Diskusia

Denisa 20.08.2018, 22:30

Zemiakova brigáda

Tento vikend som po asi 7-8 rokoch bola na riadnej zemiakovej brigade. Boli ma cely clovek, fitko sa na to nechyta a este som na dovazok opalena podla tricka. Síce s bolavym chrbtom, ale aspon som sa nasmiala tolko, ako uz davno nie.


Ako si spomínate na zemiakove brigady (alebo na ine), ktore boli za sociku povinne?


Zopár fotiek.. :)



Diskusia

  • Komentár bol administrátorom stránky zmazaný.

    • Komentár bol administrátorom stránky zmazaný.

  • 3.

    Igelit 21.08.2018, 13:58

    Boli povinné Schválne som sa spýtal pol rodiny a nik o takom niečom nevie. A to sú ľudia od vinice. Zemiačiky si vyberám každý rok a baví ma to. Každý koreň je ako kindervajce :)

    • 4.

      Igelit 21.08.2018, 14:00

      @Igelit

      Boli povinné? 


      Chcel som si opraviť príspevok a miesto toho som sa nahlásil.

      • 5.

        Denisa 21.08.2018, 14:03

        @Igelit

        budem nahlasenie ignorovat. 


        myslela som skolske brigady, na ktore chodili decka zo zakladnych skol - zbierat zemiaky (namiesto vyucovania). 

        mohli sa "uliat" len ak mali potvrdenie od lekara.  ale mozno u vas na dolniakoch to neboli povinne zemiakove brigady, ale v ramci vyucby ste "prispievali" nejako inak. 

  • 6.

    Igelit 21.08.2018, 14:19

    Povinné, miesto povinnej školskej dochádzky, tak to je iná :D

  • 8.

    Igelit 21.08.2018, 17:22

    Mohli byť, no ak boli povinné miesto povinnej školskej dochádzky, tak to znie inak, ako len povinné.

    • 9.

      Denisa 21.08.2018, 17:26

      @Igelit

      Detska praca uz znie lepsie? okaty.svg

      • 10.

        Igelit 21.08.2018, 17:31

        @Denisa

        Skôr brigáda. Posledne som videl v našej starej škole, ako sa tam decká prvého stupňa trasú na retardovanú západniarsku muziku a že dj dával... Samý mother***er. Oproti tomu je zber zemiakov veľmi dobrá a záslužná činnosť. Zlatý socializmus :)

        • 12.

          Denisa 21.08.2018, 17:36

          @Igelit

          Suhlasim, ze je, ak sa robi dobrovolne, nie z donutenia. zmurkajuci.svg

          • 13.

            Igelit 21.08.2018, 17:38

            @Denisa

            Ak je miesto povinnej školskej dochádzky, o nútení nemôže byť reč.

            • 14.

              Denisa 21.08.2018, 17:40

              @Igelit

              Samozrejme, ze moze. 

              • 15.

                Igelit 21.08.2018, 17:41

                @Denisa

                Ok, potom je nútená aj povinná školská dochádzka.

                • 17.

                  Denisa 21.08.2018, 18:47

                  @Igelit

                  isteze. avsak nutit deti vzdelavat sa (pre ich dobro) je trochu ine ako nutit ich pracovat na cudzom, aby JRD nemalo problem s prac. silou

                  • 20.

                    Igelit 22.08.2018, 11:00

                    @Denisa

                    Za socializmu nebolo nič cudzie, ale spoločné a práca na poli je tiež vzdelávanie. Ak by sa jednalo o permanentnú prácu, tak sa môžeme baviť o detskej práci, čo by už nebolo v poriadku. 

                    • 21.

                      Denisa 22.08.2018, 12:49

                      @Igelit

                      V učebnych osnovach to nebolo, tak ake vzdelavanie? 

                      Na to, aby naučili deti zbierať zemiaky, nie sú potrebné školy. Tiež si myslím, že to prirodzene ovláda každý a nepotrebuje sa to učiť. A teda šlo iba o využívanie detí na prácu. 

  • 11.

    Aranjes 21.08.2018, 17:36

    Zemiakové brigády boli super hlavne z toho dôvodu,že sme sa uliali z vyučovania. A okrem toho , že sme sa naučili,koľko práce je za tým,než sa nám dostane niečo na stôl,tak sme si užili aj kopu srandy. A nechodili sme iba na zemiaky,chodievali sme obracať ľan,vytrhávať mrkvu ..všeličo. Prakticky celý september sme sa neučili,iba sa nám vždy povedalo, či sa ten ktorý deň učí,alebo sa ide na brigádu a väčšinou sa šlo brigádovať :)  Samozrejme ráno sme sa museli dostaviť do školy ako na bežné vyučovanie,ale to sme šli do školy veľmi radi,keď sme vedeli,že vyučko odpadá :)) Zo základky decká na brigády nechodili,bol iba predmet "pestovateľské práce",kde sa na školskom záhone učili pestovať zeleninu a ovocie. Na brigády sa chodilo až od strednej . A okrem septembrových brigád sme mali aj tzv. "letnú aktivitu" ,t.j., kto chcel /to už naozaj bolo vyslovene dobrovoľné/ mohol ísť na 2-3 týždne brigádovať a bolo to platené /a myslím,že tam bola podmienka,že viac ako 15 rokov vek/ ..tak napr. som ešte tesne pred revolúciou stihla 3 týždne v Hrušovanoch ,viezli sme sa autobusom ako na zájazd :)), riadne sme boli ubytovaní, 5x denne strava a po večeroch sme flámovali s moravskými ogarmi :)) ...bolo to fajn ...zarobili sme si ,zistili sme ,čo je to drina na poli a čo to je si vlastnou prácou zarobiť...nesmierne sme si cenili takto zarobené lóve a odniesli sme si domov okrem peňaží aj kopu zážitkov :)

    • 16.

      Igelit 21.08.2018, 17:49

      @Aranjes

      Do kelu my v meste sme nič také nemali. Akurát tie pestovateľské práce. Sranda, že mestskí ľudia utekajú z mesta a tí z vidieku do mesta.

      • 19.

        Denisa 21.08.2018, 19:09

        @Igelit

        to mi pripomenulo.. 

        Youtube - e7sapA36szE

        • 24.

          Aranjes 22.08.2018, 17:07

          @Denisa

          Z Kysúc pochádzala moja babka :) ..no celý život prežila na Považí a ja už ..sem rozmazlené mjestské decko z Juhozápadu ...Ty bílé hovna nám tu moc nepadajú,ale "vysokej" tu máme jako plev ,prechádzá to furt cez cestu ,jak nezodpovjední chodci cez prechod vyplazeny-jazyk.svg

      • 25.

        Aranjes 22.08.2018, 17:11

        @Igelit

        Kde v meste? Myslíš v Paščekárni nad Dunajem?  :))))  /no dobre sorry- v Bratislave ? :)/ Ja som tiež z mesta a utekám z neho najradšej tam ,kde líšky dávajú dobrú noc. :)

        • 30.

          Igelit 22.08.2018, 19:47

          @Aranjes

          Tak, tak, paštikáreň nad Dunajom je moje rodisko. No už som cez 6 rokov preč z mesta a nikdy, NIKDY by som sa tam nevrátil. Aj keď tu je roboty až za roh, milujem to. 

    • 18.

      Denisa 21.08.2018, 18:57

      @Aranjes

      no neviem, mne rozpravali o otm, ako chodili ako 11 rocni, co nie je ani zdaleka stredna skola.. 

      krstna tak dostala zapal pluc, pretoze boli zo skoly na brigade a priserne sa zhorsilo pocasie, no napriek tomu museli vsetci na vetre v chlade zbierat zemiaky. 


      moja mamina tiez na to spominala ako ona, take tintitko, co spolu s topankami vazila 20 kilo, musela vlacit tazke vedra so zemikmi a nakladat ich kamsi na vlecku, ked bola este drobec.


      aj moj dedo mi rozpraval, ako zbierali zemiaky kdesi pri lese a videli, ze rastu v lese hriby. odbehli si na 5 minut a priniesli ich ucitelke, aby jej urobili radost. ucitelka, ktora tam jedine mlela pantom, pila caj s rumom a nerobila nic, im za to vsetkym citujem "strelila taku po papuli" ..  malym detom, ktore jej cheli urobit radost.  


      tak ale kazdy ma ine spomienky.. :)

      • 23.

        Aranjes 22.08.2018, 16:57

        @Denisa

        Tak najskôr sú tí Tvoji príbuzní o dosť starší ako ja,keď to zažili takto . Mňa to zastihlo už len na konci 80-tych rokov,chvíľu pred revolúciou a to už bola istotne detská práca  zakázaná . Dokonca ani na strednej škole sa nechodilo brigádovať od prvého ročníka, na jesenné brigády sme chodili iba v treťom a štvrtom ročníku a na "letnej aktivite" sme boli tiež až cez prázdniny medzi druhým a tretím ročníkom a tretím a štvrtým ročníkom. Skrátka museli sme mať aspoň 15.  A keď bolo zlé počasie ,tak sa nikam nešlo a normálne sa vyučovalo,takže sme každé ráno pozerali von oknom ,keď sme vstávali a modlili sa ,nech je pekne,len aby sme sa z vyučka uliali :)  Neviem koľko rokov máš Ty , ja som koncom 80-tych rokov chodila na strednú ,to už bola dosť iná doba ,než socialistické roky pred tým, všetko už začlo byť v ČSSR pomerne liberálne ,preto možno tá "nežná" prebehla tak pokojne /aj keď predstava,že na dovolenku k moru sa dostaneme aj ďalej než do Bulharska, bola pre nás ešte stále len sen/ 

  • 28.

    Denisa 22.08.2018, 18:26

    vlastne nemusi byť mladšia, keď si koncom 80-tych chodila na strednu.. tak to moze byt o par rokov starsia

  • 29.

    Aranjes 22.08.2018, 19:02

    Tak to sme s Tvojou maminou obe "husákove deti" :) Ono tie kýble sme nosili aj my /sme mali super poľné fitko :))/. Traktor ich vyoral, my sme ich zberali do kýblov a nosili k vlečke /traktor s vlečkou sa pohyboval zarovno nami,aby sme nechodili ďaleko/ ,kde boli chalani ,ktorí boli na ZVS /vojaci/ . Tí kýbel zobrali ,podali ďalšiemu ,čo stál hore na vlečke,ten kýbel vysypal a tak to šlo dookola. Ale väčšinou chalani nám tie kýble odnášali sami..neviem,či boli takí galantní,alebo nás takto balili ,my sme boli čisto babská trieda,tak si isto vieš predstaviť tú družbu medzi babami z obchodky a chalanmi na ZVS :)) Inokedy sme vyberali mrkvu, to sme mali za parťáčky staré babky , s nimi bola tiež sranda, popri robote,alebo cez prestávku,keď nám doviezli obed, nám rozprávali "příbjehy  z mládí" a my sme ich s nadšením počúvali. Aj profáci boli vždy úplne v pohode a na tých brigádach ten vzťah učiteľ-študent sa dostal do takej priateľskej roviny a od tých čias sme na niektorých z profesorov úplne zmenili názor :) ..Neviem z akej časti SVK pochádza Tvoja mamka a aké tam boli pomery,ale myslím,že tu u nás na krajnom juhozápade bol život vždy trochu niekde inde,než na zbytku Slovenska,preto nejaká detská pracovná šikana a tým tupľom na základke ,neexistovala...teda určite nie koncom 80-tych rokov :)

    • 31.

      Denisa 22.08.2018, 20:21

      @Aranjes

      Severovychod. Ale ono ma kazdy asi ine skusenosti, zalezi od ludi, od kolektivu. Kazdopadne brigada, na ktoru clovek ide dobrovolne a este si aj nieco zarobi, je o niecom inom, ako ked nazenu decka zo zakladky, aby vo vetre a niekedy na mraze zbierali zemiaky zadarmiko a pracovali tak na cudzom, lebo JRD nemalo robosov.