Diskusia

Igelit 26.08.2018, 19:29

Odbobia života

Hovorí sa, že náš život prechádza obdobiami podobne, ako planéta prechádza jarou, letom, jeseňou a zimou. 

Jar života trvá asi do 20teho roku života, potom leto asi do 40, jeseň do 60 a potom už prichádza zima, ktorá nás napokon, niekedy uloží na "zimný spánok"... +-


Keď som mal jar života, všetko sa mi zdalo dobré, veselé, nebol problém.

Detstvo je o vývoji. Rodičia nás dobre živia, starajú sa o nás, spríjemňujú nám život, ako sa len dá, objavujeme svet, zabávame sa kedy a kde sa len dá. spokojny.svg


Prišlo leto a z počiatku to bolo fajn, ale niekde v strede leta začali byť "horúčavy neúnosné" a vačšinu všetkého som považoval za zlé, nepodarené... prišla skepsa a depresie na pomerne dlhú dobu. 


Teraz prichádza jeseň a moje vnímanie sveta sa opať radikálne zmenilo. Dnes považujem svet za ani dobrý a ani zlý, ale je to tak 50/50. 

Dokonca mnoho dobrého môže byť v konečnom dôsledku zlé a mnoho zlého nakoniec dobré. Tieto protichodné sily sa vyvažujú, dopĺňajú a obe sú vždy prítomné. 


Ešte som do jesene ani nevkročil, ale už ju cítim a očakávam "nádherné farby" = veľa pochopenia a objavovania krás tejto reality, plody života. 


Neviem si však predstaviť, aspoň zatiaľ, o čom má byť v zmysle života človeka zima. Zima je nádherná, ale obnáša aj mnoho útrap. Niekde som čítal, že v starobe ľudia, ktorí sa nevysporiadali s nejakými životnými skúsenosťami, prechádzajú na "detský rozum" trpia problémami, ale tí, ktorí sa vysporiadali, tých čaká relatívne dobrý život až do konca. Na základe pozorovania si myslím, že na tom niečo bude. 


Youtube - vo1bJxVngoA

Diskusia

  • 1.

    Igelit 26.08.2018, 20:19

    V nejakom momente života som spozoroval sám na sebe, že žijem v pasci, ktorú som si sám nastražil. 

    A ani z ďaleka nie len ja. Tou pascou je pohodlie, programy, ktoré si počas života vytvárame, aby sme si tak spríjemňovali život. Napokon som však prišiel k tomu, že tým pohodlím som si vystaval pre samého seba vazenie, dôvody pre nespokojnosť, útrapy a to všetko len preto, aby som si tie programy mohol udržať. Všetko, čo prišlo medzi, bolo rušivé a nepríjemné. Lenže to nieje život, ale boj o to pohodlie, preživanie na stráži. Preto som sa prestal vyhýbať nepríjemnému a náročnému, naopak, dokonca ich často vyhľadávam. Týmto spôsobom som opať pocítil život, že žijem a nie len prežívam pre niečo, čo si chcem zachovať. Ak sa ukáže nejaký problém, rád sa ho ujmem a doslova ho študujem, vyžívam sa v ňom. Je to krásny proces prejavov života, takého, aký je a nie takého, aký by som ho chcel. Prekonávanie strachov a nepríjemností nie len posilňuje telo a ducha, ale robí ma to aj kľudnejším, asi preto, že potom viac veciam a ich vzťahom rozumiem, ale hlavne, prináša materiálne nepodmienenú radosť. Jedným z hlavných programov, ktoré si ako nákazu navzájom odovzdávame je predstava o pohodlnom a bezpečnom živote, ale to je ideálne prostredie pre návyky a závislosti, ktoré robia zo života spomínané vazenie. Vďaka nim sa potom neustále stráchame, aby sme o ne jednoducho neprišli a podriaďujeme tomu celú svoju existenciu. To je však stagnácia a stagnácia je zastavenie vývoja a zastavenie vývoja je už len približovanie sa k smrti. Ale ja chcem spoznávať neustále nové, chcem prekračovať samého seba. Chcem, aby som si mohol každý rok povedať, že som opať niekto iný. 


    Youtube - j2BxT5605M0



    • 3.

      Denisa 26.08.2018, 22:07

      @Igelit

      ak si odporcom pohodlia a vyhladavas neprijemne a narocne, preco ti vadi, ze nemáme 2 h pracovný cas? 

      • 6.

        Igelit 26.08.2018, 22:28

        @Denisa

        Lebo v tom vidím nesmierne plytvanie ľudského potenciálu. 

        Videl som ľudí v živote, obyčajných ľuí, ktorí sú umelci, neobyčajne technicky mysliaci, či proste majú dar zabaviť ostatných aj seba, ale nemajú čas.... Toto mňa neskutočne serie a používam pre to na nich expresívny slovník, lebo si to proste zaslužia.. Tí, ktorí su na vine tomu, že tí ľudia nemajú čas na to, aby sa venovali svojim úžasným nadaniam... Možno, čo možno, dovolím si tvrdiť, že určite prichádzame o Beethovenov, Rembrandtov, Michelangelov len preto, že nejaké zakomplexované hovno zdegenerované si povie, že bude mať RolsRoyce z 24 karátového zlata.

        • 7.

          Denisa 26.08.2018, 22:31

          @Igelit

          ak je niekto taky uzasny v tom, co robi, vacsinou ho to dokaze uzivit, ak sa tou cestou pusti a venuje sa tomu naplno. na to musi byt ale naozaj spicka vo svojom obore. (ak to nie je samozrejme majstrovstvo v triafani ceresnovych kôstok do terca alebo podobna zbytocnost)

          • 10.

            Igelit 26.08.2018, 22:49

            @Denisa

            Nieje pravda. 

            Aj a veď práve teraz na západe beží taká "akcia" Me Too. Iste si to už zachytila a pri tom sa rôzne osobnosti verejne zdôverujú tým, ako ponúkali vo svojom profesionálnom živote svoje telo, aby prešli tam, či onam. 

            Ten profesionálny showbiz je prehnitý. Aj mnoho černochov v amerike o tom istý čas vypovedalo, je o tom natočená celá séria dokumentov s osobnými výpoveďami. 

            Cez mainstream k nám prechádza biedna kvalita, ulica má často na viac. 

            Ale nie len to, ako som písal, ak má niekto problém vyžiť, tak to posledné, čo ho zaujíma sú nejaké sútaže, na ktoré sa musí pripravovať a podobne. Videl som tie osudy na vlastné oči. Tí ľudia ráno vstanú a na seba majú čas, až keď idú spať. To je v podstate bežný život. Kde tu, keď si nájdu skulinku času, tak sa prejavia a tam to zbadáš, že ten človek patrí niekam úplne inam. 

            Prečo profesori, ktorí majú vzdelávať mladých pracujú ako programátori a výskum vo firmách? To majú robiť bežní vzdelanci, nie ľudia s odborno pedagogickým vzdelaním to je o level viac. Ale ako učitelia nezarobia na riadne živobitie.. a sme pri tom istom. Lebo zakomlexovaní debilkovia nevedia mať dosť. To sú spojené nádoby. 


            • 12.

              Denisa 26.08.2018, 22:55

              @Igelit

              profesor, ktory je profesor s profesorskym titulom, urcite vie zo svojho platu zarobit na svoje zivobytie. z profesorskeho platu sa vyzit da. okrem toho si prafesori velakrat privyrabaju ako externi konzultanti, chodia prednasat na ine univerzity, posobia ako odborni garanti, pripadne ako oponenti k publikaciam. nepoznam ziadneho profesora, ktory by musel ist do sukromnej firmy robit, aby vyzil. 


              ine to je pri stredoskolskych uciteloch, ktori sa nechavajú neopravnene titulovat "profesor".  a tam s tebou súhlasim, ze su plateni castokrat nedostatocne, najmä tí mladí. ale aj v tomto pripade klopes na nespravne dvere. profesori na statnych skolach sú statni zamestnanci a maju tabulkove platy. za ich nizky plat nemoze nejaky podnikatel, ale stat, ktory im priznava taku alebo onaku mzdu. 

              • 15.

                Igelit 26.08.2018, 23:11

                @Denisa

                Tak ja náhodou takého poznám. Zrejme myslíš na tých dobre zarábajúcich, ktorých fach je práve in, ako napriklad informatika. Ale nejaký prof. matematiky je nezaujímavý, aj keď matematika.. ak prídeme o matematikov, bude táto spoločnosť čoskoro technologicky stagnovať, ale matematika sa žiaľ nedá predať, že?! ROFL.svg tak načo nám sú matematici, tak dnes uvažujú firmy a podnikatelia, blbci. Táto spoločnosť kvôli vidine zisku a hovadín, ktoré majú akože spríjemniť ich život a pozdvihnúť ich spustošené ego hlúpne. Je to už aj dokázané na výsledkoch záverečných testov v prevažne západných krajinách, Slovensko nevynímajúc. Hlúpneme! To je oficiálny fakt, ale nechceme sa zaoberať tým, prečo. 

                Taká čina napríklad múdrie, posledný rok 2017 mali prihlásených vôbec prvý krát v moderných dejinách viac patentov, ako USA. Pri tom západ mal taký ohromný náskok, podotýkam, že Japonsko patrí k západu. 

                Prečo neustále obraňujeme naše zlyhanie? Mali by sme sa z nich naopak učiť. 

                • 19.

                  Denisa 26.08.2018, 23:24

                  @Igelit

                  no jo. matematika asi nie je najziskovejsi obor. stale vsak moze publikovat, prednasat, doucovat, skratka pracovat v obore. europa je otvorena, nie je nutne ostat pracovat len na slovensku. a s matematikou, ktora je univerzalna, uz vobec nie je viazany na slovensko. staci, ak ovlada nejaku rec. 


                  ale je pravda, ze by sa musel snazit asi o dost viac a zarobil by mozno menej ako zamestnanec IT sekcie firmy. pracovat od deviatej do piatej, mat zabezpeceny staly a vyssi prijem, to nie je na zahodenie. ale to je uz kazdeho osobna volba, comu da prednost. 

                  ak ma niekto zly zivot, ktory sa mu nepaci, nech ho zmeni. ak clovek velmi chce, cestu si najde a dokaze sa vypracovat. viem o zene, ktora si popri full time job-e , 5 detoch (z toho 3 skolopovinne a 1 v skolke), rozbiehaniu vlastneho biznisu, dokazala este externe dokoncit aj vysoku skolu. nechapem, kde na to vzala cas (a to bola sama s detmi, rozvedena). 




  • 2.

    Denisa 26.08.2018, 22:06

    vnimanie sveta je podla mna ovela viac zavisle na skusenostich nez na veku / obdobiach zivota. 


  • 4.

    Igelit 26.08.2018, 22:18

    Preto som tam dal to +-. Avšak nemyslím si, že sa dá spraviť nejaký extrémny náskok. Život ide v nejakých kolajach spoločnosti. Si v škôlke, škole, učilišti, výške, v zamestnaní, máš deti, si v dôchodku. To sú isté "príbehové línie", kde sa dá zaˇžiť +- podobné situácie a preto sa to dá +- napchať do tých vekových kategórií. Vždy sú však aj výnimky/extrémy.

    • 5.

      Denisa 26.08.2018, 22:24

      @Igelit

      scasti. moj osobny nazor je, ze nas viac formuju prave tie extremnejsie skusenosti. (nemyslim extremne zle, hoci aj tie).  
      Velmi sa mi paci posledna veta prveho prispevku "Chcem, aby som si mohol každý rok povedať, že som opať niekto iný. " 

      • 8.

        Igelit 26.08.2018, 22:40

        @Denisa

        To, že sú skúsenosti a platí to predovšetkým na tie extrémne, že dokážu formovať, ale aj deformovať. 

        Preto do extrémov, ak netreba, nejdem. Radšej ako voda, cestou najmenšieho odporu. 


        Tá posledná veta je takým zrnutím celého príspevku. 

        Nejako ma prekvapuje, keď niekoho stretnem po rokoch a po rozprave zistím, že je to stále ten istý človek s tými istými názormi a všeobecne rečami. Akoby ho na tie roky, čo som ho nevidel niekto zavrel do temnej komnaty a práve teraz vypustil. Ale zase neviem, ako takto iní vnímajú mňa smejo.svg

        • 9.

          Denisa 26.08.2018, 22:41

          @Igelit

          no asi ta nepotesim, ale mne prides stale rovnaky..  teda takto v ramci diskusii.. 

          • 11.

            Igelit 26.08.2018, 22:55

            @Denisa

            Niekedy som zablúdil do starých diskusii na DF.. Nestotožnujem sa v mnohom sám so sebou, čo so písal niekedy pred pár rokmi, tak neviem. Pravda, že v zásadných veciach, ako sú hodnoty života som nezmenil nič, ale v prístupe a filozofii života hodne. Ak by som mal stroho zhodnotiť priebeh od nejakého roku 2007, tak poviem, že prv naivný, potom prehnane zásadový, ďalej agresívny a napokon umiernený. 

            • 13.

              Denisa 26.08.2018, 23:01

              @Igelit

              hej, ved ani ja so sebou, ked si vezmem spätne smejo.svg

              hoci ja som zmenila aj v niektorych hodnotach, kedze som tam dosla ako 18-19 rocna zaba :D


              otazkou je, ci k lepsiemu alebo k horsiemu, heh


              a ty sam musis najlepsie vediet, ci si sa zmenil alebo nie, ono cez internet to aj tak nepoznat. 


              • 17.

                Igelit 26.08.2018, 23:15

                @Denisa

                V niečom k lepšiemu, v niečom k horšiemu. Aspoň tak vidím ten prirodzený proces a bude sa to stále meniť. 

                Aj sa snažím sledovať občas sám seba a výsledok je taký, že sa občas zbožnujem a občas nenávidím, ale to je asi normálne. pochybujuci.svg

  • 14.

    Igelit 26.08.2018, 23:01

    Aj tento pán robí záslužnú činnosť. Nieje nijaká extra celebrita, ale je známy pod umeleckým menom Deep Forest. Chodí po celom svete a vždy si v nejakom kraji vyberie nejakého muzikanta, menej známeho a urobí s ním album, aj s viacerými, tým ich zviditeľnuje a zároveň prezentuje vo svojich skladbách kultúru daného národa. krása. To je evidentne nesebecký, dobrý človek a aj pôsobí takým dojmom, keď sa naň človek pozerá. 


    Youtube - RYyGSEFT148



    • 16.

      Denisa 26.08.2018, 23:13

      @Igelit

      je to az take evidentne? 

      ono ludia mozu posobit hocijako. 


      ale netvrdim, ze nie je, mozno je. 


      hudba fajn. tito stari hudobnici su mi sympaticki. cista laska k hudbe. 

      • 18.

        Igelit 26.08.2018, 23:21

        @Denisa

        To si myslím, netvrdím. 

        Neviem, možno to plynie aj z tej hudby. Hudba je predsa len prejav našeho vnútra, musí niečo o nás vypovedať. Ako som písal v téme o univerzálčine :) vlny sú rečou vesmíru, boha samého a hudba je harmonická kompozícia vĺn, je to teda prejav v tej prvej a jedinej pravej reči, ktorá nevie klamať, len prenášať. Klamú slová. 

        Ó áno, tí starší to vedia prežiť, precítiť a tie improvizácie. 


        „Hudba je tesnopis emócií. Emócie, ktoré sa nedajú popísať tak ľahko, sú priamo vykladané človeku práve v hudbe a v tom je ich sila a význam.“

        Tolstoj



  • 21.

    Igelit 26.08.2018, 23:32

    Aj ja, dobrú.