Diskusia

Denisa 24.09.2018, 21:11

Ako si predstavujete svoj dôchodok?

Ak ešte, samozrejme, nie ste v dôchodkovaom veku. 

Čo by ste chceli robiť? Čo, naopak nie? 


A vedeli by ste si predstaviť, žeby ste napr. ako tento muž skoro všetko predali a začali "na staré kolená" cestovať po svete?


Trochu z článku (veľmi voľný a veľmi rýchly preklad)

"V roku 2011 som šiel do skorého dôchodku, predal som všetko, čo som vlastnil a začal cestovať po svete. Dovtedy bol môj život relatívne štandardne západný alebo americký. Žil som si dobre, vskutku komfortne, ale cítil som, že žijem nalinkovaný život a nerobím veci, ktoré by boli pre mňa dôležité. 

....

Sedem rokov potom, čo som sa rozhodol zjednodušiť svoj život a zamerať sa viac na skúsenosti namiesto na "veci", si užívam benefity a žijem šťastne aj skromnejšie. Viem, že žiť polotulácky život nie je pre každého, ale myslím si, žezbaviť  sa neporiadku a nadbytočného majetku pomôže každému, kto sa chce zamerať na to, čo považuje za skutočne dôležité."


Zdtoj (Source)

Diskusia

  • 1.

    Igelit 25.09.2018, 07:53

    Aj keď neskoro, ale predsa. 

    Zahodiť svoj život pre kariéry, to je také dnešné... 

    Z otrokárskej spoločnosti sme prešli na spoločnosť autoritársku a z autoritárskej napokon na výkonnostnú. 

    Je toľko vecí, ktoré nepotrebujeme.

    Už dávnejšie som zvolil filozofiu života - radšej byť, ako mať. 


  • 2.

    majo 25.09.2018, 08:18

    Cestovanie po svete je super, je to síce fyzicky náročné, ale dá to človeku úplne iný pohľad na život, na hodnoty, na šťastie . Inak v mladosti som sa tým čo budem robiť na dôchodku vôbec nezaoberal.......ale celý život som mal rôzne koníčky a aktivity, nikdy to nebola len práca a kariéra ako u niektorých.

  • 3.

    Edo 25.09.2018, 12:14

    Dôchodok je dnes pre dôchodcu naozaj zaslúžený odpočinok i keď 400€ priemeru mesačne nie je závratná suma dá sa z toho solídne existovat privyrobiť si ak je dôchodca finančne náročnejší . Dôchodkový vek ad pádu komunizmu kvalitným zdravotníctvom a stravou stúpol takmer o 10 rokov . Keď si zaspomínam na slovká prababičky ktorá mala dôchodok v 60 tých rokoch 85 korún mojej  babičky ktorá mala v 80 tých rokoch komunizmu 305 kčs a dôchodok mojej matky ktorá 450 € čo nie je veľa kedže bola riaditeľka školy s titulom doktorky pedagogiky je to obrovský skok . Dnes má bežne dôchodca slušné auto jazdí si po svete kupuje si tovar ktorý poznal len tak z tuzexu . Čiže kvalita života je vysoká . Dôchodca v rusku žijúci zo 100 € mesačne ktorých sú miliony to má ťažšie je to zrkadlo výkonnosti ekonomiky .


    Trocha zaspomínania si na zlatý socík dobobe video kvality života z roku 1966


    Youtube - 4zdhN3k5zjo

  • 4.

    Edo 25.09.2018, 12:24

    Dodám len zopár cien ktoré v 80 rokoch boli aktualne k 305 korunovému dôchodku .

    Kilo kurčaťa 30 kčs

    metrak pšenice 350 kčs

    kilo kávy  240 kčs

    chlieb 8,70 kčs

    kilo ryže s kamienkami 7,80 kčs

    kilo najlacnejšia  klobása 60 kčs

    liter plnotučného mlieka 3,10 kčs v tetrpacku 5 kčs


  • 5.

    Igelit 25.09.2018, 18:33

    Plánujem inak niečo podobné. 

    Keď naši pomrú, podedím, predám a chcem vidieť pár miest, ale napokon sa usadiť v malej chatrči s minimálnymi nákladmi a hóóódne ďaleko od civilizácie. 

    S dôchodkom nepočítam, nepotrebujem, nech si ho nechajú. Odpracoval som pre tento štát nejakých 15 rokov života, viac vám nedám, nezaslúžite si spokojny.svg