Diskusia

Denisa 17.08.2018, 23:16

Čo považujete za fanatizmus?

Nejak do hĺbky som to neskúmala, neviem, či existuje nejaká ucelené definícia tohto slova.


Pýtam sa aj kvôli pravidlám. Keďže mi bol vytknutý jeden článok z Pravidiel používania.

"Je zakázané pridávať Príspevky, ktoré priamo alebo nepriamo podnecujú alebo obhajujú násilie, rasizmus, fanatizmus, politickú, občiansku, rasovú, náboženskú alebo národnostnú neznášanlivosť."


Máte aj vy pocit, že je to pravidlo príliš prísne?  Ako by ste rozoznali fanatika na internete?


Z môjho pohľadu ide o človeka, ktorý spĺňa každý z nasledujúcich bodov: 

- vystupuje veľmi agresívne voči iným názorom, 

- nekriticky považuje svoj názor za ten najlepší a neomylný, 

- nie je schopný konštruktívnej debaty

- neargumentuje, útočí na každého, kto si dovolí (hoci aj slušne) jeho názor spochybniť



 

Diskusia

  • 1.

    Arfaxad 17.08.2018, 23:32

    Na wiki je fanatizmus definovaný ako "krajný stupeň oddanosti nejakej myšlienke alebo veci, založený na slepej viere v správnosť svojich názorov a činov. Sprevádza ho neznášanlivosť voči inému presvedčeniu a názorom, neschopnosť zaujať kritický postoj k sebe a svojim skutkom."


    Medzi ľuďmi sa však tento výraz používa často len v zmysle: "krajný stupeň oddanosti nejakej myšlienke alebo veci," - a dosť. ......Potom je treba tiež bližšie definovať výrazy ako "slepá viera" a "neznášanlivosť". V takom prípade by za fanatika mohol byť označený aj humanista, pretože slepo verí v správnosť humanistického svetonázoru a neznáša presvedčenie tých, ktorí žijú / správajú sa nehumánne.

    • 2.

      EnaXnaY 17.08.2018, 23:35

      @Arfaxad

      Mne Lemmy niekedy tak pripadá ;)

      Ako extrémista ;)

    • 3.

      Denisa 17.08.2018, 23:35

      @Arfaxad

      fanatizmus nemusí byť iba nábožensky.. aj ideologický, názorový. napr. niektorí zástancovia, ktorí obhajuju neočkovanie, alebo fanatickí ochrancovia zvierat.. ( a to som tiež proti ich zabíjaniu)

      • 6.

        Arfaxad 17.08.2018, 23:47

        @Denisa

        Zober si to takto: civilizovaný človek neznáša presvedčenie vraha o tom, že je treba vraždiť. Slepo verí, že je správne nevraždiť. Je krajne oddaný tejto myšlienke. Podľa definície je teda fanatik.

        • 14.

          EnaXnaY 17.08.2018, 23:56

          @Arfaxad

          Toto je good point ;)

          Fanatizmus pozitívneho sektora ;)

          Lebo zvyčajne sa tak zvyknú označovať tí čo idú proti prúdu ;)

        • 15.

          Denisa 17.08.2018, 23:58

          @Arfaxad

          podla mna civilizovany clovek moze byt schopny konstruktivnej debaty. a teda pocuvat a argumentovat. konstruktivna debata predsa neznamena, ze musi zmenit nazor, alebo hladat kompromis. mal by vsak vediet argumentovat, svoje postoje vysvetlit. ak ho nic nepresvedci, nepresvedci. 

          • 17.

            EnaXnaY 17.08.2018, 23:59

            @Denisa

            Súhlasím ;)

            Debata by ani nebola možná ak by sme sa všetci zhodli ;)

            Debata je výnimočná tým, že každý zastávame svoj názor na vec ;)

            Len problém je keď sa debata zvrhne do nezmyselných žabomyších vojen - vtedy stráca zmysel podľa mňa ;)

            • 19.

              Denisa 18.08.2018, 00:01

              @EnaXnaY

              to ano, ale tak kazdy je len clovek. rozdiel je, ked niekomu iba rupnu nervy  alebo ked sustavne napada ostatnych a ani bez predchadzajucich provokacii nie je schopny kludne reagovat 

              • 20.

                EnaXnaY 18.08.2018, 00:04

                @Denisa

                Jop, maximálne súhlasím ;)

                Pozri, som na dfku od 2010 a urobil som si už trochu obraz ;)

                Preto som sa dnes rozhodol ako som sa rozhodol ;)

                Dostane ban (po upozornení) každý kto bude robiť, čo si práve napísala ;)

                • 22.

                  Denisa 18.08.2018, 00:07

                  @EnaXnaY

                  velmi do toho nevidim ,ale oni si skor vybavovali osobne ucty s tebou.  bol si im proti srsti len ty. nenavazali sa do kazdeho s opacnym nazorom, ani kazdeho neurazali kvoli opacnemu nazoru. myslim, ze to si si mal riesit nejako sukromne. 

  • 4.

    Denisa 17.08.2018, 23:42

    Tiez nie som presvedcena o tom, ze staci iba "neznasat nazor" ludi, ktorí veria v opak. skor si myslim, ze fanatik aj otvorene agresivne vystupuje voci danej osobe. a tiez je nutne vnimat kontext, ci ho ten druhy (hoci aj neúmyselne) nevyprovokoval. 

    • 7.

      EnaXnaY 17.08.2018, 23:48

      @Denisa

      Mne je vyslovene podozrivé ak niekto sa až moc drží jednej ideológie a zas na druhej strane keď bojuje proti inej ;)

      • 8.

        EnaXnaY 17.08.2018, 23:50

        @EnaXnaY

        Príde mi zmysluplné ak niekto si dá námahu naštudovať si danú ideológiu a dokáže niečo ako povyberať si z nej hrozienka do koláča, ktorý chce navariť a zjesť ;)


        Bo každá má čosi do seba a každá môže ťa obohatiť, ak chceš ;)


        Lenže ak niekto začne bojovať za či proti niečomu tak to už nie je o ideológii ale o jej presadzovaní ;)

        A to nemám rád - keď niekto iného núti do niečoho alebo proti niečomu ;)

        • 10.

          Denisa 17.08.2018, 23:52

          @EnaXnaY

          Ja to tiež nemám veľmi rada. Ale osobne si myslím, že to nestačí. Ak už daný človek začne útočiť aj na osobu, ktorá opačný názor presadzuje, resp. na vš. osoby, a nie je to iba nejaký momentálny skrat, myslím, že to je už cez hranicu. vid profesor

          • 13.

            EnaXnaY 17.08.2018, 23:54

            @Denisa

            Hovorí sa, že na osobu sa útočí vtedy keď dôjdu argumenty ;)


            Možno na tomto tvrdení niečo aj bude ;)

    • 9.

      Arfaxad 17.08.2018, 23:50

      @Denisa

      My musíme najskôr zaujať stanovisko k tomu, čo je správne. Slovo fanatik je len škatuľka, ktorú si každý môže použiť / využiť vo svoj prospech podľa svojej ľubovôle. Preto nemám rád takéto výrazy a škatuľky. Na to sú experti zrovna ľudia, ako je majko1 na df. To je zrovna typ ľudí, ktorých nemusím, lebo nepremýšľajú. Ich cieľom je len niekoho uraziť a presadiť svoj názor....

      • 11.

        EnaXnaY 17.08.2018, 23:52

        @Arfaxad

        Ja som sa tým čo je správne a čo nie zaoberal dlhodobo a myslím si že neexistuje na to jednoznačná odpoveď ;)


        Som presvedčený, že strom poznania dobrého a zlého máme každý z nás jedinečný a to je dôvodom všetkých sporov, ktoré sa vedú ;)

      • 12.

        Denisa 17.08.2018, 23:54

        @Arfaxad

        prave majko, ak sa nemylim, bol jednym z tych, ktori sa proti tomuto clanku pravidiel postavili...

        co mi celkom nekoresponduje

        • 18.

          Arfaxad 18.08.2018, 00:00

          @Denisa

          Navážal sa vždy do náboženských tém a označoval veriacich za fanatikov a inak ich urážal. Ten človek nie je schopný konštruktívnej debaty na náboženské témy. Zákon o hanobení náb. presvedčenia mnoho ráz porušil. Nebudem ho ale žalovať (zatiaľ). Ešte uvidím, ako sa predvedie tunak.

          • 21.

            Denisa 18.08.2018, 00:05

            @Arfaxad

            tu ma kazdy moznost vyselektovat si, ake temy sa mu zobrazuju. tak isto mas aj ty moznost si majka zablokovat. 

            vies..  ak sa na niekoho uz vopred divas ako na podozriveho, tak v tom pripade nemozes cakat, ze bude neutralny..  ludia to vycitia

        • Zobraziť komentár

          29.

          majo 19.08.2018, 10:23

          @Denisa

          Prečítal som si, najmä príspevky od Arfaxada a ostal som šokovaný. Ja som sa nepostavil proti uvedenému článku, iba som súhlasil s názorom že definícia je všeobecná a všetky všeobecné usmernenia sú dobré iba na jedno........slúžia iba na selektívnu separáciu nežiadúcich názorov, neexistuje žiadne objektívne pravidlo.....ale na diskusnom fóre ako toto mi je to jedno, lebo ak budem mať pocit nespravodlivého jednania tak tu nemusím byť. Chápem že prevádzkovatel sem dáva pre svoju ochranu také podmienky, je to v našej alibistickej spoločnosti bežná vec.

          Čo ma však naozaj šokovalo nebola tvoja zmienka, ale vyhrážky trestným stíhaním od nicku Arfaxad, čo je zrejme fotoon z DF a jeho nepravdivé až smiešne tvrdenia o mne a ešte ako on bude sledovať ako sa vraj ja tu budem správať. K tomu tolko- ja všetky fóra ako toto aj DF považujem za niečo ako krčmovú debatu, s hlavným cielom podiškurovať a zabaviť sa. Pri krčmových debatách si sadneme vždy ku partii ktorá nám nejako vyhovuje a nebúcha príliš päsťami do stola. Inými slovami- priateľov aj diskutérov si vyberáme, takže ja som si vybral, že nebudem sedieť za jedným stolom s debilom ako je uvedený nick, ktorý sa mi tu dokonca vyhráža. Nie preto že by som bál, ale proste vážim si seba a tak si vyberám. Ja som prežil a prežívam svoj život v plnom uspokojení aj profesionálnom aj súkromnom a nepotrebujem sa nijako predvádzať na fóre, či niekomu chýbať alebo nechýbať, proste som spokojný, samostatný a slobodný človek a tak to aj ostane. Čo sa týka náboženstva, mám veľa priateľov, aj rodinných príslušníkov a tolerujem ich a ak som sa niekde niekedy ozýval tak proti konkrétnym hlúpostiam čo niektorí náboženskí fanatici písali a píšu . Takže, je mi ľúto, ledva sme tu začali, ale ja tu za takýchto podmienok končím, lebo som si to tak vybral. Ja som prvý čo je proti fanatizmu a iba čistý fanatik sa môže vyhrážať iným za ich rozdielny názor.

          • 30.

            Denisa 19.08.2018, 10:49

            @majo

            Majko, samozrejme, že je to už na tebe. Hoci si nemyslím, že problém je v tomto fóre. Ak by Arfaxad chcel podávať akékoľvek trestné oznámenia (čo bol úplne zbytočný a odveci komentár), tak bude asi skôr argumentovať tvojimi vyjadreniami z df-ka, ak nejaké boli (neviem).  


            Podotýkam, že o hanobenie nejde, ak sa iba konštatuje nejaký objektívne existujúci fakt. 
            Tiež sa mi nepáči, ak sa tu niekto prehlasuje za radoby policajta. Ale s tym veľa nenarobím. 



            Ked tak nad tým rozmýšľam, možno by do budúcna nebolo zlé zaviesť ani funkciu, na základe ktorej by si každý nick mohol vybrať, komu sa nemajú jeho príspevky zobrazovať. Niečo ako blacklist. A teda že nie eln on by nevidel príspevky daného jednotlivca, ale vedel by si aj vybrať, kto neuvidí jeho príspevky, témy a pod. Len to by asi bolo trochu komplikovanejšie, keďže fórum je verejne dostupné a každý môže diskusiu vidieť..  možno by to šlo, ak by dotyčný pisateľ komentára mohol určiť, či má byť jeho komentár normálne viditeľný, alebo viditeľný iba pre prihlásených užívateľov (okrem danej osoby)...  musím si to premyslieť a zváiť, iba rozmýšľam nahlas.. 

          • 31.

            Arfaxad 19.08.2018, 14:25

            @majo

            "nebudem sedieť za jedným stolom s debilom ako je uvedený nick"


            Presne sa potvrdilo, čo som čakal: invektívy, urážky, nenávistné prejavy už začínajú...

            • 33.

              Denisa 19.08.2018, 17:21

              @Arfaxad

              ten komentár zneviditeľním, akonáhle budem môcť, bohužiaľ mám teraz technický problém s administráciou. 

              okrem toho si myslim, že si ho vyprovokoval. nebyť tvojej poznámky o trestnom stíhaní ,ktorá tu vôbec nepatrí, nemal by majko dôvod na teba takto reagovať.  tým nevravím, že schvaľujem túto vetu, ktorú napísal. 

              • 34.

                Arfaxad 19.08.2018, 17:43

                @Denisa

                Poznámka o trestnom stíhaní bola na mieste, lebo on sa takto prejavuje. Nech reaguje normálne, neuráža veriacich a ich vieru a bude všetko v poriadku. V opačnom prípade, keď sa toho nazbiera, bude problém. Nikto mu nekáže hanobiť náboženské presvedčenie. A ak sa nebude vedieť zmestiť do kože, tak...

              • 35.

                majo 19.08.2018, 19:27

                @Denisa

                Denisa, aby to neostalo vo vzduchu.....Toto fórum je v pohode a nijako nemôže za to čo ja urobím. Tie moje výhrady smerovali skôr do súčasnej atmosféry v našej spoločnosti, keď sa isté záujmové skupiny snažia pomocou zákonov , polície a súdov dosiahnuť umlčanie tých čo sa im nepáčia. Toto som mal na mysli aj v prípade vysvetlenia toho článku ústavy o slobode slova.....lebo  znie to krásne ale potom tie všeobecné a subjektívne definície využije nejaký policajt, nejaký prokurátor, nejaký sudca a rozhodne podľa svojho názoru. Písal som o tom, pretože to bola téma a ja som diskutoval, vysvetľoval. Začínam mať silný pocit neslobody slova u nás, ktorá sa už prestáva líšiť od toho čo tu bolo za vlády komunistov. Ale celkom iste to nemá n ič konkrétne do činenia s týmto fórom, iba robíš to čo sa zrejme vyžaduje. Bolo by super zakázať hlúposť zákonom.....ale vieš dobre aký by bol výsledok...:))))

                Čo sa týka toho trapného človiečika- ja si nerobím archív ani nebudem citovať z DF,že čo som písal a ako som nezačínal a o čom som písal, lebo ja nepotrebujem aby si ty alebo niekto iný robil nejakého sudcu, preto som ti napísal na začiatku, že ťa vopred ľutujem a bolo to práve z tohoto dôvodu, že určití ľudia budú chcieť po tebe rozhodovanie- do toho sa nikdy nepusti, to ti radím. Navrhujem aby si pravidlá doplnila pri registrácii o : potvrdzujem že mám zdravý rozum, som tolerantný voči iným názorom a nebudem sa hádať donekonečna....cool.svg

                • 36.

                  Denisa 19.08.2018, 20:26

                  @majo

                  neviem, majko. osobne si myslim, že ak sa názor vyjadrí slušne a nejde napr. o podporu ncizmu a pod, nie je prečo sa báť trestného oznámenia.  nie všetko, čo sa druhej strane zdá byť urážlivé, musí byť hanobením. ale to by bolko na dlhšiu debatu, do ktorej sa nechcem púšťať - budem sa riadiť tvojou radou.  Je škoda, že odchádzaš. Ak by si sa niekedy chcel vrátiť, budem iba rada. je to, samozrejme, už iba na tebe. Celkom ťa aj chápem. Tiež by som to asi nemala za potreby, byť na tvojom mieste. 

                  • 38.

                    Arfaxad 19.08.2018, 20:50

                    @Denisa

                    O tom, čo je hanobenie rozhodne predsa už prokurátor. Stačí, aby sa takých výrokov nazbieralo dostatok, čo pri majovi rozhodne nebude problém. Stačí sem dať zopár náboženských tém a výroky, ktoré budú kandidátmi na trestné oznámenie budú padať ako huby po daždi. (Ako keby som ho za tie roky nepoznal.) ;) :)

                    • 40.

                      Denisa 19.08.2018, 21:20

                      @Arfaxad

                      o tomto rozhoduje sud. nie ja a ani nie ty. preto nema zmysel to tu rozoberat. 
                      ak o niekom tvrdis, ze sa urcite dopusti nejakeho trestneho cinu, akonahle sem prilepis nabozensku temu, skor toto je dost odvazne tvrdenie.  vopred si ho odsudil, bez toho, aby tu nieco take pridal. ak mas potrebu bojovat s inymi diskutermi, to si ries sukromne, alebo hoci aj na dfku. toto je priestor pre konstruktívnu diskusiu, nie na zabomysie vojny. 

                      • 41.

                        Arfaxad 19.08.2018, 21:40

                        @Denisa

                        Povedal som, že dám mu šancu. Ale prvé invektívy z neho už vyleteli. Aj označovanie za fanatika a nepriamo za hlupáka. Napriek tomu, že som tu zatiaľ nenapísal jedinú na náboženskú tému. Ber to ako ochutnávku toho, čo z neho bude lietať, keď sa tu také témy objavia.

                        • 43.

                          Denisa 19.08.2018, 22:07

                          @Arfaxad

                          vyprovokoval si ho vo svojej 18.  pokusil si sa ho zhodit bez toho, aby ta predtym vyprovokoval.
                          ako by sa pacilo tebe, ak by niekto o tebe verejne napisal:
                          "Ten človek nie je schopný konštruktívnej debaty na náboženské témy. Zákon o hanobení náb. presvedčenia mnoho ráz porušil. Nebudem ho ale žalovať (zatiaľ). Ešte uvidím, ako sa predvedie tunak." 
                          netvrdim, ze majkove vyroky boli v poriadku, ale ty si sa tu donho zacal  navazat prvý. ak to mienis robit aj dobuducna, nebude to fungovat. skus sa odosobnit a diskutovat k teme, nie k diskuterom. nema zmysel vytvarat tu dusnu atmosferu. naco je dobre fórum, kde sa clovek citi zle? na fóra ludia chodia a vracaju sa iba vtedy, ak je im tu príjemne. svojim komentom č. 18 si k tomu velmi neprispel.  

                          otázka do pléna: 
                          naozaj chcete fórum, kde bude kazdy s kazdym bojovat a kde sa ludia budu citit zle, atakovani, urazani? chcete take iste forum ako je na dfku, kde sa "musite" neustale obhajovat? ak vas toto bavi, chodte, prosim, inam. radsej to tu cele zrusim, akoby som mala platit a drzat si fórum, ktore bude sluzit len na to, aby sa tu ludia vadili. to mi za to nestoji. prosim porozmyslajte o tom, aku tu chcete mat atmosferu. ak dufate, rovnako ako ja, ze sa tu bude dat normalne diskutovat, vedzte, že sama to tu nezvladnem ukocirovat - bez vas. musite chciet aj sami a sami uvazovat, ci komentar, ktory sa rozhodujete pridat, skutocne k tejto atmoske napomaha, alebo ju rozvracia.  aj kritika sa da vyjadrit tak, aby ste toho druheho cloveka nepotopili a nedonutili ho k tomu, aby sa musel branit, obhajovat. nesnazte sa ludi ponizit alebo znevazit ich nazory, jedine, co tym mozete ziskat, je nepriatel.

                          • 44.

                            Arfaxad 19.08.2018, 22:28

                            @Denisa

                            Určite by som mu nezačal hentak nadávať.


                            ....Problém je v tom, že ja ho už poznám.


                            Keď tu bude reagovať majo, určite tu bude časom dusná atmosféra. (Rovnako, ako ju veľa krát zapríčinil na df)

                            • 45.

                              Denisa 19.08.2018, 22:58

                              @Arfaxad

                              ak ho uz poznas a mas zato, ze tu bude vdaka nemu dusno (co si ja nemyslim), tak preco ho este provokujes?

                              • 46.

                                Arfaxad 20.08.2018, 06:16

                                @Denisa

                                To nebola provokácia, ale varovanie, aby si dával pozor.

                                • 47.

                                  Denisa 20.08.2018, 12:10

                                  @Arfaxad

                                  takéto varovania sem nepatria. ak tu ma byt dobra atmosfera, nabuduce si ich bud odpust. alebo si ich ries neverejne. nechcem tu mat napatu a dusnu atmosferu, ak ju budes svojimi varovaniami vytvarat, nech su uz myslene akokolvek dobre, fungovat to tu nebude. 

                                  navrhujem, aby sme tuto kapitolu uzavreli. podme radsej diskutovat, o tom je fórum :)

                                  • 48.

                                    Arfaxad 20.08.2018, 15:59

                                    @Denisa

                                    Diskutujeme na tému "Čo považujete za fanatizmus?" - a toto sa do nej dobre hodí. Pretože každý si fanatizmus vysvetľuje po svojom a na to som už upozorňoval. Majko1 má svoju definíciu a nikto mu ju nevezme. Podľa neho som fanatik. Ja som ho takto nenazval. Len som mu vytkol, že nevie zdôvodniť svoje obvinenia. (A už som bol zlý.)

                                    • 49.

                                      Denisa 20.08.2018, 16:52

                                      @Arfaxad

                                      vyjadruj sa k téme, k  názorom, nie k užívateľom. 

                                    • 50.

                                      Denisa 20.08.2018, 17:02

                                      @Arfaxad

                                      pozri, arfaxad, mna tvoj nazor na majka nezaujima. zaujima ma tvoj nazor na jeho nazory. skus sa drzat toho. ak sem pridas nejaky jeho citat a vyjadris sa k jeho vyroku (hoci aj kriticky) budis. to je v poriadku. je to konstruktivne, je to vecne, je to diskusia. ale komentare alebo "upozornenia", ktore sluzia iba na vyprovokovanie a zhodenie ineho diskutera, bez konstruktivnej diskusie, je naozaj zbytocne sem vkladat. z toho sa nevykluje nic dobre. ak mas nieco proti majkovym alebo kohokolvek ineho nazorom, prosim, rozoberaj tie nazory, nie samotneho majka. vloz sem jeho nazor ci vyrok, ktory sa ti nepaci, vyjadri sa k nemu. ale vseobecne napadanie, zosmiestnovanie alebo zhadzovanie ucastnikov bez predchadzajucej priamej provokacie tu trpiet nebudem. Mozes si to s nim vybavit cez argumenty, nie cez urazky alebo vyhrazky, upozornenia.

                                      To iste plati, samozrejme, aj pre neho a pre hocikoho ineho.

                                      • 51.

                                        Arfaxad 20.08.2018, 21:29

                                        @Denisa

                                        On na takéto témy žiadne názory nedáva. Len urážky proti tým, ktorých si zaškatuľkoval do škatuľky pod názvom "fanatik". S takým diskutujúcim si nemám čo povedať. Len mu vytknúť jeho zákernosť. (A to som spravil A vyliezlo z neho to, čím presne je.)

                                        • 52.

                                          Denisa 20.08.2018, 21:51

                                          @Arfaxad

                                          ok. na toto nemam nervy. odteraz sa prosim zdrz dehonestujucich vyjadreni namierenych voci inym diskuterom. vyjadruj k napisanemu, nie k osobe uzívatela - ale k jeho nazorom. ak mas potrebu vyjadrovat sa dehonestujuco k uzivatelovi, alebo mu cokolvek vytýkať, rob to sukromne, alebo kdekolvek inde, no nie tuto, verejne na diskuteri.sk. nezelam si tu taketo a podobne zbytocne roztrzky mimo temu, podobne, ako to bolo na dfku. ak to inak nepojde, budem nutena mazat vsetky prispevky, ktore su mimo temu, resp. ktoré nie sú reakciou na predchádzajpúci komentár, do coho sa mi velmi nechce, bolo by tu sterilno a to ja nerada.
                                          a aby si to nepochopil nejako nespravne, toto budem vyzadovat od vsetkych (vratane majka), nie iba od teba. neber to tak, ze je to namierene iba proti tebe. budem to vyzadovat aj od ostatnych diskuterov, aby sa vyjadrovali k nazorom, nie k užívateľom (ak ide samozrejme o vyjadrovanie, ktoré má danú osobu znevážiť, urazit).  
                                          navrhujem temu majko ukoncit. 

                                          • 55.

                                            Aranjes 21.08.2018, 12:34

                                            @Denisa

                                            52. Ja budem len rada ,ak budeš nekompromisná, pretože inak tu z toho budeš mať "kúlničku na dříví" ...kľudne upozorni aj mňa,ak budeš mať pocit,že som niečo prepískla a ja sa prispôsobím,pretože admin a majiteľ tohto fóra si TY a iba Ty tu máš právo určovať pravidlá a nie nejaký samozvaný inkvizítor. Dúfam,že sa Ti to tu rozbehne a ak by to bolo technicky možné,bolo by fajn,keby si zakladateľ nejakej témy mohol vyselektovať ,koho chce do témy ,alebo to aspoň vyskúšať ,ako by to fungovalo. Síce by to danú diskusiu oklieštilo o nejaké názory,ale zase by sa tým predišlo zbytočným osobným útokom ...eh ...teraz som rozpoltená...na jednej strane sa mi nepáči,keď nie je pluralita názorov,no na strane druhej sa mi nepáči ,ak sa tá pluralita zvrhne do osobných útokov a vyhrážok....prekérní situace !blazon.svg

                                            • 57.

                                              Denisa 21.08.2018, 12:48

                                              @Aranjes

                                              k tomu obmedzeniu diskusii, nad tym uvazujem uz dlhsie, avsak tiez v tom zatial nemam jasno. ak to nebude uplne nevyhnutne, radsej by som tieto situacie riesila inak. 


                                              co sa tyka nekompromisnosti, to je tiez na zvazenie, nerada robim policajta medzi dospelymi ludmi. ale asi sa tomu nevyhnem.  problem je ustriehnut tu hranicu, kedy je nekompromisnost este konstruktivna a kedy uz destruktivna. kazdopadne, ak tu uvidime nejake komentare, ktorymi nejaky diskuter bez zjavnej provokacie ineho zhadzuje, znevazuje a ktore vobec nesuvisa s temou, budem ich skryvat, mazat a pri ich opakovani budem musiet pristupit k banom (hoci naozaj nerada). 

                                              nemam nic proti tomu, ak sa ludia nepohodnu, ak nezdielaju rovnake nazory, kludne nech sa hoci aj neznasaju na zivot a na smrt, ale nech svoju kritiku a nesuhlas (ktoré v diskusiách verejne prezentujú) smeruju ku konkretnym vyjadreniam daneho cloveka, nech oponuju jeho nazorom, výrokom, nie nadávajú na jeho osobnost (ktoru spoza monitora aj tak nepoznat).

                                              • 59.

                                                Denisa 21.08.2018, 13:00

                                                @Denisa

                                                a  nechcem tym povedat, ze napr. na dfku som sa nikdy nevyjadrovala k inym osobam (enax by vedel rozpravat)..  ale  toto forum nie je dfko, chcela by som, aby bolo ine, aby tu vladla ina "kultura" a aby sem ludia zavitali, napr. ked ich prestanu tie vecne hadky bavit a budu si chciet ozaj podiskutovat. diskuteri.sk by mali byt zamerani skor na diskutovanie (alebo hoci aj na poklabosenie, avsak v priatelskej atmosfere). na ohovaranie, urazanie a roztrzky bohato staci jedno fórum - dfko. 

                                                • 63.

                                                  Aranjes 21.08.2018, 17:12

                                                  @Denisa

                                                  59. Ani ja som nebola na DF vždy vzor cnosti,ale zase som nikdy nebola taký zákerný had,ktorý by niekomu želal smrť,posielal ho obesiť sa , alebo vynášal info zo súkromia,či nejako hanobil rodinných príslušníkov diskutérov . Tiež bonzáctvo a špehovanie v akejkoľvek forme sa mi z duše bridí rovnako ako priame osočovanie a ponižovanie ... tak dúfam,že toto sa sem z DF neprenesie. Ono nie je podľa mňa problém ani vyjadrovanie sa k iným osobám,ak to postráda hrubé invektívy,vyhrážanie sa a pod.,tak je to OK . Samozrejme je to na Tebe ,ako si to tu budeš kočírovať, netreba zachádzať priamo do extrému ,ale nejaký poriadok tiež musí byť ,inak by sme tu zvlčili vyplazeny-jazyk.svg

                                      • 60.

                                        Arfaxad 21.08.2018, 15:38

                                        @Denisa

                                        Výborne. Som rád, že si toto napísla. V takom prípade budem na toto fórum chodiť rád. Keď bude tento meter platný pre všetkých. Nebudem mať dôvod si tu nič s nikým vybavovať, lebo to vybavíš ty (keby sa niekto do niekoho navážal).

                  • 39.

                    majo 19.08.2018, 20:55

                    @Denisa

                    V pohode, ja nie som nejaký urážlivý typ a ani nemám strach z nejakého absurdného obvinenia . Ja som bol šokovaný práve tým že na diskusnom fóre kde sa preberá všetko možné aj nemožné, je niekto schopný vytiahnuť vyhrážky trestným oznámením.......ja vcelku aj hlupákov na fórach tolerujem, prípadne ignorujem, som na fórach už dosť dlho a vypočul som si na seba poriadne urážky ale bral som to z nadhľadom a ani ma nenapadlo niekoho za to žalovaťhihnajuci.svg Platí to čo som napísal , vyberám si spoločnosť aj hlupákov viem tolerovať ale s nebezpečnými už nemusím mať do činenia......OK uvidím, možno sa sem ešte niekedy vrátim, lebo to tu začalo celkom dobre, diskutovali sme a to mám rád.anjel.svg

                    • 42.

                      Arfaxad 19.08.2018, 21:44

                      @majo

                      Lenže ja ťa v tvojej agresii a zlobe tolerovať nebudem. Na df som ti len dýchal na krk po tvojich témach. (Tak, ako ty si robil po náboženských.) Tu to ale bude o niečom inom (z df som už odišiel. Tam si kľudne nadávaj koľko chceš.) Máš sa na čo tešiť, keď začneš štekať. spokojny.svg

                • 37.

                  Arfaxad 19.08.2018, 20:48

                  @majo

                  "Bolo by super zakázať hlúposť zákonom.....ale vieš dobre aký by bol výsledok...:))))"


                  Ešte viac by si si tým zavaril.

          • 32.

            Arfaxad 19.08.2018, 14:29

            @majo

            "a ak som sa niekde niekedy ozýval tak proti konkrétnym hlúpostiam čo niektorí náboženskí fanatici písali a píšu"


            Okrem invektív a urážania si nikdy ničím nedoložil, že sú to či ono hlúposti. Buď presnejší: Pre teba sú to hlúposti. (Rovnako ako pre iných tie tvoje.) To ale nie je dôvod, prečo by som mal niekoho urážať. Nie môj zlatý! Ty si proste nevychovaný, s puberťáckymi reakčnými sklonmi. (Aj témy ktoré ťa zaujímajú tomu zodpovedajú.)

  • 5.

    Denisa 17.08.2018, 23:43

    teda "neznášať presvedčenie" .. tak

  • 27.

    Aranjes 18.08.2018, 20:29

    Fanatizmus je jednoducho extrém ...človek ,ktorý "vystupuje veľmi agresívne voči iným názorom, - nekriticky považuje svoj názor za ten najlepší a neomylný,  - nie je schopný konštruktívnej debaty - neargumentuje, útočí na každého, kto si dovolí (hoci aj slušne) jeho názor spochybniť" nie je fanatik..je to sebastredný hňup . A k  tomu článku z pravidiel...treba rozoznávať čo ešte nie je porušením a čo už áno,čo je dosť ťažké,lebo väčšinou sa jedná o subjektívne vyhodnocovanie.

    • 28.

      Denisa 18.08.2018, 21:21

      @Aranjes

      a ako by si bližšie charakterizovala fanatika? lebo slovo "extrem" skutočne nie je dostačujúci odlišujúci znak..

      • 53.

        Aranjes 21.08.2018, 12:17

        @Denisa

        Máš pravdu ,slovo extrém je len také zhrnutie, lebo fanatizmus môže mať vlastne mnoho odtieňov. Fanatik je človek ,ktorý v niečom ide ,tak povediac  "na hranu" ,poprípade niečo robí s extrémnym nasadením. No ak popri tomu svojmu "extrémnemu nasadeniu" nepohŕda odlišným názorom a nevyhráža sa iným /napr. trestným oznámením prekvapeny.svg / , nepácha násilnosti a .pod. , tak je to v pohode.. a beriem späť toho sebastredného hňupa ...resp. chcela by som sa opraviť ....takže nie "človek ,ktorý "vystupuje veľmi agresívne voči iným názorom, - nekriticky považuje svoj názor za ten najlepší a neomylný, - nie je schopný konštruktívnej debaty - neargumentuje, útočí na každého, kto si dovolí (hoci aj slušne) jeho názor spochybniť" nie je fanatik..je to sebastredný hňup"  .... je to fanatik a sebastredný hňup k tomu ..čo je tá nebezpečná kombinácia fanatika..

        • 54.

          Denisa 21.08.2018, 12:27

          @Aranjes

          Môže byť podľa teba niekto fanatik napr. do pomahania ľuďom? (ak sa venuje dajme tomu charite)

          • 56.

            Aranjes 21.08.2018, 12:48

            @Denisa

            To myslím nie....ak je tá činnosť zameraná na pomoc iným  /neuspokojuje iba vlastné potreby/ ,tak to už by som už nenazvala fanatizmom ,napriek tomu,že tá činnosť môže byť vykonávaná tiež s extrémnym nasadením ....výnimkou v tomto sú podľa mňa rozliční novodobí "zázrační liečitelia"  z kadejakých podivných náboženských združení,pretože to chápem ako hrubú manipuláciu ,nie ako nezištnú pomoc   ... aspoň tak to vidím ja zmurkajuci.svg

            • 58.

              Denisa 21.08.2018, 12:52

              @Aranjes

              čiže fanatik je podľa teba osoba, ktora vykonáva činnosť s extrémnym nasadením, ak táto činnosť uspokojuje jeho vlastné potreby? 


              a čo taki premotivovaní ochrancovia zvierat, ekológovia?  nemyslím normálnych zapalených ľudí, ale napr. tých, ktorí vezmu vedro s krvou a vylievajú na okoloidúcich v snahe upozornit na problem.. 

              • 62.

                Aranjes 21.08.2018, 16:44

                @Denisa

                ..tí už spadajú do kategórie nebezpečnej kombinácie fanatika,podobne ako tí "zázrační liečitelia" :)


  • 64.

    Igelit 22.08.2018, 19:49

    Inak to sedí na každého zamestnávateľa, u ktorého som bol zamestnaný 


    - vystupuje veľmi agresívne voči iným názorom,

    - nekriticky považuje svoj názor za ten najlepší a neomylný,

    - nie je schopný konštruktívnej debaty

    - neargumentuje, útočí na každého, kto si dovolí (hoci aj slušne) jeho názor spochybniť


    ROFL.svg posraní kapitalisti. Majstri svetla..... 

    • 65.

      Denisa 22.08.2018, 20:16

      @Igelit

      Ak si u niekoho zamestnany, si tam povacsinena to, aby si plnil zadane pracovne ulohy, nie na to, aby si tam zavadzal demokraciu alebo o nich diskutoval. Tam urcuje pravidla nadriadeny, na tom predsa nie je nic nezvycajne. Ak je agresivny a na kazdeho utoci, tak je to skratka vol, nemusi byt hned fanatik.. zmurkajuci.svg

      • 66.

        Igelit 22.08.2018, 20:36

        @Denisa

        To je tvoj pohľad na vec. Ja beriem vzťah zamestnanec-zamestnávateľ ako rovnocenný. Zamestnávateľ nemá čo pindať a má si vypočuť každý protinázor. Ak sú argumenty proti nemu, má sklopiť uši a podriadiť sa rozumu. Ide totiž o život a budúcnosť ako zamestnávatela, tak zamestnanca. Ak to nedokáže, tak je to zakomlexovaný debilko a pre takého sa určite neoplatí pracovať. Žiaľ ľudia sú posranci a živia takýchto zamindrákovancov, potom je všeobecná situácia v zamestnaniach na hovno, lebo trh sa nečistí od darebákov. 

        • 67.

          Denisa 22.08.2018, 21:41

          @Igelit

          Ak by si kazdy majitel firmy mal nechal kecat do vedenia zamestnancov, to by polovica firiem posla do roka. 

          Ak si niekto z vlastnych penazi zalozi firmu, investuje do nej, podnika pod svojim menom, nevidim dovod na to, preco by si mal nechat kecat do jej vedenia niekym inym alebo "sklapat usi". Firma je jeho majetok, a teda rozhoduje o nej sam, moze ju kludne aj znicit, predat, zrusit, kedy sa mu zachce, ak si splni svoje povinnosti voci zamestnancom. 


          Zamestnanec vykonava zavislu cinnost, tak to vyplyva aj zo zakonnika prace. Ak chce byt sam sebe panom a nechce, aby jeho "zivot a buducnost zavisela od inych ludi", nech ide podnikat sam, nech si firmu zalozi sam. Nikto nikoho nenuti zotrvat v pracovnom pomere, alebo sa zamestnat vobec.



          • 68.

            Igelit 22.08.2018, 21:51

            @Denisa

            Veď, preto je burza práce už aj na bilboardoch.. 

            Práve tak, ako si to opísala to nefunguje a firmy veľmi rýchlo obmenia miestne kapacity, ktoré vydržia v daných, retardovaných podmienkach len krátko.. Napokon miesto toho, aby niekto začal premýšlať a chovať sa ako človek, radšej priváža pracovnú silu z maďarska, rumusnka, bulharska, ukrajiny a podobne, ktorá je kvalitatívne, ako aj kultúrne ďaleko pozadu a tie firmy sa buď likvidujú, ale dvíhajú kotvy zo Slovenska. 

            Ja pracujem pre druhých, mám šefa a predsa šéfa nemám, ale partnera a to je rozdiel. Pri tom on je konateľ, on investoval, on si vedie, ALE stačí, že sa správa ako človek a vieme spolupracovať, aj si spríjemniť deň. Hento je odpad, odpad prevazne zo západu, firmy riadené mechanicky, podľa určitých tabuliek a nijako inak, absolútne žiadny individuálny prístup, ale pomalé zadusenie sa v cudzých hovnách. Ak by nemali východný pracovný trh a indiu, tak chudáčikovia zomrú zo dňa na deň. Žiaľ, dolár, žiaľ retardi. 

            • 69.

              Denisa 22.08.2018, 21:55

              @Igelit

              Prečo by zomreli? Skratka si len vyberu takych ľudí, ktorí nemajú potrebu hneď riadiť cudzie :) To neznamená, že tam nemôže byť individuálny prístup k zamestnancovi. Individualny pristup nie je synonymum nechávať si nalievať rozumy od človeka, ktorý napr. nikdy nepodnikal a nevie o tom nič, iba mudruje.


              Ak by si mal firmu, vedel by si, že každy jeden zamestnanec ma vlastny nazor na to, ako to tam ma fungovať a každy si mysli, ze ten jeho nazor je najlepsi. Ak by sa mal zamestnavatel riadit radami kazdeho, kto si mysli, ze jeho nazory su sprane, nikam by sa nepohol. 

              • 70.

                Denisa 22.08.2018, 21:58

                @Denisa

                hold, veduci je tam prave na to, aby tych ludi viedol a vyberal si najlepsie alternativy. Tvoj sef je asi dostatocne rozumny na to, ze ta nechava mysliet si, ze si partner. Je to efektivnejsie a rozumnejsie vychadzat so zamestnancami zadobre, ako si za kazdu cenu cokolvek dokazovat. A ak je to iba za taku cenu..  rozmysla celkom dobre. 

                • 73.

                  Igelit 22.08.2018, 22:00

                  @Denisa

                  Nieje môj šéf, nie som jeho zamestnanec. 

                  Dobrý šéf dáva ľudom slobodu a vyberá naefektívnejšie nápady. 

                  Taký šéf, čo si presadzuje len svoje je lúzer. 


                  • 75.

                    Denisa 22.08.2018, 22:03

                    @Igelit

                    ak nie si jeho zamestnanec ale napr.zivonostnik, tak je to ine. ja sa bavim o zamestnancoch, ktorych si zamestnavatel berie do pracovneho pomeru prave preto, ze chce, aby vykonavali zavislu cinnost. ak by som ja ako zamestnavatel chcela ludi, ktori suí budu robit veci po svojom, tak ich vezmem na zivnost, aspon usetrim na odvodoch, heh

                    • 76.

                      Igelit 22.08.2018, 22:06

                      @Denisa

                      Nie som jeho zamestnanec, nie som ani živnostník a pracujem pre jeho firmu. Ťažké pochopiť pre tabuľku. spokojny.svg

                      Život sa žije. Ja hovadiny nenasledujem. 

              • 71.

                Igelit 22.08.2018, 21:58

                @Denisa

                Ja som firmu mal, aj som robil v rodinnej firme, mne prosím nevysvetluj nič o firme. Stále odmietaš spozorovať, čo ti píšem. Nieje človek, jeho firma sa skôr, alebo neskôr potopí, alebo bude nútená migrovať. Tak to je už teraz. 

  • 80.

    Nadja 24.08.2018, 20:41

    No, ak sa môžem vrátiť k pôvodnej téme... tak veľa názorov na to, čo je to fanatik, sa mi zdá chybných.

    Podľa mňa, tento výraz najlepšie vysvetluje to, že fanatik je ten, kto svoje presvedčenie (akékoľvek) presadzuje všetkými jemu dostupnými prostriedkami.

    Z toho vyplýva, že fanaticky môže chcieť činiť aj dobro človeku, ak ho presadzuje aj proti jeho vôli... problém vtedy je hlavne v tom, že každý považujeme za dobro niečo iné... a takto naozaj v úprimnej snahe o dobro sa stalo, že veriaci usmrcovali ľudí preto, aby už sa rýchlejšie stretli s bohom...  je to ako tí vrahovia - lekári, čo ukončujú utrpenie ludí bez toho, aby to oni chceli :)

  • 81.

    Edo 12.09.2018, 17:30

    Keď chodíme fotiť napríklad na viac dní medvede či vlky X krát mi povedalo niekoľko kolegov že som fotografický fanatik . Priznávam som . Válam sa po zemi aby som mal foto zoči voči sedím vo fotostane 12 hodín v mínusových teplotách často i -20. Priznávam sa som fanatik ale čo mám robiť keď chcem dobrú fotku . Fanatizmus je dôležitý u športovca i fotografa . Peter 67 z DF je fanatik do šachu . Či ho treba vyhodiť preto netuším .