Diskusia

tomas12345 11.06.2020, 18:00

Záhada

Skúste si predstaviť že by existoval laser ktorý by vyvrtal priamočiarý tunel do Zeme až na druhú stranu Zeme, ktorý by neprechádzal cez zemské jadro, a nejaká pozemská raketa by don skočila "hlavou dolu" a putovala by týmto tunelom, pričom by vysielala antimagnetický štít, ktorý by sposoboval tu že by na nu neposobila magnetická sila a teda by ju to nepritahovalo smerom k jadru. Následkom tohto by táto raketa stále letela tým tunelom priamočiaro bez toho že by bolo pritahovaná k strane bližšej k jadru, a keby už bola na konci, ako by potom vyletela ? Hlavou nahor, alebo hlavou nadol ?

V podstate podla logiky by mala vyletieť hlavou nahor, lenže ked predtým išla dolu hlavou, a žiadne magnetické sily na nu neposobili, a teda sa tá raketa ani nemala ako pretočiť iným smerom.....

Diskusia

  • 1.

    Photon 11.06.2020, 23:41

    Zemské magnetické pole je príliš slabé na to, aby výrazne ovplyvnilo let rakety tunelom okolo jadra. Sila ktorá priťahuje predmety k Zemi je hlavne gravitácia.

    To, ako silno je raketa priťahovaná k Zemi závisí len na hmotnosti rakety a hmotnosti Zeme. Keď raketa poletí špicom dole pod zem a tryskami hore, gravitačná sila bude pre ňu postupne klesať, pretože za sebou zanecháva množstvo hmoty, ktorá ju delí od povrchu. A naopak, pred ňou smerom k jadru hmoty ubúda. Tá hmota ktorú za sebou zanecháva ju stále viac a viac priťahuje opačným smerom. (V strede Zeme by boli tieto sily vyrovnané. Ak by tam bola nejaká jaskyňa, pocítil by si tam stav beztiaže.) V tvojom prípade ale raketa neprechádza stredom Zeme, dostane sa len do blízkosti jadra. Gravitačná sila pre raketu bude najslabšia práve v blízkosti jadra. Tiež sa začne meniť smer pôsobenia gravitačnej sily. Keď bude prechádzať okolo jadra, bude sila pôsobiť už z boku. Keď sa začne od jadra už vzďaľovať smerom k opačnej strane Zeme, hmoty pod ňou smerom k jadru začne pribúdať a nad ňou (smerom k povrchu) ubúdať. To znamená že začne narastať gravitačná sila pod ňou (pod tryskami). Na opačnej strane potom vyletí špicom hore.