Diskusia

Denisa 13.08.2018, 12:52

Za posledných 20 rokov ani raz.

Čítala som správu, podľa ktorej Slovensko za posledných 20 rokov nebolo ani raz potravinovo sebestačné, a teda vždy dovážalo viac potravín ako vyvážalo. 


Ak by ste mali tú moc (napr. ako premiér vládnucej väčšinovej strany), aké opatrenia by ste podnikli, aby ste zvýšili potravinovú samostatnosť Slovenska?


Diskusia

  • 1.

    Arfaxad 13.08.2018, 13:11

    Zastaviť dovoz a nakupovať od tunajších farmárov a pestovateľov. Dovoz by bol povolený len v prípade, keby výroba nestíhala pokryť dopyt.

    • 2.

      Denisa 13.08.2018, 13:14

      @Arfaxad

      Už 20 rokov nestíha výroba pokryť dopyt.  Veľa by sa tým asi nezmenilo. Možno by sa docielilo o, že by sme mali v na slovensku malý výber potravín, resp. by skôr vznikali monopoly . 

      • 3.

        Arfaxad 13.08.2018, 14:49

        @Denisa

        Podľa mňa keby mali potravinové reťazce väčší záujem o domáci produkt, pribúdalo by aj farmárov a tým by sa zvýšila výroba. Farmárov súkromníkov by bolo veľa, čiže by fungoval princíp kapitalistickej súťaže. Proti monopolom by zakročil protimonopolný úrad (pokuty, atď...)


        Čo sa týka sortimentu - samozrejme tento princíp uprednostňovania domáceho produktu by sa netýkal všetkých potravín.

        • 4.

          Denisa 13.08.2018, 15:05

          @Arfaxad

          Ja by som to asi nastavila trochu inak. Nezakázala by som dovoz zahraničných produktov, ale regulovala by som cenotvorbu, resp. daňovú povinnosť / clá.  Ceny zahraničných potravín boli zdaňované, výnosy z týchto daní a ciel by sa poskytovali slovenským výrobcom vo forme daňových úľav. Je to nereálne vzhľadom na EU, avšak takto by bolo podnikanie slovenských obchodníkov jednoduchšie, lacnejšie a aj cenovo konkurencieschopnejšie k zahraničným. Zároveň by ostal zachovaný relat. voľný trh. 

  • 7.

    majo 15.08.2018, 11:46

    Nemá to nejaké zázračné riešenie. Zákazy dovozu nie sú možné, sme v EU . Ďalej, potraviny vyrába súkromný sektor, takže ani predseda vlády nemá na nich nijaký priamy účinok. Zrejme sa niečo dá riešiť cez štátne dotácie, ale to je tiež ošemetná téma v rámci fungovania EU a  to že pre nás je dohodnutá nejaká štruktúra dotácií a nie napr. taká ako majú Francúzi či iné staršie a hlavne velké krajiny sa treba spýtať našich vyjednávačov vstupu do EU . Celkove naše možnosti ovplyvňovania trhu sú maličké . V princípe funguje ekonomická výhodnosť tak, že tkz. režijné náklady sú stále a menia sa priame náklady čo má dopad na celkovú cenu. Z toho je jasné, že konkurenčťnú výhodu majú velký výrobcovia, lebo podiel režijných nákladov  pri velkej produkcii je relatívne menší a tiež výsledná cena produktu je nižšia.

    • 8.

      Denisa 15.08.2018, 14:01

      @majo

      podla mna ma dost padny ucinok na sukromny sektor, resp. by mohol mat. viacere sukromne sfery su regulovane zakonmi (vid poistovne).  

      • 9.

        majo 16.08.2018, 08:32

        @Denisa

        Čo konkrétne máš na mysli......Nuž pokus o reguláciu zdravotných poisťovní skončil na medzinárodnom súde.......Aj predseda vlády má v súčasnosti dosť zviazané ruky.....okrem toho všetky rezorty naťahujú ruky, teraz sa rozhodni komu dať a komu nie a ešte aj musíš mať z čoho......