetovlády + plánovanú genocídu celých národov. 

      Preto sa odôvodnene pýtam, na druhú svetovú a jej aktérov sa má zabudnúť? 

    • 4.

      Nadja 02.09.2018, 12:57

      @Denisa

      Máme tu okrúhle 50te výročie udalostí v 68 roku, takže na tom nič podivné nie je


      Veľmi zaujímavý je tento článok 

      My naozaj máme predstavu, že podpísaním mieru sa všetko skončilo, ale neskončilo, začal iný des - vyrovnávanie si účtov...


      • 6.

        Nadja 02.09.2018, 13:01

        @Nadja

        Úryvok:

        "Keď sme videli, čo sme videli, veci sa vymkli spod kontroly. Chlapi úmyselne poranili dozorcov, ktorých dostali, a potom ich odovzdávali väzňom, aby sa na nich pomstili. Človek videl obrázky, keď jeden z vojakov dal jednému väzňovi bajonet a pozeral sa, ako ten odrezal chlapovi hlavu. Mnoho dozorcov bolo postrelených do nôh, aby nemohli utiecť.”

        Ako v knihe hovorí Israel Gutman, ktorý prežil Majdanek, Osvienčim aj Gunskrichen, “túžba a očakávanie pomsty boli jedinou nádejou, ktorá držala táborových väzňov nažive”.

        Ak sa nedala pomsta uplatniť voči priamym vinníkom, obrátili sa na iných Nemcov. Pomstu páchali muži, ženy, ba aj deti, píše Lowe a uvádza spomienky štrnásťročného Bena Helfgotta, ktorý pri oslobodzovaní Terezína videl dve dievčatá zaútočiť na nemeckú ženu s kočíkom, až musel sám zasiahnuť.


        • 8.

          Igelit 02.09.2018, 13:13

          @Nadja

          Na to sa však malo myslieť vopred, že keď nevyhrajú, tak ich budú "sťahovať z kože na námestiach".. Za to, čo páchali nemci sa čudujem, že ich ako rasu potom vôbec nevymazali zo sveta, chápeš? Ale nie, nič také sa neudialo, tí ostatní preukázali veľkú ľudskosť a hlavne rusi, ktorí mali dôvod každého zajatého nemca mučiť a napokon popraviť, ale ani to sa nestalo a vačśina zajatcov bola rusmi prevezená naspať do nemecka.......................... 

          Nadja, ja sa niekedy naozaj veľmi čudujem tvojim názorom. Pripadajú mi strašne neempatické. 

          • 12.

            Denisa 02.09.2018, 14:59

            @Igelit

            mali na to vopred mysliet aj napr. nemecki civilisti, ktori osobne nikomu nic neurobili a ktori by pri nesuhlase tiez skoncili s gulkou v hlave? mali na to mysliet aj deti, ktore sa previnili iba tym, ze sa narodili nemeckym rodicom? alebo ako si to predstavujes, ze nejaky nemec, ktory hoc aj s politikou nesuhlasi, bude robit statny prevrat? ved by ho na mieste ss odstrelilo, keby sa zastaval zidov napr. taketo zovseobecnovanie je nezdrave. a vinit vsetkych ludi v narode za to, co si robila vlada, to je ako keby si bol ty osobne brany na zodpovednost za to, aka je politika. 

            • 16.

              Igelit 02.09.2018, 15:09

              @Denisa

              Nie, mal na to myslieť vopred celý národ, ktorý sa vačšinovo rozhodol tak, ako sa rozhodol. Nemuseli ísť do toho,  chceli. Bavíme sa o vačšine. 

              A tak to máme do dnes, že čo povie ten pri moci, koho si vačšina zvolí, tak toho počúvame a ja som proti konceptu moci. 

              Bavme sa o príčinách. Je zbytočné odsudzovať niekoho za to, čo urobil, alebo iného za to, čo neurobil. Problematický je systém, ktorý to umožnil. 

          • 17.

            Nadja 02.09.2018, 15:11

            @Igelit

            Ja som k tomu názor svoj vôbec nepripojila... opisujem len, čo sa dialo, kde vidíš môj názor?

        • 9.

          majo 02.09.2018, 13:16

          @Nadja

          A ty by si robila čo na mieste tých týraných po oslobodení  ? V tej dobe sa tomu nečudujem.......

        • 10.

          Denisa 02.09.2018, 14:44

          @Nadja

          Nadi, ak ta tato problematika zaujima, odporucam precitat si knihu Vyhnanie Gerty Schnirch. 

          Dá sa zohnať aj ako audiokniha.  Je to síce iba beletria, ale na zamyslenie je fajn. 


          Tiež je zaujimavy aj tento film. 


          ..................... 


          Osobne súhlasím s tým, že zverstvá, ktoré boli páchané ľuďmi po ukončení WWII sa nedajú ospravedlniť tým, že nacisti ich páchali tiež.  

          • 18.

            Igelit 02.09.2018, 15:11

            @Denisa

            Nedajú sa síce ospravedlniť, ale dajú sa chápať z hľadiska psychológie/sociológie. 

            Takéto rečičky sú síce pekné, no chcel by som vidieť vás dve, ako by ste pristupovali k nemcom, ak by vám, vašim rodinám, domovom a celým národom urobili to, čo oni. Iste by ste ich ľudtovali..... 

          • 23.

            Nadja 02.09.2018, 15:24

            @Denisa

            Vlastne iba teraz som sa dozvedela o tomto:

            ....

            Títo dvaja dôstojníci a vybraní vojaci 1. práporu 17. pešieho pluku boli realizátormi masových popráv v petržalskom tábore. Väčšina masových vrážd sa uskutočnila v mesiacoch nasledujúcich po zriadení tábora, ale krviprelievanie pokračovalo až do jari roku 1947.


            Podľa svedectva zachovaných dokumentov obeťou masakrov, prebiehajúcich v niekoľkých etapách, bolo najmenej 530 osôb, avšak podľa odhadov pravdepodobne až tisícky ľudí. Na to poukazuje svedectvo lekára, ktorý chodieval do tábora. Podľa jeho výpovede v auguste roku 1945 mal tábor už 2900 obyvateľov. Obete série masakrov ležia najmenej v šiestich hromadných hroboch.

            Popravy sa uskutočnili nemeckými guľometmi a muníciami, z dôvodu pomýlenia úradov v prípade možného budúceho vyšetrovania týchto prípadov. Strieľalo sa väčšinou na 15-členné skupiny ľudí za úsvitu. Toto dokazujú svedectvá tých ľudí, ktorí bývali toho času na okolí a sťažovali sa na to, že nevedia spať kvôli početným opakujúcim sa streľbám v skorých ranných hodinách. „Po vojne sa tu diali strašné veci, tí, čo museli odísť pred okupáciou Petržalky Nemcami, sa vrátili a vybíjali si zlosť na tých, čo tu zostali,“ povedal starý Petržalčan Jaroslav Gustafík. „Darmo už bolo po vojne, v noci sme stále počúvali streľbu. Hovorilo sa o jednom dôstojníkovi, ktorý s niekoľkými vojakmi okrádal zadržaných v zbernom tábore a v noci ich vodil bližšie k rakúskej hranici, kde ich postrieľali“.

          • 25.

            Nadja 02.09.2018, 15:42

            @Denisa

            Film už sťahujem je mi z toho všetkého smutno... akí sme hlúpi a nerozumní... ale mne je to ľahké vidieť, mne rodinu nepostrielali :)

            • 26.

              Igelit 02.09.2018, 16:24

              @Nadja

              Príčina a následok. Nie, že takí hlúpi. 

              Akurát čítam, čo si myslia nemci a tí majú v celku jasno. Hitler by nedostal moc, ak by sa západ neprihliadal tomu, ako nemci skapíňajú od hladu. 

              Nebyť Hitlera, nieje ani sovietskej okupácie a mmnoho iného.. Vždy príčina - následok. 

  • 5.

    majo 02.09.2018, 12:58

    Súhlasím s igelitom, ono ide o to, že každá verejná informácia má byť vyvážená, inak je to iba manipulácia. Ja som 1968 rok zažil a často sa rehocem ako je to teraz niekým hodnotené.....Je to mediálne neprofesionálne masírovanie.....médiá by si mali uvedomiť že tento národ už zažil všeličo od komunistickej jednostrannej propagandy a zamlčovania faktov a súvislostí až po dnešné nevyvážené masírovanie mozgov. Ľudia sú citvliví na vyvážené a pravdivé postoje, ak nebudú , tak sa nečudujme reakciám pri volbách politických strán......

    • 11.

      Denisa 02.09.2018, 14:45

      @majo

      Kto určuje, čo už je a čo nie je vyvážené?

      • 13.

        majo 02.09.2018, 14:59

        @Denisa

        Historické fakty....spokojny.svg

        • 14.

          Denisa 02.09.2018, 15:01

          @majo

          historicke fakty? :D tak si pockajme na historicke fakty teda..

          • 28.

            majo 02.09.2018, 16:58

            @Denisa

            Na históriu čakať nemusíme, tá už bola, o tom sa bavíme......spokojny.svg

            • 42.

              Denisa 02.09.2018, 22:10

              @majo

              majko, ako definujes vyvazenu informaciu?  uverejnit clanok na nejaku temu je podla teba automaticky manipulacia iba preto, ze sa autor nevenuje aj inej teme?

              • 43.

                majo 03.09.2018, 05:20

                @Denisa

                Samozrejme že nepovažujem, ale ak niektoré médium sústavne uverejňuje iba určité informácie zamerané jedným smerom a nevie sa niekedy pozrieť na problém aj z druhej strany, tak je to manipulácia .Ak je nejaké výročie, tak samozrejme sú články k tomu, iba mi vadí že ak je iné výročie- tiež dôležité v našej histórii, tak je zrazu ticho .To pokladám za nevyvážené.....vtedy to považujem za manipuláciu.

        • 15.

          Denisa 02.09.2018, 15:01

          @majo

          inak vitaj späť :)

  • 7.

    majo 02.09.2018, 13:01

    Naša história bola aj Mníchovská dohoda, kde nás vtedajšie EU mocnosti " predali" Nemcom, lebo si mysleli že budú mať potom pokoj.....mám z takého prístupu k nám strach aj dnes v EU.....

  • 20.

    Nadja 02.09.2018, 15:15

    Voláte po vyváženosti, a tak mi napadla práve táto téma, ale to sa už čudujete zasa mojej empatii, zaujímavé :)



  • 24.

    Igelit 02.09.2018, 15:25

    Naťahovať sa jednostaj, kto bol na vine, kto je lepší a prečo, to nemá význam. Nič to nemení. 

    Koncept hierarchie moci je ten, ktorý toto zapríčiňuje. 

    Voľakedy si pán zmyslel, že sa ide pobiť so susedom kvôli ženskej, alebo pozemkom a ľud ho musel následovať, inak sa popravovalo. Dnes si volený zástupca zmyslí, že sa ide s niekým pobiť, lebo trpí narcizmom, alebo chce tiež rozšíriť pôsobisko svojho podnikania a cudzom území a ľudia to musia rešpektovať, lebo bol predsa zvolený. To naozaj nepokladáme za choré? Ako môžeme dať niekomu moc, keď mu nevidíme do hlavy? A pri tom vieme, že moc korumpuje. 

    Heterarchický koncept moci, teda jej rozloženie by to nepripustilo, neverím tomu. Ľudia, aspoň drvivá vačšina si konflikty nepraje. Ak by nebol pri moci Hitler, Stalin, Napoleón, Obama, či Bush, vojny by sa nekonali. A pri tom ešte žvatleme neustále niečo o demokracii, ktorá tu nieje prítomná.. 

  • 30.

    majo 02.09.2018, 17:01

    Ono je to stále o tom istom, v danej chvíli reagujeme impulzívne, podvedome, emocionálne, niet času na rozmýšľanie, takto sme vybavení od prírody. Ak by sa uvažovalo rozumom, tak by sa asi ani Hitler nedostal k moci a nepáchal by tie zverstvá a samozrejme nielen on.........

  • 38.

    Nadja 02.09.2018, 17:50

    Nejaké to začína byť neprehladné, kto čo komu? :D

  • 39.

    majo 02.09.2018, 17:53

    Téma je mediálna masáž.........spokojny.svg