Diskusia

Denisa 16.08.2018, 08:57

6 ročné dievčatko zrazil 86 ročný vodič

Vraj.  Dievča napriek prilbe neprežilo, vodič nezastavil na prechode. 

Nerozumiem, ako je možné, že mal človek, ktorému tiahne na 90-ku ešte vodičák. 


Ako je vôbec možné, že lekár mu povolil šoférovať? Ak teda lekára neobišiel.

Asi som despota, ale podľa mňa by ľudia, ktorí prekročili 80-ku by mali mať automaticky zakázané šoférovať. Do nákladov im to až tak nepôjde, veď majú vlaky zadarmo.

Diskusia

  • 1.

    Arfaxad 16.08.2018, 09:42

    Hrozné.

    Tiež si myslím, že taký človek by nemal už riadiť auto. Lenže niektorí sú i po 80-ke dosť vitálni. Preto malo by sa o tom rozhodnúť skôr na základe lekárskeho posudku zdravotného stavu. Ale ani pre tých čo neprejdú nie je nič stratené. Začínajú sa totiž vyrábať autá s autopilotom. Pozri si toto: "Auto chytřejší než člověk. Autopilot od Tesly předpověděl nehodu pár vteřin předtím, než se stala"

  • 2.

    majo 16.08.2018, 09:47

    Prepáč, ale pozri si štatistiky ktoré vekové kategórie zapríčiňujú najviac nehôd......V drvivej väčšine sú to mladí šoféri.....tam necítiš nejakú potrebu ? Starší vodiči sú už aj tak dosť buzerovaní štátom, v 65 ke musíš absolvovať lekársku prehliadku asi za 50 Eur, potom v 70tke znovu a zoberú ti starý vodičák a dajú nový z obmedzenou platnosťou a potom myslím každé dva roky znovu prehliadka......vôbec to nezodpovedá situácii v nehodovosti......

    • 4.

      Denisa 16.08.2018, 11:08

      @majo

      pokial viem, pisala som o vodicoch nad 80 rokov. ako z toho dedukujes, aky mam nazor na mladych vodicov? lebo o tom som nepisala vobec. 

      to, ze su starsi vodici  takto "buzerovani", je len dobre, mozno aj to je dovod, preco ti starsi tak vela nehod nemaju, lebo sa ich uz tak vela na cesty nedostane (lekar im zakaze). skresluje to statistiku, ak mas zo 100 ludi na cestach napr. 5 % vodicov nad 70 rokov, a napr. 40 % vodicov do 30 rokov (iba príklad).  ak by bolo dochodcov nad 80 rokov na cestach tolko, ako je mladych vodicov do 25 rokov a neboli by nutne zdravotne prehliadky, vysledky by vyzerali urcite inac. 


      co sa tyka mladych vodicov, ja by som bola kludne za vodicak od 25 a s navysenim poctu hodin v autoskolach hoci aj 3-4 nasobne, aby clovek, ktroy vysiel z autoskoly uz mal soferovanie zautomatizované. tiez by som kazdemu automaticky brala vodicak a zakaz soferovania na 10 rokov, plus nejake VPP, ak by prekrocil povolenu rychlost o viac ako 50 km. A to bez ohladu na vek.


      pozrela som si statistiky. najviac nehod sposobuju mladi vodici, ale zaujimave je, ze v prvom roku po ziskani vodicaku je tych nehod najmenej. v 2., 3., 4. roku, ked vodicom stupne sebavedomie, vtedy sa stava najviac nehod. 


      ozaj majko, kolko 80 a viac rocnych dochodcov s vodicakom poznas, ktorym by si bez obáv zveril napr. svoje dieta, aby ho kazdy den vozili do a zo skoly vzdialenej napr. 30 km? 

  • 5.

    majo 16.08.2018, 11:49

    To je jedno, fyzický stav a mentálna zrelosť napr. na vedenie motorového vozidla nie je funkcia že čím starší tým blbší......Aj zdravotný stav je rôzny a po získaní vodičáku napr. v sedemnástich to štát kontroluje až v 65.......to je len buzerácia . Počty osôb na cestách nevieš, neviem kde si vzala že tých starších je minimum a preto nespôsobujú tolko nehôd.....skôr je to v menej agresívnom jazdení, nie ?:)

    Inak ak kliknem na -zobraziť viac- tak mi zmizne aj časť ktorú vidím.......a to som teda už dosť starý....cool.svg

    • 6.

      Denisa 16.08.2018, 15:40

      @majo

      A kolko je podla teba na cestach vodicov nad 80 rokov? Kolkych z nich by si bez opbav zamestnal, aby tvoje dieta vozili denne do a zo vzdialenej skoly?

      Zdravotny stav je sice rozny aj v 17, ale statisticky je v akej vekovej kategorii najvyssie percento chorych a senilnych ludi? 17 rocni to nebudu. 

      A jasne ze je to aj v menej agresivnom jazdeni, ked ti za volant sadne nejaky dedo, ktoremu taha na 90, mozno poriadne nevidi, nepocuje, tak je len normalne, ze sa boji a jazdi opatrnejsie. To ale neznamena, ze patri na cesty.  A ak je to buzeracia, ze sa vyzaduju od isteho veku prehliadky, tak budis. Lepsie tak, akoby nam malo po cestach chodit kopec poloslepych, polohluchych a polosenilnych vodicov, ktori by jazdili, ak by im to nikto nezakazal a nikto to nekontroloval. Podla coho sa urcoval vek 65 r. to neviem, asi statistika :))


      • 7.

        majo 16.08.2018, 18:23

        @Denisa

        Vek sa určoval asi vycucaním z prsta.....teraz je predsa v hre aj vek odchodu do dôchodku, tam netreba lekárske prehliadky ? Ja si osobne myslím že štát príliš všetko reguluje, ak sa niekto necíti na šoférovanie tak tam asi nepôjde, vo vyššom veku má iste iné starosti......To že niekto vidí horšie či je hluchý je závislosť taká že napr. 40tnikov to nepostihuje ? Ja si myslím že v tejto oblasti vodičovstva netreba nič kontrolovať resp. treba kontrolovať správanie vodičov na cestách a nielen rýchlosť, to je niečo čo je dôležité z hľadiska zníženia nehodovosti......Problém je výkon moci, kontrola a nie vek.....,Ono si treba uvedomiť že všetci zostarneme.....ja viem že je to ťažké v mladučkom veku, aj ja som bol taký......anjel.svg

        • 9.

          Denisa 16.08.2018, 18:37

          @majo

          majko, skor si myslim, ze ide o statistiku. kolko mas hluchych  40tnikov a kolko 80tnikov..  a spoliehat sa na to, ze clovek sam od seba prestane soferovat, lebo je rozumny, je naivne. poznam niekolkych soferov po 70ke, (ani nie po 80ke) a sadnut do auta by som sa bala ku kazdemu z nich

          • 11.

            majo 16.08.2018, 19:03

            @Denisa

            Celkom určite sú hluchí 8tnici menej nebezpeční ako hluchí 40tnici....ale odkial vieš kolko ich je hluchých ? Veď kontrolujú sa iba 65 a viac ?anjel.svg Ako som už povedal, šoférovanie vo vyššom veku nie je celkom určite kardinálny problém nehodovosti......

  • 8.

    majo 16.08.2018, 18:31

    Celkove si myslím , že v spoločnosti sa pestuje akási averzia voči dôchodcom.....minule som niekde čítal že dôchodkyňa nasypala nejaký prášok do záhradky, lebo psíky tam chodili čurať.......ktorvie či by sa táto správa objavila aj keby prášok nasypala modrooká 20 ročná blondýna s trojkami.......anjel.svg

    • 10.

      Denisa 16.08.2018, 18:40

      @majo

      to si nemyslim, ze averzia. ale rovnako ako su odsudzovani na zaklade veku mladi ludia, tak su aj stari

      • 49.

        Aranjes 18.08.2018, 21:04

        @Denisa

        Ono je to obvykle  tak,že mladí majú starých za nemotorných,senilných a nereálne uvažujúcich a starí zase mladých za zbrklých sopľošov,ktorým sa nechce robiť a o živote vedia houby blazon.svg ...je to taký neustály súboj generácií . 

  • 12.

    majo 16.08.2018, 19:06

    10. ale ja to tak cítim- dôchodca = dement......

    • 14.

      Denisa 16.08.2018, 19:08

      @majo

      majko, myslim, ze ty to beries akosi moc osobne.  

      • 15.

        majo 16.08.2018, 19:11

        @Denisa

        Samozrejme, prečo by som nemal ? Viem si predstaviť že buzerácia s lekármi a vodičákmi nejakého 40tnika netrápi, je to ďaleko......anjel.svg

        • 16.

          Denisa 16.08.2018, 19:12

          @majo

          40-tnika trapia ine veci..  jedna lekarska prehliadka za dva roky je este v poho

          • 17.

            majo 16.08.2018, 19:14

            @Denisa

            Aj 60tnika trápia úplne iné veci, ale zákon to vyžaduje iba od neho, preto to považujem za buzeráciu starších ľudí.......

            • 18.

              Denisa 16.08.2018, 19:19

              @majo

              zakon to vyzaduje aj od zidatelov o vodicsky preukaz.  ak by to bolo n mne, pre mna za mna nech je povinna prehiadka hoci aj kazdeho vodica. 

              • 19.

                majo 16.08.2018, 19:24

                @Denisa

                Ja zase nie, zákon vôbec nerieši skutočnú podstatu nehôd a ani nemôže, je to prebytočné ukájanie sa štátu zákonmi.........,žiadatel vodičáku na auto má dnes 17 rokov a potom ďalších 49 rokov po ňom zákon nič nežiada.......Ja nechcem aby sa to vyžadovalo aj u mladších, je to prebytočný a zbytočný zákon, ktorý nechráni nikoho, iba vyťahuje peniaze z určitej starej skupiny vodičov......

                • 20.

                  Denisa 16.08.2018, 19:35

                  @majo

                  podla mna chrani. keby si videl, aki vodici su schopni sadnut za volant..  poriadne to nevidi na cestu, nepocuje skoro ani sirenu a ide to soferovat

                  • 21.

                    majo 16.08.2018, 19:37

                    @Denisa

                    To preháňaš, daj príklad......anjel.svg Počula si už niekedy prechádzať auto s vypeckovanou hudbou ?To boli určite osemdesiatnici.........anjel.svg

                    • 22.

                      Denisa 16.08.2018, 19:39

                      @majo

                      nie, ale videla som sofera polosenilneho, ako sadal za volant a zena ho navigovala domov lebo sam by cestu nenasiel. a to byval v tej istej obci.

                      • 24.

                        majo 16.08.2018, 19:41

                        @Denisa

                        A kolko mal rokov ? Mal to napísané na zadnom skle ?anjel.svg

                        • 26.

                          Denisa 16.08.2018, 19:43

                          @majo

                          neviem presne. ale dnes je uz tak mimo, ze nikoho nespoznava. kym este ako tak vedel o sebe, stale soferoval on.  ked mu vzali vodicak a zena skryla kluce od auta, zacal sa premavat na motorke, bez papierov. 

                        • 27.

                          Denisa 16.08.2018, 19:43

                          @majo

                          ale mal cez 70

  • 23.

    majo 16.08.2018, 19:40

    Už je to tu, vraj povinné psychotesty pre starších.,.......anjel.svg

  • 28.

    majo 16.08.2018, 19:43

    Ja som dnes videl dementného mladého vodiča, ktorý ma predbiehal tesne pred križovatkou a to v obci kde som ja šiel predpisove......potom brzdil ako šialený a obmedzil aj mňa......takže som za psychotesty mladých.......bojko.svg

    • 30.

      Denisa 16.08.2018, 19:45

      @majo

      aj ja som za psychotesty pre mladych. ale aj pre ostatnych. ja som bola zasa nedavno svedkom toho, ako jedna babca na dialnici trikrat skoro sposobila nehodu. na ociach popolniki a jazdila stylom mysicka, pribrzdenie, mysicka, pribrzdenie...  na porazenie

  • 29.

    majo 16.08.2018, 19:44

    Psychotesty by som nariadil hlavne politikom..........

  • 33.

    majo 16.08.2018, 19:48

    Psychotesty nič nevyriešia, iba podplácanie lekárov.......Ja som za slobodu a nie obmedzovanie ľudí vo všetkom a ešte k tomu výberovým a korupčným štýlom.........

  • 37.

    Denisa 16.08.2018, 19:51

    musim urobit normalnych smajlitov, tito su desni

  • 43.

    Denisa 16.08.2018, 21:56

    skuska 

    anjel.svgbezvyrazny.svgblazon.svgbojko.svgcool.svgfacepalm.svgfuzaty.svggestikulujici.svghihnajuci.svgmrtvy.svgmrzuty.svgneisty.svgnemy.svgokaty.svgplacuci.svgprekvapeny.svgpusa.svgrehotajuci.svgROFL.svgrozculeny.svgsklesly.svgsluchadla.svgsmejo.svgsmutny.svgspokojny.svgsrdce.svgtajnostkar.svgvyplazeny-jazyk.svgzahanbeny.svgzamilovany.svgzmurkajuci.svgznechuteny.svg

  • 48.

    Aranjes 18.08.2018, 20:52

    No, niekde som čítala,že vraj podľa očitých svedkov otec s deťmi cez prechod nekráčali ,ale šli po ňom jazdiac na bicykloch. Ak je to pravda,výraznou mierou sa na tragédii podieľal otec dievčatka,pretože po prechode sa jazdiť nesmie. Je to nebezpečné nielen pre cyklistu,ale aj pre vodiča,pretože keď i zničoho nič vpáli do prechodu človek na bicykli,tak ho šofér nezbadá tak rýchlo,ako prechádzajúceho človeka. A tak starý človek ,ako ten pán ,hoci môže byť mentálne hoci na úrovni 30-nika,tak reakcie už ako mladík rozhodne nemá a jednoducho to neubrzdí. No v prípade ,ak otec s deťmi tlačili bicykle,tak vina bude na strane deduška . Ono ľudia by mali vedieť ,že kedy už treba prestať so šoférovaním. Napr. jeden náš rodinný známy to zavesil na kliniec v 70-ke,keď takmer nacúval do obchodu. V momente odovzdal vodičák a hotovo.