Diskusia

Denisa 27.08.2018, 16:37

Tesla má konkurenciu :)

Elektromobil vyrobený v Rusku.

"To najlepšie na tom celom ale je, že výrobca označil (bez štipky srandy) za svojho úhlavného konkurenta americkú spoločnosť Tesla. Bude preto zaujímave sledovať, s čím takým revolučným v neďalekej budúcnosti príde. Roadster 2 totiž zdvihol latku poriadne vysoko."

Zdroj

Čo naňho hovoríte? 

Diskusia

 • 1.

  Arfaxad 27.08.2018, 16:59

  Američania sú vždy vo vývoji prví. Rusi, číňania až druhí. Jediní kto američanov kedy predbehli, boli nemci.

  • Zobraziť komentár

   6.

   Igelit 27.08.2018, 18:58

   @Arfaxad

   Prvý v kozme bol kto? 

   Ty nemáš ZŠ? 

   • 8.

    Denisa 27.08.2018, 19:12

    @Igelit

    Bez osobnych atakov poprosim. 

    • 9.

     Igelit 27.08.2018, 19:15

     @Denisa

     To nebol atak, ale otázka. 

     Rusi boli v kozme prví a učí sa to na ZŠ. To je doposiaľ najvačšie technologické prvenstvo ľudského druhu. 

     Ďalšie bude zrejme až opustenie našej slnečnej sústavy s ľudskou posádkou. 

     • 10.

      Denisa 27.08.2018, 19:18

      @Igelit

      Ak mas podobne sukromne otazky na diskutera, ktore maju zaciel ho znevazit, ries si ich sukromne, cez spravy. Do diskusie nepatria. Mozno tak na dfko.

      • 11.

       Igelit 27.08.2018, 19:21

       @Denisa

       "Američania sú vždy vo vývoji prví." 


       Ak teda napíšem, že si vymýšla, alebo zámerne klame, tiež to budeš pokladať za znevažovanie?! 


       Neskutočné...... som sklamaný. 

       • 12.

        Denisa 27.08.2018, 19:26

        @Igelit


        Nebudem povazovat za znevazovanie, ak reagujes  kriticky na nejaky konkretny vyrok a spochybnujes ten. To, co je napisane. Nesuhlas s nazormi ke normalny, nemam nic proti, ak sa argumentuje proti nim. Nevadi mi, ak su dvaja diskuteri hoci aj nazorovo na noze.. Ak ale dehonestujes osobu diskutera, to uz povazujem za znevazujuce. 


        Minule som na to iste upozornovala arfaxada. Nechcem mat dvojity meter.

        • 13.

         Igelit 27.08.2018, 19:44

         @Denisa

         Ja nepovažujem otázku, či má niekto ZŠ za znevažovanie. Na základe jeho výroku to bola maximálne adekvátna reakcia. 

         Ale ty si šéf... 

         • 14.

          Denisa 27.08.2018, 19:48

          @Igelit

          ja tu nechcem nikoho zbytocne buzerovat, mne to nerobi nijak dobre. 

          no myslim, ze ak to tu ma byt na trochu lepsej urovni ako je dfko, je potrebne vyzadovat, aby ludia nereagovali na osoby, ale na nazory. ak mas potrebu o niekom napisat, ze je klamar, skus (ak ta mozem poprosit) skor napisat, ze je jeho vyrok klamlivy a dolozit, preco si to myslis..   podla mna by mala stat diskusia prave na takychto zakladoch..  neviem, ako inak by som tu dokazala udrzat znesitelne prostredie, ak nechcem, aby sa to tu zvrtlo na osobne ataky..  takto vznikaju zbytocne osobne spory, a casto aj neumyselne. 

     • 16.

      Arfaxad 28.08.2018, 00:59

      @Igelit

      Rusi boli v kozme prví, nie však preto, že by boli technicky vyspelejší, ale preto, lebo neskutočne plytvali a riskovali ľudské životy. Chceli sa ukázať svetu. Američania sa dovtedy o také veci nejak zvlášť neusilovali. Keď ich k tomu sovieti dohnali, nemali problém aj oni vystreliť človeka do vesmíru. Ba dokonca až na Mesiac, kam sa rusi doteraz nedostali.

      • 18.

       Igelit 28.08.2018, 05:23

       @Arfaxad

       Irelevantné výhovorky. 

       • 20.

        Arfaxad 28.08.2018, 10:29

        @Igelit

        Fakty. Sovietska elektronika tej doby jednoznačne zaostávala za americkou. Nemali napríklad tak kvalitné polovodičové súčiastky ako USA či Japonci. Píšem to preto, lebo sám som napr. s ruskými tranzistormi tej doby pracoval. Viem aké mali parametre ako je: zosilovací činiteľ či šumové číslo.... Úspech sovietov teda závisel na riskovaní a použití raketovej techniky, ktorá v skutočnosti nebola ich, ale nemecká. Po vojne totiž Sovieti a Američania zabavili ako vojnovú korisť dokumentáciu k výrobe rakety V-2 (schopnej dostať sa do Vesmíru), hotové či čiastočne pripravené rakety a pozatýkali aj príslušníkov raketového tímu. (...ale o tom som už v príspevku 1písal, že nemci boli v tej dobe ešte lepší...)

        • 21.

         Arfaxad 28.08.2018, 10:30

         @Arfaxad

         Takže úspech sovietov treba hľadať v nemecku.

         • 23.

          Igelit 28.08.2018, 15:20

          @Arfaxad

          Úspech sovietov treba hľadať u sovietov. Už sme sa o tom bavili nie raz a písal som ti nie raz, že podľa tvojej "logiky" to potom nebol úspech nemcov, ale čiňanov, pretože raketový pohon je koncept z Číny. 

          Nebaví ma ma niekomu X krát opakovať to isté, takže najskôr aj tu spolu prestaneme komunikovať, ak to takto pôjde ďalej. 

          V sovietskom zvaze padol nie jeden rekord.. Napríklad aj pri lietadlách.. Západ mal Concorde a rusi mali TU 144, ktorý bol rýchlejši, najrýchlejším dopravným lietadlom na svete s najlepšou aerodinamikou do dnes deň, ktorú rusi používajú stále, lebo proste nejde prekonať. 

          • 25.

           Arfaxad 28.08.2018, 17:16

           @Igelit

           Lenže rakety z číny neboli schopné letieť do vesmíru. V-2 však áno. Bavíme sa tu o ruskom prvenstve letu do Vesmíru. Toto prvenstvo ale patrí nemcom, lebo oni vymysleli rakety toho schopné. číňania také nemali.


           Concorde je rýchlejší ako TU144.

           • 29.

            Igelit 28.08.2018, 20:00

            @Arfaxad

            Na to, aby sa rakety dostali do vesmíru aj s vybavením a neskôr posádkou musel prejsť vývoj a značné zdokonalenie a to už bola práca rusov. To prvenstvo patrí rusom, je to tak aj historicky zapísané oficiálne a celosvetovo bodka. Tvoje ubolené ego s tým nič nespraví, nech fand´´ič američanom, ako len chceš. 


            TU-144 je najrýchlejšie, a od Concorde celkom presne o 0,08 machu. 


            Concorde


            Tupolev            • 31.

             Arfaxad 29.08.2018, 08:32

             @Igelit

             1:

             Rusi (ani američania) by bez zhabanej dokumentácie k výroby rakety V-2 v tej dobe do Vesmíru neleteli.

             2:

             Rusi boli prví len preto, lebo američania sa tak intenzívne o lety do Vesmíru nepokúšali, i keď schopnosti a techniku na to mali. To predviedli tým, že 4 mesiace po Sputniku 1 letel do Vesmíru Explorer 1. Čiže Sovieti v podstate len popohnali američanov k úsiliu o Vesmír. Dnes sú už preto 100x ďalej, ako rusi.

             3:

             Načo ti je rýchlejšie dopravné lietadlo, keď nevozí ľudí? Concorde vozí ľudí, TU-144 nie.

             • 34.

              Igelit 29.08.2018, 09:18

              @Arfaxad

              1, Automobil by nebol, ak by pračlovek nevymyslel koleso, teda podľa tvojej "logiky" za automobil vďačíme nejakému pračlovekovi. To je nonsense a tvoja ideologia ťa núti vyslovovať takéto nezmysly. 


              2, Američania a rusi spolu intenzívne bojovali o každé prvenstvo. Bol to konkurenčný boj dvoch rozdielnych svetonázorov a každý úspech znamenal oslovenie bežných ľudí. To naozaj nemôžeš myslieť vážne, píšeš stále trapnejšie nezmysly, len aby si obhájil hlúposť. 


              3, TU-144 prevážalo aj pasažierov. Ale stalo sa aj predvojom nadzvukových ťažkých bombardérov, by ma zaujímalo, odkiaľ máš zase túto informáciu. Predčasné ukončenie používania tohoto stroja bolo spôsobené rozpadom ZSSR. 

              • 38.

               Arfaxad 29.08.2018, 09:42

               @Igelit

               1:

               Koleso má od automobilu podstatne ďalej, ako V-2 od funkčnej vesmírnej rakety. Od kolsa k autu vedie hódne dlhá cesta. Od V-2 ku kozmickej rakete len krôčik. Čiže podstatnú časť vymysleli nemci. Tí čo chceli na základe týchto plánov letieť do vesmíru sa už nemuseli moc namáhať s vylepšeniami.


               2:

               Nezmysel. Američania neočakávali, že Sovieti pošlú do vesmíru raketu. Že sú toho schopní. Keď potom videli, že áno, nemali problém do 4 mesiacov poslať Explorer 1. Prišli síce o prvenstvo, ale nie o technologickú prestiž, ktorá v tej dobe už bola ďaleko pred ruskom.


               3:

               Áno, to som chcel od teba počuť. Rozpadom ZSSR sa celá technologická bublina ruska rozpadla. Myslíš si, že keby američania chceli. nedokázali by vyrobiť dopravné lietadlo letiace ešte rýchlejšie? Existujú iné dôvody, prečo také nevyrábajú. Popremýšľaj aké to asi môžu byť. ;)

               • 39.

                Igelit 29.08.2018, 09:49

                @Arfaxad

                1, princíp je ten istý. Zbytočný komentár. 


                2, V čase najvačšej spionáže?! Zbytočný komentár.......................


                3, Tak isto, ako sa rozpadol soviestky zvas sa môže kedykoľvek rozpadnúť USA, ako aj EU aj rozpadne, lebo ich držia pokope len násilým. Každý rok sa ukáže niekto niekde, kto sa chce trhnúť a je násilým pacifikovaný, otázka času, čiže žiaľ opať len zbytočný komentár.                 • 40.

                 Arfaxad 29.08.2018, 10:02

                 @Igelit

                 1:

                 Skús trochu rozmýšľať: O princíp tu vôbec nejde, ale o množstvo vynaloženej práce na objavovanie nových komponentov ktoré by umožnili, aby sa z kolesa stalo auto. Je treba k tomu veľmi veľa nových objavov, ktoré počas celého staroveku nemali. Naproti tomu od rakety V-2 k funkčnej kozmickej rakete treba už len zopár vylepšení. Celý koncept použiteľnej rakety je totiž už obsiahnutý v plánoch V-2.


                 2:

                 Áno, sovieti špicľovali (ukradli napríklad plány na výrobu jadrovej bomby). Ale to na to nemá vplyv. Ruskí špióni američanom neprezradili, na čom pracujú.


                 3:

                 To nepopieram. Môžu. Zatiaľ sa tak ale nestalo. To násilie si si len vyfabuloval. Isté percento násilia je totiž všade. Uzatvárať z toho však akési závery je známkou predpojatosti a pritiahnuté za vlasy.

 • 2.

  Denisa 27.08.2018, 17:01

  čínu by som asi nepodceňovala. čínske mozgy sú kapitál, ktorý USA nemá 

  • 3.

   Arfaxad 27.08.2018, 17:03

   @Denisa

   V novodobej histórii sa predviedli zatiaľ iba ako zlodeji západných patentov a technológii. V období temného stredoveku občas zažiarili nejakým vynálezom (napr seizmometer).

   • 4.

    Arfaxad 27.08.2018, 17:04

    @Arfaxad

    První jednoduchý seismometr sestrojil vynálezce a dvorní astronom dynastie Chan Čang Cheng v roce 132 našeho letopočtu.

   • 5.

    Denisa 27.08.2018, 17:36

    @Arfaxad

    Aj to je potencial :D

    • 17.

     Arfaxad 28.08.2018, 01:01

     @Igelit

     Pozri sa akých patentov. Nejedná sa o nič prevratné alebo prelomové. Skôr to môžeme nazvať zlepšováky, nie vynálezy.

     • 19.

      Igelit 28.08.2018, 05:24

      @Arfaxad

      Irelevantné výhovorky. 

      • 22.

       Arfaxad 28.08.2018, 10:40

       @Igelit

       Pozri si tie patenty. O aké konkrétne sa jedná. Číňania nevymysleli tranzistor, procesor, operačný systém. Nevymysleli Von Neumannova architektúru na ktorej stojí všetka moderná elektornická výpočtová technika. atď, atď.... Všetko kľúčové vynálezy. Ani jeden nie je čínsky. Nevymysleli rádio, elektrinu, televízor, motor (elektrický ani spaľovací). Všetko len prebrali - a k tomu pridali zopár zlepšovákov (ktoré volajú "patenty").

       • 24.

        Igelit 28.08.2018, 15:48

        @Arfaxad

        Bez papieru by sme asi neprišli ani k tranzistoru a procesopru, že? A výrobu papiera vymysleli čiňania. Tak isto, ako kompas, hodváb, strelný prach, akupunktúra, katalogizácia, epigrafika, atrament, dá sa im pripísať aj vynález lietadla, lebo ako prví bol u nich vynájdený lietajúci drak aneb šarkan, ktorý bol v roku 300 pred kristom aj s ľudskou posádkou, kľučku na hriadel, koks ako palivo, krokový mechanizmus v hodinách (predchodcovia počitačov), lak, oblúkový most, námornú mínu, naviják, svojho času mali vôbec najpokrokovejšiu medicínu, pákové kladivo, pásový prevod, pluh, plynovú bombu, mlyn, porcelán, proces výroby ocele, kušu, sejací stroj, reťazový prevod, ale napríklad aj v matematike záporné čisla.. a tak ďalej a tak ´dalej a to všetko sú základy dnešnej techniky. Ešte aj za zubnú kefku vďačíš čínanom. 

        Neviem nájsť listinu patentov 21. storočia. Je však evidentné, že bez činy by svet nebol tam, kde je dnes. Tiež sme sa bavili spolu o projekte Micius, s ktorým v zmysle bádania v kvantovej mechanike urobili dieru do sveta. Takže o čom?! 

 • 26.

  Arfaxad 28.08.2018, 17:22

  Nekreslilo by sa na papier ale na papyrus či iné médium. Je tam toho. A keby ho nevymysleli číňania, vymyslel by ho niekto iný. (Rovnako ostatné jednoduché vynálezy, ktoré spomínaš.) Vymyslieť tranzistor je však ďaleko tvrdší oriešok a chce to sériu dobrých nápadov a následne hodiny strávené v laboratóriu pri pokusoch. Inú metalitu. Spoluprácu. Záujem. Vhodnú motiváciu. To bolo možné len vďaka americkému snu, ktorý bol tou motiváciou.

  • 27.

   Arfaxad 28.08.2018, 17:23
  • 30.

   Igelit 28.08.2018, 20:07

   @Arfaxad

   To sú žial už iba prázdne reči. Fakty nepustia. Čina a to už pred 5000 rokmi robila najvacšie objavy ľudstva.. časom sa to zmenilo, prešla si problémami a dnes opať povstáva. Je to na planéte najstaršia preživšia kultúra, tak trošku rešpektu.

   Rusko je mladou krajinou dá sa povedať. Až do príchodu socializmu tam bolo 70 percent ľudí negramotných, pretože tam vládli feudáli. Socializmus naštartoval technologický vývoj Ruska a socialistických krajín z 0 na 100 za 2 sekundy obrazne povedané, to tiež nedokázal doposiaľ nikto, len oni tam. To, čo sa v USA budovalo 200 rokov dali v zvaze za 40. 

   USA má iste premnoho prvenstiev a žiadne z nich nepopieram, gratulujem im, aj keď najvačší vynálezca z USA bol srb, nech, americká sloboda v podnikaní mu preto dala možnosť. 

   Avšak tvrdiť, že USA boli a sú najlepši vo všetkom je proste detinské.. To bez pardónu. 

   • 32.

    Arfaxad 29.08.2018, 08:43

    @Igelit

    Ja starovekým národom neupieram ich podiel na objavoch. Okrem číňanov mnoho vecí vynašli aj arabi, gréci, babylónčania, egypťania, sumeri, indovia. O tom však nebola vôbec reč. Reč je o technológiách, na ktorých stojí naša moderná civilizácia. A tam má jednoznačné prvenstvo amerika a západná európa (predovšetkým nemecko, taliansko, anglicko.) Bez týchto krajín by rusi takmer nič nemali, len nomádov, ktorí sa preháňajú po stepiach.


    Nie len srb, ale aj žid. Obaja však boli schopní naplno rozvinúť svoje objaviteľské schopnosti až keď emigrovali do ameriky. Inde bol ich talent brzdený. (Veď ani američania nepochádzajú z ameriky, ale z anglicka, čiže európy. Srbsko je tiež v európe.)

    • 33.

     Arfaxad 29.08.2018, 08:57

     @Arfaxad

     Nesmieme tiež zabudnúť ani na taliana (Marconiho). I keď podobne ako rusi nič nevynašiel, mnoho z vynájdeného zdokonalil, takže bol schopný ako prvý na svete uskutočniť rádiové spojenie cez oceán. Osobitnou kapitolou je Alexandr Stepanovič Popov. Napriek tomu že to bol rus, bol to priekopník vo výskume rádiového spojenia. (Všade sa nájdu výnimky z pravidla.) :) Volám ho "ruský Marconi" pretože obaja páni mali rovnako dobré hlavičky.

    • 35.

     Igelit 29.08.2018, 09:21

     @Arfaxad

     V tomto prípade zase ja použijem tvoj argument. USA by sa nikam extra nepohli, ak by nevykradli nacistické Nemecko. Tam začal ich technologický a ekonomický rozmach. Nie pri objave tranzistoru...... Dovtedy boli USA viacmenej nepodstanou krajinou. 

     • 36.

      Arfaxad 29.08.2018, 09:33

      @Igelit

      Veď o tom som už písal. Áno. V prípade raketovej techniky by boli spolu so Sovietmi značne pozadu.


      Nepravda. Objav tranzistoru naštartoval technologickú revolúciu dnešnej doby, bez ktorej by žiadna technika (vrátane vojenskej) nebola tam, kde je dnes. Tranzistor nájdeš skoro všade.

      • 37.

       Igelit 29.08.2018, 09:38

       @Arfaxad

       To neznamená, že nájdeš tranzistor skoro všade aj za 100-500 rokov. Je to len ďalši mílnik v rade míľnikov. Elektronické súčiastky nahradia bilogické súčiastky. Možno ho nahradí niečím iným nejaký mongol a potom bude tranzistor len ďalším predmetom technologického vývoja podobne, ako bolo koleso.        • 41.

        Arfaxad 29.08.2018, 10:06

        @Igelit

        Ja nepíšem o budúcnosti ale o súčasnosti (neodbiehaj zas). Ak sa tak stane, tak potom priznám aktuálnu prestíž zas mongolom. (Vo výpočtovej technike moc kolies dnes už nenájdeš.) spokojny.svg

        • 43.

         Igelit 29.08.2018, 10:11

         @Arfaxad

         V súčasnosti si vedúcu pozíciu vo svete delia Čína, USA a Rusko. A to v každom ohľade. 

         USA bolo na svetovom výslní v rokoch 60-80. To je všetko. 

         • 45.

          Arfaxad 29.08.2018, 10:20

          @Igelit

          Prečo potom číňania montujú do svojich zariadení americké súčiastky prípadne vytvárajú ich klony pod svojou značkou? Viem o čom píšem, pretože s elektronikou pracujem denne a často s číny objednávam súčiastky a rôzne moduly. Napríklad taký prevodník USB/UART a ich klony obvodu FT232...

 • 28.

  Denisa 28.08.2018, 17:34

  lol, ked dojdete k tomu, kto vymyslel koleso, tak ma zavolajte smejo.svg