Diskusia

Edo 26.10.2018, 00:57

Európsku cenu dostal Putinov väzeň. Navrhol ho Kukan

Európsku cenu dostal Putinov väzeň. Navrhol ho Kukan

O tom, že mu pririekli jednu z najprestížnejších európskych cien, ešte nevie a o dva mesiace si ju sotva bude môcť prísť do Štrasburgu prevziať. Európsky parlament včera rozhodol o udelení Sacharovovej ceny za slobodu myslenia ukrajinskému režisérovi Olehovi Sencovovi, väzňovi severosibírskeho trestaneckého tábora. Rozhodného odporcu anexie Krymu, ktorý sa stal symbolom boja za oslobodenie politických väzňov v Rusku, na ocenenie navrhol slovenský europoslanec Eduard Kukan a jeho Európska ľudová strana.

„Oleh Sencov je väzňom svedomia, čestný a nevinný človek, ktorý sa postavil proti ruskej okupácii Krymu. Za svoj postoj bol vzápätí odsúdený ruskými súdmi na dvadsať rokov väzenia, a to za obvinenia zo spáchania teroristických činov. EÚ odsúdila tento vykonštruovaný proces, ktorý popieral elementárne základy súdnych procesov a ktorý bol v rozpore s medzinárodným právom,“ privítal Kukan na sociálnej sieti rozhodnutie predsedov ostatných politických strán v Európskom parlamente podporiť jeho nominanta.

Sencova zatkli na jeho rodnom Kryme na jar 2014, krátko po tom, čo Rusko od Ukrajiny zabralo tento čiernomorský polostrov. O rok neskôr ho vojenský súd poslal na dlhé roky do väzenia. Podľa rozsudku stál Sencov chystal vraj bombový útok na Leninovu sochu.


https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/489322-sacharovovu-cenu-za-rok-2018-ziskal-oleg-sencov/

Diskusia