Diskusia

Nadja 24.08.2018, 20:12

Morálny úpadok

Často čítam, že dnes je spoločnosť v morálnom úpadku, že je to stále horšie a horšie..

Okrem toho, že tento dojem mali ľudia už pred 1000 rokmi, alebo aj ešte skôr, povedzte mi, kedy to vlastne bolo o tolko lepšie? Mne to vychádza, že najmorálnejšími sme boli vtedy, keď sme sa mlátili kyjakmi...

Diskusia

  • 1.

    Arfaxad 24.08.2018, 21:06

    Poznám tú rozprávku, že sme sa kedysi mlátili kyjakmi a boli primitívni. Tí čo jej veria mali preto problém s nálezmi ako napr. mechanizmus z Antikythéry a pod.. Považovali ich najprv za podvrh.

    • 3.

      Nadja 24.08.2018, 22:57

      @Arfaxad

      Samozrejme, že keď sa jedná o zvláštny a nezvyčajný nález, treba byť veľmi opatrný, tých podvrhov bolo dosť a dosť.

      Dnes už ale tušíme, kto mohol byť strojcom tohto mechanizmu, a nie je to nič také, čo by odporovalo teorii našich primitivnejších predkov. Len sme ich považovali za primitivnejších, ako naozaj boli... ide však o čas, v ktorom žili :)

      • 8.

        Arfaxad 24.08.2018, 23:32

        @Nadja

        Nič nenasvedčuje tomu, že sme boli kedysi primitívnejší. Možno sme žili primitívnejším životom. Ale to veľa skupín aj dnes. Technologická revolúcia nastala len vďaka spolupráci,  zjednoteniu síl a motivácii. Mohla nastať už ďaleko skôr. Herón robil prvé pokusy s parným strojom už na prelome letopočtov. Potom prišiel temný stredovek a všetko to bolo odsunuté stranou.

        • 12.

          Nadja 25.08.2018, 07:09

          @Arfaxad

          To, že sme boli primitívnejší, je zrejmé práve z toho primitívnejšieho života. Učíme sa, poznávame a tým sa vyvíjame. Len tie časové hranice sa posúvajú, zisťujeme, že sme múdreli a zasa zabúdali, museli znovuobjavovať a učiť sa opäť to isté. Samozrejme, v dávnych dobách neboli tie možnosti uchovávania informácií, ako máme dnes, keď vyhorela Alexandrijská knižnica, spústa vedomostí vyšla navnivoč, a práve preto sa dnes môžeme čudovať, že "AKO TO, žE TO NAšI PREDKOVIA POZNALI, KED SME TO OBJAVILI Až MY"?

          Vidíme na kapacite mozgu našich predkov, že nutne museli byť primitívnejšími :)

          • 43.

            Arfaxad 25.08.2018, 16:21

            @Nadja

            Stupeň primitívnosti človeka nezáleží na živote ktorý žije, ale na jeho potenciáli. Keď napr vezmeš kojenca domorodca z Papui Nová Guinea a vychováš v prostredí západnej civilizácie, nespoznáš rozdiel. Kapacita mozgu s tým tiež veľa nemá. Napríklad dieťa od istého veku je mnohokrát chytrejšie ako dospelý a má menšie kapacitu. Človek neandertálsky mal naopak väčšiu kapacitu (čo nebol žiaden náš predok, ale len iná rasa človeka) napriek tomu žil "primitívnejším" spôsobom života než my. Keby sme ale jeho kojenca vychovali medzi nami, opäť by sme rozdiel nepoznali. Človek bol vždy človekom s rovnsakým potenciálom schopností ako dnes. Od nepamäti. Išlo vždy len o podmienky v ktorých žil a čomu veril. Od toho sa odbíjala jeho motivácia bádať alebo zostať tak.

            • 44.

              Nadja 25.08.2018, 16:52

              @Arfaxad

              Samozrejme, že stupeň vývoja človeka ovplyvňuje aj jeho inteligenciu, možnosti, a teda potenciál... ako príklad uvádzaš papuáncov, ale to nie sú nejakí naši predkovia, to sú rovnakí ľudia ako my... homo sapiens sapiens... na rovnakom stupni vývoja. Keby si zobral dieťa homo erectus, ktorému sa ešte nevyvinuli čelné mozgové laloky (prefrontal kortex), zodpovedné za naše napr. abstraktné myslenie, programovanie by si ho nenaučil, aj keby si čo sa snažil... Jednoducho ten potenciál tam nie je.


              Neandertálci naozaj nie sú našimi priamymi predkami, ale predsa neboli úplne oddelení, vieme, že zopár pratatíkov neandertálcov sme mali...

              • 45.

                Arfaxad 25.08.2018, 18:34

                @Nadja

                Človek bol vždy človekom. Naši predkovia, keď žili ako lovci zberači boli na tom rovnako ako dnes papuánci alebo obyvatelia ostrova North Sentinel. Rovnaký potenciál inteligencie.


                Homo erectus bola zas len iná rasa ľudí. O tom, aký bol jeho mozog nikto nevie. Len sa niekto domnieva. Bol to človek ako my. S rovnakým potenciálom. ....Je nutné podotknúť, že v niektorých rasách boli tiež zafixované rastové choroby - ako napr. bratia a sestry z Owitchovej rodiny. Existuje nejakých cez 30 kostrových nálezov H.E. (väčšinou len úlomky). Robiť z toho závery dokonca o štruktúre mozgu a jeho potenciáloch je typický príklad ukvapenosti. Homo Erectus sa stal predkom Homao Sapiens len preto, lebo sa to niekomu hodilo do karát.


                Napriek tomu existovalo obdobie, kedy bol neandertálec dlho považovaný za predka človeka. Tento názor bol vydávaný za fakt rovnako, ako dnes názor, že Homo Erectus je našim predkom. Svetlo do veci vniesla až dostatočne veľká evidencia kostrových nálezov, v ktorej sa našli pochované vedľa aj kostry H.S.. V prípade H.E. je však v porovnaní s tým evidencia len veľmi chudobná. Napriek tomu sa vynášajú predčasné ukvapené závery.

                • 47.

                  Nadja 25.08.2018, 19:44

                  @Arfaxad

                  Takže človek bol vždy človekom, opočlovek teda bol podľa teba rasa. No problém je v tom, že vtedy naša rasa na Zemi nežila, že sa vyvinula z rasy opočlovek... z čoho sa teda ale vyvinul opočlovek, podľa teba? či ho akože boh uplácal z blata? No hej, to je super vedecké vysvetlenie :) A hlavne mi popíš ten proces oživovania hliny aspoň tak vedecky, ako je popísaný ten vývoj... ..

                  • 49.

                    Arfaxad 25.08.2018, 20:50

                    @Nadja

                    Opočlovek (čiže niečo medzi človekom a opicou) nikdy neexistoval. Je to len výmysel. Existovali len rôzne rasy ľudí (s väčšími odlišnosťami ako dnes) a rôzne druhy opíc (viac ako poznáme dnes).


                    Tvorca a programátor nemá problém stvoriť čokoľvek z čohokoľvek. Zober si napríklad tvorcov súčasných virtuálnych realít. Dokáže v nej aj z jablka vytvoriť trebárz novú planétu. Ateisti si pod pojmom "vedecké vysvetlenie" predstavujú "samovoľný vznik a vývoj". To je ale malé nedorozumenie, pretože to my sme potom aj za vznikom napr počítačových vírusov v kyberpriestore museli povýšiť hľadanie ich samočinného vzniku na "vedecké vysvetlenie" a názor o ich vytvorení programátorom na vysvetlenie, patriace do ríše rozprávok. :)

                    • 50.

                      Nadja 25.08.2018, 20:58

                      @Arfaxad

                      Troška hmotný výmysel :)

                      https://boneclones.com/product/homo-erectus-skull-tattersall-sawyer-recreation-BH-038

                      • 51.

                        Arfaxad 25.08.2018, 21:16

                        @Nadja

                        Ja tu píšem o inteligencii a potenciáli a ty sem dáš odkaz na lebku. Vidím, že máš zmysel pre humor. :)Tento človek bol odfotený v roku 1931 v Maroku na juh od Marrakeša. (Behal okolo nahý, používal iba najzákladnejšie nástroje, žil v jaskyni a jedol surové mäso.) Myslíš si, že kvôli tvaru lebky to musel byť jedinec bez potenciálu naučiť sa nášmu spôsobu života, keby ho vychovali na západe? :D

                        • 53.

                          Nadja 25.08.2018, 22:22

                          @Arfaxad

                          Tu máš popis rozdielov medzi človekom dnešného typu a týmto tvorom, ktorý nebol ani schiopný reči (jeho výskyt na celom svete je jasným dôkazom, že o výnimočnú degeneráciu nešlo :)


                          http://www.wikiwand.com/sk/%C4%8Clovek_heidelbersk%C3%BD

                          • 56.

                            Arfaxad 25.08.2018, 22:57

                            @Nadja

                            Prečítal som si tam len dohady, domnenky a žiadne fakty. (+ ešte zoznam jednotlivých nálezov.) Z tvaru lebky nezistíš nič o inteligencii človeka a jeho potenciáloch. Do určitej miery ani z veľkosti mozgovne. 


                            To že nebol schopný reči je tiež iba ničím podložený dohad. V drvivej väčšine sú nálezy len fragmenty. Málo kedy je zachovaná aspoň väčšina lebky, aby sa dal odhadnúť tvar hlavy. 


                            Lenže teraz už píšeš zase o niečom inom. Homo heidelbergensis bola ľudská rasa, rozšírená po celom svete, ktorá vyhynula. (Predtým si odkázala na lebku Homo erectus.)

                        • 54.

                          Nadja 25.08.2018, 22:33

                          @Arfaxad

                          Mimochodom, ten človek na fotke mal zrejme mikrocefaliu, taký človek niekedy sa podarí že prežijeEinstein teda isto nebol, práve preto, že chýbajú práve čelné laloky

                          • 55.

                            Nadja 25.08.2018, 22:48

                            @Nadja

                            http://lideazeme.reflex.cz/files/imagecache/icon_article/files/icons/40-000.jpg


                            Takto vyzerajú títo ľudia, bez deformácie... hm a ty si teda presvedčený, že potenciál toho človeka nebol nižší ako človeka zdravého, hej?

                            • 58.

                              Arfaxad 25.08.2018, 23:11

                              @Nadja

                              Deformácie môžu byť za istých okolností zafixované do populácie. 


                              Ale aspoň vidíš, akú variabilitu môžu tvary ľudských lebiek naberať. Tu sú ďalšie ukážky:


                              Ešte raz človek z Marrakeša, z viacerých uhlov pohľadu.


                              Boxer1

                              Boxer2

                              Boxer3


                              Klasická lebka austrálskeho domorodca.


                              Lebka Homo erectus v porovnaní s obyvateľom Malajzie



                              • 59.

                                Nadja 26.08.2018, 07:05

                                @Arfaxad

                                Tak ja už neviem, tu máš jassne namalované a popísané rozdiely:

                                http://purplekoolaid.typepad.com/.a/6a00d83451dfb969e201156ee55362970c-pi


                                Ale skúsime na to ísť inak.

                                Popíš mi jeden jediný nález lebky človeka dnešnej rasy starej 800 mil. rokov, starej tak, ako je vek nájdených kostí opočloveka.

                                • 61.

                                  Arfaxad 26.08.2018, 07:27

                                  @Nadja

                                  Rozdiely v čom? V tvare lebky. Nie v inteligencii a jeho potenciáloch.


                                  Tie lebky nie sú staré 800 mil. rokov. To je len taká rozprávka.

                                  • 62.

                                    Nadja 26.08.2018, 07:30

                                    @Arfaxad

                                    Aha, a aké sú staré, a aké su na to dôkazy?

                                    • 63.

                                      Arfaxad 26.08.2018, 07:37

                                      @Nadja

                                      Nevieme, aké sú staré.

                                      • 66.

                                        Nadja 26.08.2018, 08:33

                                        @Arfaxad

                                        Prečo potom tvrdíš, že nie sú také staré, ak to nevieme? :)

                                        • 68.

                                          Arfaxad 26.08.2018, 08:46

                                          @Nadja

                                          Práve preto, že to nevieme, je akýkoľvek konkrétny údaj (i tento) rozprávka.

                                          • Komentár bol administrátorom stránky zmazaný.

                                            • 72.

                                              Nadja 26.08.2018, 08:59

                                              @Nadja

                                              Uhlíková metóda C14


                                              preto nemôžeš tvrdiť, že také staré nie sú...

                                              • 74.

                                                Arfaxad 26.08.2018, 09:08

                                                @Nadja

                                                1:

                                                Uhlíkovou metódou nezmeriaš vek viac ako 50 tisíc rokov.

                                                2:

                                                Uhlíková metóda podlieha veľkej neistote pre vek dlhší, ako jeden poločas rozpadu, pretože pomer C14/C12 v atmosfére silno závisí na intenzite kozmického žiarenia. Intenzita kozmického žiarenia je priamoúmerná množstvu častíc prilietajúcich k nám z vesmíru - jedná sa v drvivej väčšine o protóny a jadrá hélia (alfa častice). Tie sú však elektricky nabité a odkláňané zemským magnetickým poľom. Vieme, že v minulosti bolo geomagnetické pole silnejšie, teda aj koncentrácia C12 v atmosfére menšia. Preto organizmus, ktorý v tej dobe uhynul sa už od okamžiku smrti javil ako tisíce rokov starý.

                                        • 71.

                                          Arfaxad 26.08.2018, 08:58

                                          @Nadja

                                          To, že nie sú tak staré vyplýva už zo skutočnosti, že za 800 mil rokov by sa muselo nahromadiť toľko kostrových pozostatkov, že by sme o ne zakopli skoro na každom "kroku". (Rozumej kopaní) :)

                                          • 73.

                                            Nadja 26.08.2018, 09:02

                                            @Arfaxad

                                            Už si našiel ten jeden nález spred ok povedzme 600 mil. rokov lebky dnešného človeka?

                                            • 75.

                                              Arfaxad 26.08.2018, 09:18

                                              @Nadja

                                              V 71 som popísal dôvod, prečo nie sú tak staré.


                                              Dnešný človek mohol vyzerať kedysi inak. Súvisí to s genetickou variabilitou, akú pozorujeme napríklad aj pri plemenách psov. (rozdiely vo veľkosti a tvare lebky). Inteligenčný potenciál však mali rovnaký ako dnes. Človek bol vždy človekom. To len my sme si tieto tvary lebiek zaškatuľkovali do iného "druhu homo" a vytvorili okolo toho rozprávku o nižšej inteligencii (lebo nenosili v rukách smartfóny spokojny.svg ...Apropó skús pustiť typického smartfónového teenagera do voľnej prírody, či prežije v nej sám aspoň 5 rokov. A potom do nej pusti napr. mexického indiána. Myslím, že ho v nej uvidíš živého aj po 20 rokoch.)

                                              • 76.

                                                Arfaxad 26.08.2018, 09:33
                                              • 77.

                                                Nadja 26.08.2018, 09:44

                                                @Arfaxad

                                                Máš pravdu :)

                                                Takže je to tak, že vedci ten vek fosílií zisťujú nepiamo z veku hornín, v ktorých je fosília uložená, napr. argon-argonovým radiometrickýmo datováním, ale rôznymi ďaľšími metodami,


                                                Tu sú, je to príliš zložité na mňa...

                                                Metody datovania vzniku hornín

                                                • 78.

                                                  Arfaxad 26.08.2018, 09:47

                                                  @Nadja

                                                  Hornina ktorá pochovala lebku mohla predsa vzniknúť aj pred miliardami rokov a lebku pokryť len včera. Zmeraním veku horniny teda vek lebky nezistíš.

                                                  • 80.

                                                    Nadja 26.08.2018, 09:48

                                                    @Arfaxad

                                                    Zistíš, ak zmeriaš, že vrstvy nad ňou sú mladšie... tak vieš, že vtedy už ten človek nezahynul...

                                                    • 82.

                                                      Arfaxad 26.08.2018, 10:03

                                                      @Nadja

                                                      Čiže keď rieka naplaví sediment starý 10 mil rokov a potom oblasť zavanie piesok, datovaný na 10000 rokov, tak všetko čo je pod vrstvou naplaveniny, je staršie ako 10 mil rokov? spokojny.svg

                                                      • 86.

                                                        Nadja 26.08.2018, 10:14

                                                        @Arfaxad

                                                        No je to podobné, ako odčítame vek stromu a z letokruhov aj udalosti, ktoré prežil.

                                                        Ka je 20ty letokruh tenký, vieme, že 20 rokov po vykláčená bol neopriaznivý rok. Nemohlo to byť v 10tom ani 30tom veku toho stromu, lebo je to postupné pribúdanie tých letokruhov.


                                                        Tak isto je to s vrstvami v geologii. Keď leží lebka vo vrstve ohraničenej pod ňou vrstvou staršiou, vieme, že mohla, ale nemusela žiť aj vtedy, a vrstvou mladšou takisto, vieme povedať teda len rozpätie, interval rokov, v ktorom nutne niekedy žiť musela. V tom udávanom veku sa to aj objavuje, väčšinou sú to dve hodnoty, napr. 300-450 mil rokov, atd...

                                                        • 88.

                                                          Arfaxad 26.08.2018, 10:21

                                                          @Nadja

                                                          Takže stačí vziať materiál z nedávnych záplav ktoré boli u nás do labáku, nechať zmerať jeho vek a dozvieme sa tým dátum záplavy? spokojny.svg Povedzme, že za 20 rokov príde záplava zas z iného smeru na to miesto a zhrnie materiál z neďalekého kopca, vytvorí novú vrstvu. Vezmeme ten štrk a dáme datovať. Dozvieme sa tak dátum poslednej záplavy? :) :D

                                                          • 90.

                                                            Nadja 26.08.2018, 10:27

                                                            @Arfaxad

                                                            Ano, tak nejak to je... Vždy vek ďalšej záplavy limituje vek udalosti pod ňou.

                                                            Ak vieme, že na Níle je každý rok záplava a narátame 20 vrstiev a pod nimi lebku zvieraťa, vieme, že to zviera sa utopilo pri záplave pred dvadsiatimi rokmi... je na tom niečo nepochopiteľné?

                                                            • 91.

                                                              Arfaxad 26.08.2018, 10:41

                                                              @Nadja

                                                              Vážne stále trváš na tom, že vek záplav sa určuje z materiálu ktorý záplavy priniesli? (Myslel som si, že si robíš srandu.) spokojny.svg ...Trochu ti napoviem: Voda vymelie neďaleký uhoľný prach s odhadovaným vekom 60 mil. rokov a ten sa stane súčasťou sedimentov, ktoré pochovajú na záhrade môjho psa. Potom zahájim vykopávky a vykopem psa. Zistím si, že vo vrstve ktorá je nad ním je uhoľný prach starý 60mil. rokov. Bude mať teda ten pes 60 miliónov rokov?

                                                              • 92.

                                                                Nadja 26.08.2018, 11:03

                                                                @Arfaxad

                                                                Ale zlatinko, tu rozprávame nie o 20tich rokoch, ale o milionoch liet...

                                                                Predsa vedci vedia, z akých hornín to môžu určovať, ty ich máš za úplných blbečkov?

                                                                V priebehu existencie našej planéty bolo kopec katakliziem sopečného pôvodu, kedy tie horniny naozaj vznikli, samozrejme že záplavy to mohli rozniesť kade tade, ale máme nálezy z viacerých miest, z celého sveta, a všade nemohli byť rovnaké záplavy... ked do planéty narazila kométa, malo to globálny dopad, vieme teda odhadnúť celosvetovo, že pod vrstvou signalizujúcou toto kataklizma budú fosílie istého veku... (tie vrstvy budú mať podobné zloženie nejakého nezvyčajného množstva prvku typického pre ten meteotit), jednoducho jedno musí zapadať do ostatného, to nie sú izolované udalosti, je to potvrdzované dalšími dôkazmi... postupuje sa milimeter po milimetríku a vedcom je jedno, kolko rokov má fosília, nie tak ako tebe... oni len chcú čo najlepšie odhadnúť ten vek pomocou metod.ktoré vypracovali.

                                                                Takže, napádaj tie metody, nie výsledky ich zistení, ak si taký odborník na geologiu a pod...

                                                                • 94.

                                                                  Arfaxad 26.08.2018, 11:27

                                                                  @Nadja

                                                                  Nie, rozprávame sa o metóde, ako si datovala pochovanú lebku.


                                                                  Takýto argument používali aj komunisti za totality: "veď ich vedci vedia ako to je a nie sú hlúpi". Preto všetci poslušne nasledovali ideológie režimu.


                                                                  Fosílie ale nevznikajú magmou. Magma všetko zničí a roztaví. ....Ok, napoviem ti teda, ako sa robí datovanie vo "vede":


                                                                  V roce 2003 narazili britští vědci vedení Silvií Gonzalezovou z John Moores University v Liverpoolu v opuštěném mexickém lomu poblíž sopky Cerro Toluquilla na otisky zkamenělé v dávném sopečném popelu. Průzkum otisků skočil závěrem, že tudy prošli lovci přes čerstvý sopečný popel napadaný na břehu jezera. Později překryla stopy další vrstvička popela a nakonec je zalila voda. Popel se změnil na tvrdou horninu a uchoval otisky až do dneška. 


                                                                  ....Zatiaľ vyzerá všetko vporiadku. Nový nález skamenelých stôp lovcov.... Ididlické. Hneď však vznikol "malý" problém. Popol bol datovaný už predtým do doby 1,3 milióna rokov. " K tomuto závěru došli v geochronologickém centru v Berkeley podle měření isotopů argonu a pomocí paleomagnetického datování (Publikováno v Nature v roce 2005).".


                                                                  ...Samozrejme podľa platnej rozprávky sa nemohli pred 1,3 miliónom rokov po zemi preháňať žiadni lovci. "A tak proběhlo opakované měření stáří vrstev smejo.svg pod vrstvou se stopami podle opticky stimulované termoluminiscence. Výsledek je už o něco přijatelnější: geologická vrstva pod stopami je 70-100 tisíc let stará. Sedimenty nad stopami jsou staré 9-40 tisíc let."


                                                                  ....Čiže datovanie podľa potreby a očakávania veku, v akom tie stopy chceme mať. spokojny.svg Ale tým to ešte neskončilo. Pokračujeme:


                                                                  "Dále bylo provedeno srovnání vrstev nad a pod stopami na základě měření radioaktivního uhlíku C14 v organických zbytcích. Výsledek je podobný tomu, jež stanovil stáří stop. Je to přibližně 40 tisíc let."


                                                                  Čiže zrazu používajú aj metódu C14 o ktorej je známe, že sa ňou nedá zmerať viac ako 50 tisíc rokov lebo je už značne nepresná a výsledok 40 tisíc rokov bez problémov ňou získame aj z uhlia, lebo aj v ňom sa nachádza stopové množstvo rádiaktívneho uhlíka.


                                                                  Nazývam to datovacia ruleta. Taká malá ideologická hra typu "splníme vám to, čo očakávate". ROFL.svg

                                                                  • 95.

                                                                    Nadja 26.08.2018, 13:05

                                                                    @Arfaxad

                                                                    Ne veď vidíš, že sa to všetko preveruje krížom krážom a ak to nesedí navzájom, tak sa hľadá chyba, veď presne o tom píšem... :) To je dôkaz, že mám pravdu, dík :)

                                                                    • 96.

                                                                      Arfaxad 26.08.2018, 18:08

                                                                      @Nadja

                                                                      Keby sa tam nenašli tie stopy, dodnes by sme si mysleli, že hornina je 1,3 miliónov rokov stará. Dokonca dvomi nezávislými metódam: Argon a paleomagnetizmus. Teraz už je stará len 40 tisíc rokov. (To nie je žiadny malý rozdiel, ale viac, než 40 násobok !) Vek horniny sa zmenil účelovo a na počkanie.


                                                                      Čiže je to dôkaz, ale toho, že účelovo je možné predatovať všetko a zrazu máme z miliónov rokov len tisíce. ...A okrem toho pri lebkách o ktorých sa bavíme žiadne vulkanické horniny vhodné k datovaniu neboli, preto ich vek bol určený metódou "prianie je otcom myšlienky".

                                              • 79.

                                                Nadja 26.08.2018, 09:47

                                                @Arfaxad

                                                No, o to ide, že človek vtedy vyzeral inak, mal iné vlastnosti a tak sme ho nazvali pre odlíšenie inak, o tom sa tu celú dobu rozprávame :)

                                                • 81.

                                                  Arfaxad 26.08.2018, 09:56

                                                  @Nadja

                                                  Aj egypťania, Sumeri či iné staroveké národy vyzerali inak. Európania na prelome letopočtov, atď... Variabilita tvaru či iného fenotypu je zahrnutá v génoch, lebo ich tak naprogramoval programátor.


                                                  O tom aké mal vtedy človek vlastnosti sa dnes vedú len rozprávky, vydávajúce sa za fakty. Nikto z nás tam nebol, aby s tými ľuďmi komunikoval. Dnes napr. existuje jeden ostrov na ktorom žijú ľudia izolovaní údajne 50000 rokov. Nikto z okolitej civilizácie ho nenavštívil ani sa s nimi nemiešal, lebo obyvatelia ku sebe nikoho nepustia. Už som tu o ňom napísal článok. Volá sa North Sentinel. Osobne som presvedčený, že keď sa raz nikomu podarí niekoho odtiaľ dostať a vychovať od detstva v našej civilizácii, hravo zvládne napr. prácu na PC. (A ďalšie činnosti, ktoré považujeme za známku inteligencie.)

                                                  • 83.

                                                    Nadja 26.08.2018, 10:06

                                                    @Arfaxad

                                                    Je úplne irelevantné, o čom si presvedčený :) Údajne, jo to je dobrá vedecká metoda...

                                                    Ak ich nik nenavštívil, čo o nich asi kto mohol napísať? No, opoludia to asi nebudú, že?

                                                    • 84.

                                                      Arfaxad 26.08.2018, 10:09

                                                      @Nadja

                                                      Pre mňa sú irelevantné všetky tie rozprávky o primitívnom človeku a údajnom vývoji.


                                                      Veď si o Sentinelcoch prečítaj, koľko toho "až" (a prečo "až" toľko) o nich vieme. :)

                                                    • 85.

                                                      Arfaxad 26.08.2018, 10:12

                                                      @Nadja

                                                      Nič také ako "opočlovek" (teda napol opica a napol človek) nikdy neexistovalo.

                                                      • 87.

                                                        Nadja 26.08.2018, 10:17

                                                        @Arfaxad

                                                        No, je to všeobecne zaužívaný termín pre ľudí, ktorá mali skelet s istými podobnými znakmi, v mnohom odlišnými od dnešných ľudí, si ich nazvi ako chceš, podstata bude rovnaká...

                                                        • 89.

                                                          Arfaxad 26.08.2018, 10:27

                                                          @Nadja

                                                          Neboli tak moc odlišní od dnešného človeka. Iný tvar hlavy. Podobné odlišnosti predsa poznáme aj dnes. Ešte neznamená, že ten človek je napol opica (i keď niekomu by to tak mohlo pripadať). Všetko je to len o dojmoch a pojmoch, nie o faktoch a dôkazoch. (Čiže rozprávka.)

                              • 60.

                                Nadja 26.08.2018, 07:25

                                @Arfaxad

                                A vôbec, tuto to máš pekne všetko vysvetlené :)))


                                http://purplekoolaid.typepad.com/my_weblog/homo-erectus-just-another-race.html

                                • 64.

                                  Arfaxad 26.08.2018, 07:43

                                  @Nadja

                                  Nikto netvrdil, že lebky na obrázku sú rovnako veľké. A opäť sa dostávame k základnému omylu keď niekto kladie rovnítko medzi "veľkosť mozgu" a "veľkosť inteligencie". Takisto tvar lebky o tom nerozhoduje (viď napr. ďalšie ukážky v príspevku 58)

                                  • 65.

                                    Arfaxad 26.08.2018, 07:57

                                    @Arfaxad

                                    Napríklad spisovateľ Anatole France mal veľkosť mozgu len 3/4 priemernej hmotnosti. A bol to spisovateľ.

                                    • 67.

                                      Nadja 26.08.2018, 08:36

                                      @Arfaxad

                                      Anatole France mal zvýšené množstvo šedej hmoty, a čo je dôležité, v mnohých smeroch bol vraj primitív (neviem nájsť, v čom konkretne, ale nájdem, skús aj ty)

                                      Ale je jasné aj to, že bol výnimka, nie je to obvyklý jav...

                                      • 69.

                                        Arfaxad 26.08.2018, 08:54

                                        @Nadja

                                        Dôležité je, že z objemu mozgovne si tento údaj nezistila. (A o tom je tu reč.)


                                        Anatole France bol básnik, prozaik, literárny kritik, esejista, humanistický filozof a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru. Samozrejme, nájdu sa oblasti, v ktorých nebol tak dobrý. Ale to každý z nás.


                                        Jedna jediná výnimka stačí aby to vyvrátila domnenku, že veľkosť mozgu je priamoúmerná inteligencii. (I keď nie je jediný.) ....Poznáme ale aj opak: ľudí s nízkym IQ a väčším mozgom ako je priemer.

                          • 57.

                            Arfaxad 25.08.2018, 23:03

                            @Nadja

                            Ako vieš, že chýbajú čelné laloky? Máš k dispozícii CT jeho mozgu? Za to, že mal iný tvar mozgovne ešte neznamená, že tam nebol. Einsteinom je málokto. Ale napríklad s takým počítačom by sa naučil robiť (keby bol od útleho detstva k tomu vedený).

  • 2.

    EnaXnaY 24.08.2018, 21:08

    Menej čítať a pozerať tv, viac sa rozhliadať okolo seba, potom človek zistí, že to vôbec nie je až také zlé ;)

    Aspoň u nás ;)

  • 10.

    Denisa 24.08.2018, 23:51

    Ahoj :)


    Myslim, ze treba rozlisovat medzi moralkou ludstva a moralkou jednotlivcov. 


    Osobne si tiez nemyslim, zeby sme na tom ako spolocnost boli nejako extra zle, no stale je tam aj obrovsky potencial na zlepsenie :)


    Porovnavat rozne generacie alebo dokonca rozne storocia je asi dost zbytocne, kedze moralne je vzdy to, na com sa ludia zhodnu, ze je moralne. Moralka nema nejaku jasnu definovatelnu a meratelnu podobu, v historii sa jej vnimanie aj dost radikalne menilo. 


    Lipnut na moralke je z mojho pohladu blbost, skor verim vlastnemu kormidlu, ktore mi ukazuje, co je a co nie je spravne. 


    • 14.

      Nadja 25.08.2018, 07:24

      @Denisa

      Áno, predstava o tom, čo je morálne sa mení, o to práve ide. Dnes máme listinu práv a slobôd človeka, v súlade s ktorou musí štát rozhodovať. Toto predtým nikdy nebolo, monarcha si rozhodoval podla svojej vôle, a tým teda chcem poukázať na to, že práve toto ukazuje, že sa vnímanie morálky zlepšuje, vidíme to práve aj na Starom a Novom zákone, ako sa (všeobecne) morálka posúva.

      Rúzne filozofické smery nám udávajú možnosti nastavenia toho osobného kormidla, nie vždy je ľahké rozhodnúť, čo je správne, morálnejšie a čo nie, viď napr. prípad rozjetého vlaku s výhybkou alebo eutanáziu, absolutný trest a pod.

      • 93.

        Denisa 26.08.2018, 11:20

        @Nadja

        Rozne filozoficke smery tu sú už tisíce rokov. 
        Ak si vezmeš hoci aj ideu kalos kai agathos, ktorá vznikla v starovekom grécku, nie je to predsa len morálnejsi zaklad ako povinnost dodrziavat listinu prav a slobod, alebo akekolvek ine predpisy, ci zakon, ktory je vynucovany?
        Ako moze byt moralne nieco, co sa dodrziava iba z povinnosti? Ak sa to teda dodrziava iba z povinnosti.

  • 15.

    Igelit 25.08.2018, 08:03

    Sú zlí a dobrí ľudia. Morálka celej spoločnosti je potom vo vačšinovom prípade odvodená od toho, akých ľudí má pri moci. 

    Že by boli ľudia voľakedy amorálnejší? Určite nie. Aj dnes sa vedú vojny, popravuje sa najohavnejšími spôsobmi. Teraz je napríklad vo veľkej británii taká móda, že sa ľudia na ulici oblievajú kyselinou.. Je to morálne?! Je to o niečo lepšie, ako vriace olovo v minulosti? Nieje.. je to presne tá istá rozumová vada. 

    Jediný pokrok tu vnímam technologický a to je zanedbateľné v otázke kvality života. 

  • 16.

    Nadja 25.08.2018, 09:34

    zmurkajuci-smejo.svg

    • 17.

      Nadja 25.08.2018, 09:36

      @Nadja

      No, napísala som dlhý príspevok a chcela pridať smajlíka a objavil sa ten smajlík eh :D

  • 18.

    Nadja 25.08.2018, 09:42

    Tak ešte raz, v skratke.

    Etické normy spoločnosti, v min. právo silnejšieho, badáme aj vo zvieracích svorkách. Neskôr právo vladára, najprv voleného, potom dedičného, absolútna moc nad životmi prostých ľudí. Dnes listina práv a slobôd, spoločnosť ochraňuje slabých a chorých - v Aténach ich zhadzovali zo skaly,

    Technický pokrok - vplyv na morálku nízky, ale na kvalitu života obrovský. spokojny.svg

    • 19.

      Igelit 25.08.2018, 09:47

      @Nadja

      Ak vníma človek kvalitu života iba v materiálnom zmysle, tak je pochopiteľné, že kvalitu života hodnotí dnes pozitívne. 

      Listina práv s lobôd platí iba v rámci bežných ľudí, neplatí v zmysle záujmov mocných a tak to bolo +- aj v stredoveku. 

      • 20.

        Nadja 25.08.2018, 09:49

        @Igelit

        V stredoveku nijaká listina práv pre bežných ľudí neexistovala, takže to tak rozhodne nebolo :)

        • 21.

          Igelit 25.08.2018, 09:49

          @Nadja

          Boli zákony. 

          • 22.

            Nadja 25.08.2018, 09:59

            @Igelit

            Ano, nevoľnícky zákon napr., že sa poddaný nesmie vydať alebo presťahovať, kým mu to vrchnosť nedovolí...

            • 23.

              Nadja 25.08.2018, 10:02

              @Nadja

              Alebo zákon, že otrok je predmet vlastníctva ako stôl alebo krava...

              • 24.

                Igelit 25.08.2018, 11:13

                @Nadja

                Alebo že za krádeš bude uťatá ruka. 

                Vidíš, čo sa teda zmenilo? Na pánov neplatia zákony ani dnes. 

                • 25.

                  Nadja 25.08.2018, 11:19

                  @Igelit

                  Myslíš na politikov?  Lebo ony platia, ale my (národ) si ich dodržiavanie nenárokujeme, je to divné... My vieme len frflať, ale žiadať dodržiavanie máme právo, len ho nevyužívame.

                  Vtedy sme nijaké také právo nemali, taký požiadavok by viedol k okamžitej poprave.

                  • 26.

                    Igelit 25.08.2018, 11:26

                    @Nadja

                    Nárokujeme. Politici majú na krku kopec žalôb. Posledne iniciatíva informačnej vojny, posielajú sa masové žaloby, zatiaľ stále bezúspešne. 

                    Ale nemyslel som na politikov, to sú malé rybky... Páni sú vlastníci výrobných prostriedkov, ale o tých sa my ani nedozvieme. Nejaká tabuľka najbophatších, kde sú Bill Gates, či Zuckerberg, to je len divadielko pre bežných ľudí. 

                  • 27.

                    Igelit 25.08.2018, 11:27

                    @Nadja

                    Jasné, že boli práva a boli doby, kedy sa aj riadne dodržiavali. Taká prvotnopospoľná spoločnosť bola podstatne morálnejšia, ako tá naša dnes. 

                    • 28.

                      Nadja 25.08.2018, 11:29

                      @Igelit

                      V čom? Napíš pár zákonov, ktoré platili v prvobytne pospolenj spoločnosti... pokial viem, prvý známy zákoník bol Chamurappiho, aj ked už pre ním boli iné, z ktorých vychádzal, ale tie už zrejme nepoznáme..

                      • 29.

                        Igelit 25.08.2018, 11:38

                        @Nadja

                        Zákony ako napríklad, že každý má pravo spolurozhodovať. O niektorých prvotnopospolných spoločnostiach sa vie, že jednali za okrúhlym stolom, mali vodcu, ale rozhodnutia sa robili spoločne a dokonca mohli rozhodovať aj ženy a deti. 

                        Právo na súd je tiež už veľmi staré a tak podobne. 

                        Nebolo to vždy len o pánoch a otrokoch, tie doby sa striedali. Raz bola drsná doba, potom zhovievavá. Raz vládli páni, potom ich povraždili a žili si nejaký čas slobodne, kým sa zase nesformovala nejaká lúpežnícka pakáž v podobe "Kráľovského rodu". 


                        • 30.

                          Igelit 25.08.2018, 11:52

                          @Igelit

                          "Ľudských jedincov vychovávala celá spoločnosť, ich príprava na život, hoci jednoduchá, bola všestranná a ich práva i povinnosti boli rovnaké. "


                          O prvotnopospolnej spoločnosti. 


                          https://www.prohuman.sk/socialna-praca/identita-postmoderneho-cloveka-a-vychovy

  • 31.

    Nadja 25.08.2018, 11:54

    Takže to povraždenie pánov za účelom získania svojej slobody považuješ za dôkaz vysokej morálky spoločnosti?

    Ako napríklad Spartakovo povstanie, no pár rokov získal slobodu za obetu tisícok životov, a po prehre za obetu daľších tisícok životov...

    Aj keď, asi to bola jednou z možností, ako chápanie morálky v spoločnosti posunúť, dôsledok toho povstania sa prejavil možno o stovky rokov neskôr :)


    Hej, ak myslíš rodové právo, tak bolo také akési demokratické, ale problém je v tom, že platilo len v rámci rodu. Ostatné rody boli nemilosrdne vybíjeny, na tom už nič morálne nie je...

    • 32.

      Igelit 25.08.2018, 11:57

      @Nadja

      Ja považujem trest za zločin morálny. A považuje sa tak všeobecne do dnes deň. 

      Amorálne je prihliadať sa zločinom a nezasiahnuť. 

      • 33.

        Nadja 25.08.2018, 12:01

        @Igelit

        Trest ako morálny zločin? To trochu predbiehaš dobu, zatial nemáme iné páky, ako zabrániť trestnej činnosti, takže toto je obrana spoločnosti.

        Tiež si myslím, že v budúcnosti tresty spoločnosť uplatňovať nebude, ale to je ešte ďaleko.

        • 34.

          Igelit 25.08.2018, 12:04

          @Nadja

          Bez trestu nieje výchova. Krásne to vidieť na dnešnej mládeži, jasné, na každej mládeži, ale tá dnešná je vychovávaná extra benevolentne a patrične je preto nadutá a hlúpa a aj preto sa tak ľahko manipuluje.. 

          Trest sa uplatňovať bude, kým budeme existovať tak isto, ako že sa uplatňuje a bude uplatňovať odmena. 

          • 35.

            Nadja 25.08.2018, 12:11

            @Igelit

            Tak potom ako si myslel vetu, že trest považuješ za morálny zločin? To mi nejak nedáva zmysel...

  • 37.

    Nadja 25.08.2018, 12:22

    Tak to hej, ok

    No napriek tomu, myslím, že sa bude v budúcnosti na prehriešok v morálke nazerať ako na psychický problém, on ním naozaj vlastne je... tak, ako píše Deniska, my máme v sebe zabudovaný morálny kompas, a len jeho porucha zapríčiní, že nefunguje správne.

    • 38.

      Igelit 25.08.2018, 12:25

      @Nadja

      S tým súhlasím. A ten morálny kompas nám dezorientuje náš spoločenskoekonmický systém. 

      Aby sme toto mohli začať riešiť, musíme si najprv uvedomiť, čo všetko je choré na našej spoločnosti. 

      • 39.

        Nadja 25.08.2018, 12:33

        @Igelit

        Společenskoekonomický systém, resp etický kodex spoločnosti je taký, akí sú jednotliví ľudia, ono sa to ovplyvňuje navzájom. Ak vložíš správnu výchovu do dieťaťa, bude snažiť riadiť podľa toho (za normálnych okolností, lebo ak ide o život, prevládajú pudy a nie morálka) (aj keď nie úplne vždy)

        Veď aj dnes tu máme ludí morálne bezúhonných a nijakým zlým systémom sa zdeformovať nedajú.A boli aj za vojny, boli vždy a ani strata života a všeobecné opovrhnutie ich nezviklalo...

        • 40.

          Igelit 25.08.2018, 12:39

          @Nadja

          Nie, etický kodex spoločnosti je taký, aké sú v otázke morálky elity spoločnosti. Oni určujú zákon, ako aj jeho dodržiavanie. Vidíme súdiť a zatvárať malých zlodejíčkov, ale zlodejské elity sú zákonom nepotrestateľné. Aj preto môžeme očakávať ďalši v rade kolapsov civilizácie.

          Pokiaľ tu budú elity, bude systém na ich obraz, nie na obraz celej ľudskej spoločnosti. 

          Ja osobne som proti hierarchii elít a zastávam demokratický princíp, ktorý tu žiaľ stále nieje, ani z ďaleka. 

          • 41.

            Nadja 25.08.2018, 12:45

            @Igelit

            V celom rade štátov to tak nie je, vidíš to cez prizmu situácie na Slovensku.

            A spomeň si aj na božie mlyny, ale súhlasím, že od funkčnej demokracie máme ešte hodne ďaleko, dúfajme, že ako ľudstvo máme dosť času na zlepšenie systému. Ono to ide pomalinky, s návratmi späť, ale posúva sa to.

            • 42.

              Igelit 25.08.2018, 12:51

              @Nadja

              Osobne Slovensko rátam medzi tie lepšie krajiny. 

              Tiež som bol z toho "obarený", keď som zisťoval, v akom žalostnom stave sú tie akože "vyspelejšie" krajiny. Niesu, ani omylom, sú na tom podstatne horšie, ako Slovensko.