Diskusia

Denisa 14.08.2018, 11:17

Zamestnávanie cudzincov

Automobilky sa sťažujú, že majú nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Požadujú zjednodušenie udeľovania pracovných povolení pre pracujúcich z iných štátov. 

Jednoduchá otázka. Ste pre alebo proti? Ako by ste nastavili podmienky pre udeľovanie pracovných povolení? Alebo by ste postupovali úplne inak a zabezpečili nejako vzdelanie slovenských pracovníkov?  Je možné nejako regulovať "kvalifikovanú pracovnú silu" ak máme otvorené hranice v EU a ľudia prirodzene ekonomicky migrujú za lepšie platenou prácou do zahraničia? 


Diskusia

  • 1.

    majo 15.08.2018, 12:11

    Som za, ak sa našim nezamestnaným nechce pracovať, sú nemobilní a neodídu zo svojej rodnej viesky, tak nech prídu cudzinci z obrovskej dialky, lebo im to problém nerobí.....zvyšuje to náš HDP a iste časť peňazí minú aj u nás . Myslím si že máme príliš benevolentný sociálny systém. Poznám napr. ľudí, ktorí DENNE dochádzajú za prácou z Lyonu do Paríža..........

    • 2.

      Denisa 15.08.2018, 13:55

      @majo

      cau majko, rada ta tu vidim :) 

      a ako by si nastavil socialny system, ked tento je podal teba prilis benevolenty?

  • 3.

    majo 16.08.2018, 08:29

    To je ťažká otázka.....pretože nepoznám aké sú zákonné obmedzenia vyplývajúce z medzinárodných zmlúv , ktoré sme podpísali. Pokial viem u nás je stále dosť ľudí, ktorým sa nechce robiť a odmietajú všetky ponuky na zamestnanie a žijú zo sociálnych dávok plus práca na čierno či nejaká iná nelegálna činnosť. Takže v prvom rade by som riadne kontroloval všetko súvisiace. Napríklad vo Švajčiarsku chodili úradníci do domácností kontrolovať, či poberatel sociálnej dávky nežije nad pomery vzhľadom na jeho príjem.......

    • 4.

      Denisa 16.08.2018, 08:30

      @majo

      velky brat sa pozera?

      • 5.

        majo 16.08.2018, 08:43

        @Denisa

        Nemyslel som iba tú známu nepracujúcu skupinu, nájde sa ich dosť aj u iných občanoch.......

        • 6.

          Denisa 16.08.2018, 08:48

          @majo

          ja viem. ale toto je podla mna uz velmi velky zasah do sukromia. a ako posudzuju, ze si niekto zije nad pomery? ved moze zit s niekym, kto je zabezpeceny financne. alebo  musia vsetok majetok dokladovat blockami, aby bolo jasne, co komu patri? 


  • 7.

    majo 16.08.2018, 08:53

    Nemusia znášať zásah do súkromia, stačí ak budú zarábať a nie brať sociálku......Ak je niekto zabezpečený iným, tak aký je dôvod brania sociálneho príspevku ? Veď sociálne poistenie nie je iba dávka v núdzi.......V tom Švajčiarsku to boli kontroly v sociálnych bytoch. Tam je ponímanie sociálny asi iba potial, pokial niekto naozaj žije v ťažkých sociálnych podmienkach. Mne sa to celkom pozdáva.

    • 8.

      Denisa 16.08.2018, 08:59

      @majo

      to, že byvaš s niekym, kto má peniaze neznamená, že si ním zabezpečený. moze ist kludne osp olubyvajuceho alebo surodenca, ktory ma, stara sa a ty mas ledva na jedlo

  • 9.

    majo 16.08.2018, 09:01

    Posudzovali to vizuálne, ako je napr. vybavená domácnosť, je to iste aj subjektívne, ale na tento účel sú tí urádníci cvičení a platení štátom, takže dávajú pozor na spoločné peniaze daňovníkov aj v tejto oblasti, veď po tom volajú všetci aj u nás....Zákonný nárok je iba začiatok a podmienky poskytovania v čase už sú na tých úradníkoch, zákonom sa nedá všetko ošetriť a keby aj ano, nemá to kto kontrolovať efektívne......

    • 11.

      Denisa 16.08.2018, 09:04

      @majo

      ja si myslim, ze toto je cez ciaru. poberanie prispevkov sa da osetrit aj inak, bez toho, aby ludia museli snorit v pribytkoch inych.  

      • 12.

        majo 16.08.2018, 09:08

        @Denisa

        Ako ? Nevieš zistiť reálne existujúci stav domácnosti.......

        • 13.

          Denisa 16.08.2018, 09:27

          @majo

          Stav domacnosti nemusi vobec vypovedat o tom, aky je skutocny soc. stav daneho cloveka. To, ze ho niekto necha byvat v normálnom dome, byte, nezanamena, ze sam pomoc nepotrebuje. 

          to brat brata vyhodil na ulicu, lebo inak mu neuveria, ze je na tom financne zle

          • 14.

            majo 16.08.2018, 09:38

            @Denisa

            Ale môže, veď ak to nie je pravdivý stav zodpovedajúci sociálnej dávke, prečo by ju mal brať ? Vieš čo by ti poradili Švajčiari ? Predaj byt a sťahuj sa do menšieho, lacnejšieho......U nás je príliš filozofie o tom ako nám štát má niečo dať, ale  opačne to už nejak nefunguje. Atmosféra je v tomto zlá a prajná príživníkom. Ja som socilälne založený človek ale neznášam príživníctvo vo všetkých jeho formách. Moja životná filozofia je vedieť sa postarať sám o seba, svoju rodinu,mimochodom takto to funguje všade vo svete.........

            • 15.

              Denisa 16.08.2018, 09:39

              @majo

              ale aky byt, ak byt, v ktorom byvas, ti nepatri?

              alebo budes musiet tymto umelo vytvorenym socialnym pracovnikom zdokumentovavat, co je a co nie je tvoje? 

              • 16.

                majo 16.08.2018, 09:42

                @Denisa

                Vo švajčiarsku to boli sociálne byty, pridelené sociálkou. Kontrolovali v podstate či nemáš v byte nejaké drahé veci, alebo najnovšieho mercedesa vonku.......Bola to nejaká dočasná výpomoc, kým si nenájdu riadne zamestnanie a potom aj byt- obyčajne prenajatý......Ja by som teda bol zvedavý na sociálne pomery niektorých našich poberateľov.......

                • 17.

                  Denisa 16.08.2018, 11:17

                  @majo

                  ak su to socialne byty, tak beriem. to je o inom. 

                  • 18.

                    majo 16.08.2018, 11:53

                    @Denisa

                    Ano, to boli iba sociálne byty.......Ale o iných sociálnych prípadoch ani neviem.....to by im asi sociálka vážne radila, tak to predajte a nájdite si niečo lacnejšie......tam sa so sociálnymi dávkami neserú.......Všeobecne si myslím že aj u nás je dosť zákonných opatrení na všetko a netreba vymýšlať ďalšie, problém je že sa nekontrolujú resp. nevyžadujú......