Diskusia

Arfaxad 13.08.2018, 11:27

Staroveký objav počítača

Možno ste už počuli o mechanizme z Antikythéry. Právom ho niektorí nazývajú aj "staroveký počítač". Jedná sa skutočne o mechanický počítač. Na jeho vstup totiž zadáte dáta a na výstupe dostanete dáta iné podľa "programu", ktorý je v tomto prípade zastúpený tvarom a usporiadaním ozubených koliesok. Zarážajúci na tom je predpokladaný dátum vzniku tohoto prístroja. Pochádza totiž z lodi, ktorá sa potopila medzi rokmi 70-60 p.n.l.. Mechanizmus bol vyrobený niekedy medzi rokmi 150-100 p.n.l..


O pátraní po stopách a funkcii tohoto prístroja je nasledujúci zaujímavý dokumentárny film:


Youtube - cJlspNgM_FE

Diskusia

  • 1.

    Denisa 13.08.2018, 11:36

    Vďaka za úplne prvú diskusnú tému! 
    Idem si to pustiť ako podmaz.  :)



  • 4.

    Denisa 13.08.2018, 15:20

    Dopozerala som. Je to super.  Páčil sa mi aj dokument, ktorý nasledoval po tom (nechala som zapnutý autoplay). Odporúčam. 

    Youtube - KyWI0TJ4d8k


    • 6.

      Arfaxad 13.08.2018, 16:42

      @Denisa

      Neskutočné! Prvý programátor na svete, ktorý naprogramoval celú divadelnú scénu a vytvoril k tomu aj potrebný hardware. Toto by málokto aj dnes dokázal... O Herónovi som už kedysi nejaký dokument videl. Fascinujúci je tiež jeho prvý predajný automat na mince na svete. ....Podľa mňa, keby neprišiel temný stredovek, ktorý väčšinu týchto poznatkov odpravil do zabudnutia, Mohla nastať technická revolúcia už v prvom tisícročí a dominantu v tom by mali gréci.

      • 7.

        Denisa 14.08.2018, 11:23

        @Arfaxad

        Presne. Mne je napríklad ľúto toho, že sa nezachovali vedomosti ľudí týkajúce sa bylinkárstva. Resp. zachovali sa ale iba v oklieštenej forme. Väčšina dnešných liekov je založená práve na bylinkách a ich využití. 


        Na druhej strane na to, aby niektoré poznatky upadali do zabudnutia ani netreba "temný stredovek". Aj donedávna napríklad remeslá upadali. Hoci teraz sa mi zdá, že sa trend obracia

        • 8.

          Arfaxad 15.08.2018, 15:08

          @Denisa

          Myslím, že čo sa týka bylinkárstva, existujú stále dnes vo svete ešte rôzne domorodé kmene, ktoré sa v bylinkách vyznajú.


          Áno, je pravda, že netreba ani temný stredovek. Dnes je mladá generácia napr. demotivovaná v záujme o nejakú techniku. Stačí, že ťukajú celý deň do smartfónu a tým všetok záujem o techniku končí. Načo stavať zosilňovač, keď si môžeme kúpiť lacný z číny? Načo sa zaujímať o to, ako veci fungujú? .....Syn sa teraz učí na priemyslovke v obore informačné a sieťové technológie. Spriatelil som sa s jeho triednym, ktorý učí elektroniku. Dobre si rozumieme. On je ešte z tej starej gardy. (Patril do tímu ľudí, ktorí v 80-tych rokoch pracovali na vývoji výpočtovej techniky na Slovensku.) Týždeň dozadu som mal s ním rozhovor o tom, ako pozoruje veľký úpadok záujmu o elektroniku medzi žiakmi, tak za posledných 15-20 rokov. Mnohí si dnes myslia, že keď zvládajú nejakú prácu na počítači sú automaticky IT odborními a špecialistami v obore elektro. Chýba o to záujem. Táto doba je zlodej koníčkov. Všetko sa dá lacno kúpiť, načo vyrábať. Načo skúšať. Načo laborovať....

  • 5.

    Arfaxad 13.08.2018, 15:27

    Dík. Idem to pozerať.