Diskusia

Denisa 15.09.2018, 09:39

Keď človek odmieta dospieť

"S názvem „syndrom Petra Pana“ přišel v osmdesátých letech psychoterapeut Dan Kiley. Podle něho se mladí muži podléhající tomuto životnímu stylu, podobně jako pohádkový Petr Pan, vyhýbají zodpovědnosti, vyhýbají se vážným vztahům, jsou nevázaní a odmítají přijmout fakt, že jsou dospělí.

Často se jedná o muže s dobrou prací, vlastnící nablýskané „sporťáky“, nosící pohodlné mikiny s infantilními nápisy a roztrhané džíny. Na první dojem působí zábavně, jsou roztomile rozverní, sympatičtí a jejich ležérní vzhled působí nenuceně a pohodově. To všechno je samozřejmě častým lákadlem pro nejednu mladou ženu, která se do takového muže snadno zakouká.

Zásadní problém nastává ve chvíli prozření. Muži, kteří trpí syndromem Petra Pana, jsou emocionálně chladní, narcističtí, často líní a nezodpovědní. Veškeré starosti spojené s normálním životem, jako jsou platby za účty, nájem, samotná docházka do práce, domácí povinnosti apod. s radostí přesouvají na bedra svých poloviček, které vnímají spíše jako náhradní rodiče." 


Zdroj


Máte skúsenosti s podobnými typmi? 

Diskusia

  • 1.

    Igelit 15.09.2018, 10:28

    Pán psychoterapeut by si mal prečitať o experimente s myšami. 


    https://psych.interez.sk/bizarny-experiment-mysacia-utopia-vedec-vybudoval-raj-pre-mysi-pozoroval-ich-z-toho-co-sa-udialo-vas-zamrazi/


    Tam ich nájde. 

    A veru, dospelosť nieje otázka veku a mne to tak dnes pripadá, že okrem tých starších, teda dobré dve generácie predo mnou sú poslední dospelí ľudia. Potom už len prerastené deti. A čo je najhoršie, keď majú deti deti. 


  • 2.

    Nadja 15.09.2018, 11:32

    Nezdá sa mi, že by tento experiment nejak veľmi koreloval s vyššie uvedeným textom, ale chcela by som skôr pripomenúť, že je pomerne dosť kritizovaný, hlavne, ale nie len, kvôli prenášaniu správania jedného druhu na druh iný, ale ja osobne k nemu mám tuto pripomienku - ked sa rozvoj myšacej spoločnosti zvrátil, v istom okamihu sa vlastne dostal naspäť a ten stres z premnoženia musel nutne pominúť... ako je možné, že by teda sa proces nevrátil späť? Rovnako, ako ten priestor nazvali myšacím rajom, ho pokojne mohli nazvať myšacím peklom, a už by sa ani nik velmi nečudoval :)

    • 3.

      Igelit 15.09.2018, 19:29

      @Nadja

      Nerozumiem. 

      • 4.

        Nadja 15.09.2018, 19:58

        @Igelit

        V zadaní je písané: "Vždy mali k dispozícii neobmedzený prísun vody, stravy, veterinára a neboli vystavené žiadnym stresorom."

        Veď to nie je pravda, od istého okamihu to popisuje ako myšacie peklo v dôsledku premnoženia...

        Ale o čom píšem ja, je to, že ak začali myši vymierať v dôsledku stresu, po istom čase opäť bol počet ako na začiatku, mali teda dosť priestoru aj pitia a jedla a všetko zasa ako prv, takže prečo vymreli všetky? Pripadá mi to podivné...

        • 5.

          Igelit 15.09.2018, 20:17

          @Nadja

          Jaj há, no už rozumiem. Lebo utrpeli psychickú újmu. Ak je tvor v neprirodzených podmienkach, tak degeneruje a prenáša to aj na prípadné potomstvo. No a to peklo v rámci premnoženia prišlo neskôr. Prv sa mali ako v ráji. 

          • 6.

            Nadja 15.09.2018, 20:22

            @Igelit

            Je to možné, ale chcelo by to overiť, napríklad ich označiť a pustiť do prírody a normálnych podmienok, a pravdopodobne by prežili. To znamená ale, že už v zárodku tam možno bol nejaký zádrhel, niečo, čo zákonite viedlo k tomuto koncu... inými slovami, že to nikdy nijaký raj nebol :)

            • 7.

              Igelit 15.09.2018, 20:29

              @Nadja

              Ak chováš zviera, že dostáva pravidelne stravu, je v bezpeči, neskôr ho pustíš na slobodu, tak s najvačšou pravdepodobnosťou neprežije. Odnaučíš ho lovu, hľadaniu stravy, ostražitosti pred predátormi. 

              No raj to podľa mňa ani nebol. Tak si ale človek v bežnom prípade raj predstavuje, že má všetko, čo chce, môže čo chce.... Ale mne to skôr príde ako peklo. Lebo to je svet bez výziev, veľmi skoro prejde do nudy, ochabovaniu tela aj ducha. 


              • 8.

                Nadja 15.09.2018, 20:42

                @Igelit

                Ano, myslím, že len my to môžeme považovať za raj, myši na to majú asi iný názor...

                Tá paralela s ľuďmi je v tom, že ani človek nemá prirodzeného nepriateľa, ktorý by reguloval jeho počet. V prírode sa toto stáva výnimočne a naozaj to nedopadá nakoniec dobre.

                • 9.

                  Igelit 15.09.2018, 21:07

                  @Nadja

                  A to, že nemáme prirodzeného nepriateľa z nás robí nebezpečných sami pre seba. 

                  Toto ale ľudstvo dávno vie a preto sa pestovala morálka. Sebaovládanie. Tieto spoločnosti sú známe duchovnou obrodou, tam sa zrodili nesmrteľní filozofovia a vedci. 

                  Tam, kde sa naopak neholdovalo sebaovládaniu, naopak hriech bol najvyššou hodnotou, tam sa len bojovalo a nakoniec zaniklo.