Diskusia

Denisa 19.09.2019, 08:57

Rozdávame našim ľuďom

"Dnes a zajtra zasadá vláda opäť mimo Bratislavy - tentoraz v Giraltovciach a Čani na východnom Slovensku. Na týchto zasadnutiach sa pravidelne schvaľujú vládne dotácie na opravy ciest, úradov, škôl či kultúrnych domov. Najčastejšie sa prideľuje 10 tisíc eur na obec.

Rozdeľovanie peňazí by malo byť podľa potrieb týchto často chudobných obcí, ale zjavne je kľúčovým iné kritérium - aké stranícke farby háji starosta. Podľa našej analýzy sa v 14 tohtoročných kolách regionálnych dotácií ušla obciam so starostami za niektorú z troch koaličných strán podpora v 94% prípadov, kým podporu dostala len niečo vyše každá druhá "nekoaličná obec" zo znevýhodnených okresov.

Chudobné obce so smeráckymi starostami sú tento rok úspešné na 97%, SNS na 95% a Most-Híd na 91%. Obce s nezávislými starostami, ktorých je na Slovensku najviac, dostali vládnu podporu len v 64% prípadov.

Rekordérmi v klientelizme toto leto boli výjazdové rokovania v Michalovciach, Vranove nad Topľou a Trebišove, keď koaličné obce dostali takmer vždy nejakú dotáciu. Naopak tie nekoaličné ani v polovici prípadov."


Viac na:

https://www.facebook.com/transparencysk/posts/10157699234074456

Diskusia