Diskusia

Igelit 01.10.2018, 12:57

Mníchovská dohoda

Aneb zrada spojencov. 


Pred 80 rokmi, v noci z 29. na 30.septembra 1938 bola dohodnutá a podpísaná Mníchovská dohoda, na základe ktorej prišlo Československo o tretinu svojho územia. Neskôr nasledovala Viedenská arbitráž, ktorá rozpitvala územie Slovenska v prospech Maďarska.


Druhá svetová vojna vobec nemusela byť, alebo minimálne mohla byť s podstatne menej obeťami a v kratšom trvaní, ak by západ, teda spojenci nehrali na obe strany, ako je to u nich obyčaj. 

Hitlerov nátlak bol tolerovaný, ba dokonca sa mu vychádzalo v ústrety, pri čom sa nehladelo na suverenitu niektorých krajín, tiež je všeobecne známe, že západné firmy a banky vo veľkom Hitlera podporovali aj počas vojny. 

Diskusia

  • 1.

    majo 01.10.2018, 17:07

    Ano, pamäť si treba oživovať . Síce si nemyslím že by 2.svetová vojna bez toho nebola, ale voči nám to bol podraz a treba im to aj v rámci EU pripomínať keď niekto bude básniť o európskych hodnotách myslieť si že iba oni sú europa....

  • 2.

    Denisa 01.10.2018, 18:10

    Nechcela by som byť tá, ktorá rozhoduje o tom, či vystaviť vlastných ľudí vojne, byť príčinou vyhlásenia vojnového konfliktu, alebo sa snažiť ustúpiť, ak je šanca na mierové riešenie. 


    My to súdime ľahko, s odstupom času. ale neberieme do uvahy napriklad aj to, že vtedajšie štáty mali v živej pamäti hrôzy prvej svetovej vojny, preto je ich snaha vyhnúť sa za každú cenu ďalšej, prinajmenšom pochopiteľná. Aj keď nepíšem, že to schvaľujem. 

    • 3.

      Igelit 01.10.2018, 19:02

      @Denisa

      Tak ty si zástanca Tisovho rozhodnutia? Kotlebovci by boli s tvojím zmýšlaním spokojní a aj ja. 


      • 4.

        Edo 01.10.2018, 21:27

        @Igelit

        Igelit ktoré Tisovo rozhodnutie ? Vyhlásenie vojny USA a UK ? Alebo v spoluúčasti napadnutie Poľska Nemeckom , Slovenskom a ZSSR čím rozpútal trojlístok magorov 2 svetovú ???   ROFL.svg

      • 15.

        Denisa 02.10.2018, 15:43

        @Igelit

        facepalm.svg nie, urcite nie som a ani to nijako z vyššie napísaného nevyplýva. 

        • 17.

          Igelit 02.10.2018, 20:42

          @Denisa

          Ale jasné, že si a vyplýva... 


          "Nechcela by som byť tá, ktorá rozhoduje o tom, či vystaviť vlastných ľudí vojne, byť príčinou vyhlásenia vojnového konfliktu, alebo sa snažiť ustúpiť, ak je šanca na mierové riešenie. " 

          =

          Tisova voľba. 

          • 19.

            Nadja 02.10.2018, 20:59

            @Igelit

            To nie je Tisova voľba, ale Tisova diléma...

            • 21.

              Igelit 02.10.2018, 21:13

              @Nadja

              Tisova dilema a následná voľba. 

              • 25.

                Nadja 02.10.2018, 21:28

                @Igelit

                Nie, podsúvaš Denise niečo, čo vôbec ani náznakom sa z ponúknutých možností nedá odvodiť. Vieme iba, že je tu nutnosť sa rozhodnúť.


                • 26.

                  Igelit 02.10.2018, 21:32

                  @Nadja

                  Ale áno. 


                  "Nechcela by som byť tá, ktorá rozhoduje o tom, či vystaviť vlastných ľudí vojne, byť príčinou vyhlásenia vojnového konfliktu, alebo sa snažiť ustúpiť, ak je šanca na mierové riešenie." 


                  Nechcela by byť v Tisovej koži.


                  Teda Tiso o ničom nerozhodol, to urobil snem. Tiso bol však prostredník a umožnil tú dohodu. 

                  • 27.

                    Nadja 02.10.2018, 21:39

                    @Igelit

                    No asi hej, ale kde vidíš to schválenie Tisovho rozhodnutia Denisou?

                    Píše, že by nechcela mať na pleciach toto rozhodovanie, vôbec sa nevyjadruje v tejto vete k tomu, či sa jej zdá jeho rozhodnutie správne alebo nesprávne...

                    • 29.

                      Igelit 02.10.2018, 21:51

                      @Nadja

                      Tak som sa zle vyjadril Nadi. Denisa na konci svojho príspevku napísala "Aj keď nepíšem, že to schvaľujem. "


                      No nastolená dilema je o tom istom. Aj Tiso bol vystavený podobnému rozhodnutiu. Mohol jednoducho požiadavky nacistov ignorovať, no tým by riskoval napadnutie Slovenska. 

                      Ale Tiso je ešte pochopiteľný vzhľadom k tomu, že Slovensko, alebo aj Československo nebolo veľkým protivníkom. Ak by však spojenci miesto vyhoveniu nacistom pohrozili, možno by bola celá situácia inak. Lebo Hitler by musel zvážiť hneď na začiatku, či chce bojovať  s polovicou vyspelého sveta,. Ale spojenci sa mu podriaďovali a tiež pre nacistické Nemecko ešte aj počas vojny pracovali západné firmy. 

                      Nech sa na vec pozerám akokoľvek, vždy mi vychádza, že západ si myslel, že Nemecko potiahne iba na východ a ešte si myslel, že na tom môže parádne zarobiť. Čo je ohavnosť nonplusultra.... 


                      • 35.

                        Nadja 02.10.2018, 22:26

                        @Igelit

                        Isté je, že existencia a hrozba ZSSR zohrala úlohu, tých okolností, pre ktoré sa Tiso, Europske krajiny, ZSSR rozhodovali, bolo veľa a tak, ako píše Deniska, my už dnes poznáme výsledok... To nás ovplyvňuje oveľa viac, ako sme schopní pripustiť. Azda aj preto sa nám zdajú rozhodnutia dnes neopochopiteľné. Obyvateľstvo západných krajín vojnu nechcelo, bránili sa tomu zubami nechtami, a preto štátnici aj hladali spôsoby, ako im vyhovieť... Bol tu hlad, hospodárske problémy, ved na tom aj Hitler postavil svoju strategiu... ono čím hlbšie sa do toho zavrtaš, tým pochopiteľnejšií ten sled udalostí potom je...

                        • 36.

                          Igelit 02.10.2018, 22:30

                          @Nadja

                          Ak nechcel západ vojnu, prečo ju podporoval? 


                          Youtube - YQig0LUUqos

                          • 37.

                            Igelit 02.10.2018, 22:34

                            @Igelit

                            Alebo inak. Áno, západ nechcel vojnu. Nechcel ju u seba, ale chcel ju inde, lebo vojna je super biznis. A aj preto sa dnes mnoho ľudí obávajú, lebo je to opať západ, ktorý tu tlačí do vojny. Vidí nepriateľov a zlo, ktoré treba zničit. 

                            • 38.

                              Edo 02.10.2018, 22:50

                              @Igelit

                              Vojna super biznis to som sa pobavil .


                              Super biznis bolo zaberanie krajín zbedačeným Ruskom to ano nemali nič len to čo ukradli .


                              V čom spočíval superbiznis 2 svetovej vojny z hľadiska USA


                              v Troch zásadých veciach ktoré platili daňoví poplatníci USA


                              1 Lend lease


                              Dodávky zo Spojených štátov a ďalších Spojencov Sovietskemu zväzu uľahčili zásobovaciu situáciu a odľahčili ťažko skúšanej vojnovej ekonomike. Jednalo sa o napr. o dodávky potravín. Do ZSSR boli dodávané hlavne vysokokalorické potraviny (za kritické roky 1941 - 1942 to bolo napr. 50% spotreby cukru, zeleniny, 40% spotreby tukov, 100% spotreby sušených a koncentrovaných potravín, čokolády a pod.)[5]

                              Do krajiny bolo dodaných 34 miliónov vojenských uniforiem, 15 miliónov párov topánok, 350 000 ton výbušnín, 3 milióny ton nafty, 4,5 miliónov ton potravín (asi 25% potravinových zásob potrebných počas vojny), 12 000 železničných vagónov, 1860 lokomotív, 375 000 nákladných automobilov a 50 000 džípov.[1] Nesmierne dôležité boli dodávky 18 000 stíhacích a bombardovacích lietadiel a 15 000 leteckých motorov.[6] Významné boli dodávky kovov, najmä ocele, ktoré umožnili opäť rozbehnúť produkciu tankov a delostreleckých zbraní.

                              Veľký význam Spojeneckej pomoci krajine hodnotili kladne Stalin, Žukov[7] aj Mikojan, ktorý bol počas vojny zodpovedný za zásobovanie Červenej armády. V neskoršom povojnovom období sa však sovietska histografia stavala k tejto pomoci viac kriticky.


                               Väčšia avšak nie celá časť dlhu bola krajine podobne ako ostatným odpustená.



                              2 pomoc UNRRA


                              UNRRA: Na pomoc v najťažšej chvíli sa nezabúda



                              Víťazov zdobí štedrosť. Týmto heslom sa riadili vlády protihitlerovskej koalície, keď zakladali Správu Spojených národov pre pomoc a obnovu, známu pod skratkou UNRRA (United Nation Relief and Rehabilitation Administration).

                              Prvý vlak s potravinami a liekmi od tejto medzinárodnej humanitárnej agentúry dorazil do Bratislavy práve pred 70 rokmi. Na Orave a hornom Zemplíne pomohli dodávky zažehnať hroziaci hladomor. Pred prvými povojnovými Vianocami mnohé deti v Československu písali listy nie Ježiškovi, ale dobrej tetuške, víle alebo pani Unrre…


                              https://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/357028-unrra-na-pomoc-v-najtazsej-chvili-sa-nezabuda/


                              A do trojice


                              Marshallov plán alebo oficiálne Plán európskej obnovy (European Recovery Program) bol plán prijatý Kongresom 3. apríla 1948 s cieľom organizovane zabezpečiť americkú pomoc povojnovej Európe. Po jeho odmietnutí zo strany krajín východného bloku bol plán napokon obmedzený len na západnú Európu (pozri mapu) a v konečnom dôsledku bránil rozširovaniu komunizmu.

                              Plán prvý raz vyhlásil štátny tajomník USA George C. Marshall 5. júna 1947 v prejave na Harvarde. Bol iniciátorom a tvorcom plánu. V rokoch 1948-1952 v rámci tohto plánu poskytli USA západnej Európe pomoc vo výške približne 13 miliárd dolárov. Marshallov plán prispel k hospodárskej rekonštrukcii západnej Európy, obnovil priemysel, poľnohospodárstvo a oživil medzinárodný obchod. USA si touto hospodárskou pomocou zabezpečili vplyv a prestíž v Európe, ktorá sa postupne rozdelila železnou oponou na ekonomicky vyspelejší Západ a zaostávajúci Východ. Generál Marshall bol za svoju celoživotnú prácu ocenený Nobelovou cenou za mier. 


                              https://sk.wikipedia.org/wiki/Marshallov_pl%C3%A1n

                    • 30.

                      Edo 02.10.2018, 21:51

                      @Nadja

                      Nakoniec bude Tiso vlastne mierotvorca . Zábavné ROFL.svg


                      Vyhlásil vojnu USA vyhlásil vojnu USA a 150 000 slovenských vojakov poslal napadnúť v trojlístku s Nemeckom a ZSSR Poľsko .



                      V tom čase už boli v plnom prúde prípravy na rozpútanie vojny. Po rozbití Česko-Slovenska sa ďalším Hitlerovým cieľom malo stať Poľsko a Slovensko malo v tejto agresii zohrať úlohu minimálne východiskového priestoru pre nemecký Wehrmacht. S účasťou slovenskej armády na útoku sa pôvodne vôbec nepočítalo. Jej úlohou bola ochrana vlastného územia pred prípadnými výpadmi poľskej armády.

                      14.marca 1939 vznikol Slovenský štát, ktorý Poliaci takmer okamžite uznali. Bola kreovaná vláda a jednotlivé ministerstvá. Ministrom obrany sa stal bývalý legionár, podplukovník Ferdinand Čatloš. Po rokovaniach s nemeckou stranou si Slovensko nakoniec mohlo ponechať výzbroj pre armádu o sile 125 000 mužov a ďalších 25 000 záložníkov. S nacistickým Nemeckom podpísal Slovenský štát tzv. ochrannú zmluvu, ktorá mu však istotu existencie nezaručovala. Naďalej bol vydaný na milosť a nemilosť v tom čase kľúčovej veľmoci v regióne Nemecku. Hitler mal so Slovenskom svoje zámery. Po podpise paktu Molotov-Ribbentrop v auguste 1939 však došlo ku zmene geopolitických pomerov a územie Slovenska začalo hrať pre Hitlera inú úlohu.

                      • 33.

                        Igelit 02.10.2018, 22:05

                        @Edo

                        Tiso o ničom nerozhodoval. Tiso bol prostredník medzi Hitlerom a vládou slovenskej republiky. V Slovenskom štáte rozhodoval snem. 


                        https://sk.wikipedia.org/wiki/Snem_Slovenskej_republiky


                        • 39.

                          Edo 02.10.2018, 22:59

                          @Igelit

                          Je to absolútna lož .

                          Tiso ako prezident bol výkonným orgánom bábkového fašistického štátu


                          14. marca 1939  Snem prijal názov Slovenský štát, ktorý platil až do prijatia ústavy 21. júla 1939, ktorá zaviedla názov Slovenská republika. Zároveň vymenoval novú vládu, ktorej prvým predsedom sa stal Jozef Tiso. Vyhláseniu samostatnosti sa na poslednú chvíľu snažila zabrániť skupina česko-slovenských legionárov, ktorá doručila poslancom memorandum s výzvou na zachovanie ČSR, ale už po hlasovaní. Do skupiny patrili popri iných aj budúci velitelia SNP gen. Rudolf Viest a pplk. Augustín Malár, spisovatelia Janko Jesenský a Jozef Gregor Tajovský. Vznik nového štátu v ten istý deň v rozhlase slávnostne oznámil šéf propagandy Mach.

                          • 40.

                            Igelit 02.10.2018, 23:09

                            @Edo

                            Vyhláseniu samostatnosti sa na poslednú chvíľu snažila zabrániť skupina česko-slovenských legionárov, ktorá doručila poslancom memorandum s výzvou na zachovanie ČSR, ale už po hlasovaní.


                            "hlasovaní"

  • 6.

    Edo 01.10.2018, 22:26

    Huaaaaaa   to je fakt ako pakt so ZSSR o neutočení . Keď nás američania zbombardovali čudoval sa gardista čo sa to deje . Možno pozabudli na fakt že Slovensko vyhlásilo vojnu USA  UK ROFL.svg    


    Rozhodnutie slovenska vyhlásiť vojnu USA a UK bol skvelý nápad


    Ale teraz naozaj vážne . Veľký humor to veru nebol


    Ako Slovensko vyhlásilo vojnu Amerike


    Naša hrdinská armáda dokázala, že nie je všetko počet, ale že nekonečne viac je vôľa zvíťaziť. Týmito slovami komentoval denník Gardista pred 70 rokmi vyhlásenie ľudáckej vlády o vojnovom stave Slovenskej republiky so Spojenými štátmi americkými a Veľkou Britániou.


    https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/172703-ako-slovensko-vyhlasilo-vojnu-amerike/



  • 8.

    Edo 01.10.2018, 22:39

    Ja si ani nič logickejšie neviem predstaviť ako logické vyhlásenie vojny USA a UK ROFL.svg

  • 10.

    Edo 01.10.2018, 22:50

    S nacistami teda . hmmm už som sa zlakol že sme boli nejaký oné štát .


    Mníchovská dohoda proti ZSSR bola kópiou súčasnej dohody proti Rusku

    Dohodli ste sa proti nám! Vy spiklenci sorošovi, liberálni fašisti, anglosaskí podliaci, frankofónni otroci sionizmu a islamistov!!!


    https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/43032678_2170575016535037_3139216610535931904_n.png?_nc_cat=103&oh=ec81dd5dc3bdc8ce02dc0ab2dcdb7a0a&oe=5C25ECCC 

  • 13.

    Nadja 02.10.2018, 09:01

    Mnichovská dohoda bola výsledkom prechádzajúcich chýb československej diplomacie, mali sme zmluvy napríklad aj s Nemeckom, že budeme spory riešiť dohodami, a z toho potom aj vychádzali v Mníchove. Rusko takisto odmietlo pomoc, označilo to ako náš vnútorný problém...

    • 14.

      Edo 02.10.2018, 13:45

      @Nadja

      Tých dohôd ako mala neutrálna ukrajina ešte nedávno Budapeštianskeho memoranda boli mraky . Tiež nám mier zabezpečovala Varšavská zmluva a v roku 1968 nám to v praxi i predviedli bratia z paktu . Pakt Ribbentrop - Molotov  bol asi ten najhrôzostrašnejší kde ZSSR s Nemeckom 2 svetovu anexiou Poľska rozpútali . Karma bola že ZSSR dostali výprask hneď potom ako podľa paktu Ribbentrop - Molotov bez vyhlásenia vojny napadli neutrálne Fínsko . Vzápätí ich Nemecko rozmetalo na nulu a úplnou náhodou a gigantickou materialnou pomocou lend - lease a otvorením západného frontu prežili ZSSR túto speklitú situáciu . Ba čo je paradox dostali možnosť sa postaviť na stranu víťazných mocností .


      Hitler sa prerátal mysliac si že USA sa do Nemecka nepustí a zbabelo sa bude prizerať ako často s úsmevom na tvári prezentoval .


      Jediný pakt ktorý funguje od roku 1949 neuveriteľných 70 rokov je aliancia kolektívnej obrany nato . Za jej existenciu nebola vojensky atakovaná žiadna krajina aliancie a zároveň je členstvo v aliancii najefektívnejšou a najlacnejšou formou obrany na svete , ktorá nemá žiaden ekvivalent na našej planéte .


      Za 70 rokov zasiahla vojensky aliancia nato  3 krát


      Prvý krát to bol veľmi presný zásah v drastickej vojne v Juhoslavii kde s minimálným až skoro nulovým počtom obetí civilneho obyvateľstva rýchlou akciou ukončili masove vyhladzovanie obyvateľstva .


      Druhý krát po uplatnení článku 5 nato v Afganistane po utokoch teroristickej siete al kajda na civilne obyvateľstvo USA v Afganistane .


      A tretí krát na požiadavku OSN na ochranu civilistov v občianskej vojne  v Líbyi.


      Za 70 rokov existencie aliancia nemusela ani raz zasahovať po vojenskom ataku členskej krajiny nato a nikdy ani nebude .



      • 16.

        Nadja 02.10.2018, 20:22

        @Edo

        Hej, je obdivuhodné, kolko sme mali zmluv vtedy, a nijaká nezabránila pohrome...

        Ale 68 rok by som s tým neporovnávala, lebo tie pakty boli určené na ochranu pred vonkajším nepriateľom, aj NATO nemá páky, ako riešiť konflikty medzi členmi navzájom... --  Grécko, Turecko a Cyprus...

        • 24.

          Igelit 02.10.2018, 21:25

          @Nadja

          Každá zmluva, dohoda platí len dovtedy, kým sa nezačne proste ignorovať. 

          Zmluvy obyčajne platia iba dovtedy, kým sú obojstranne výhodné. Akonáhle výhodné prestanú byť, či pre jednu, alebo aj všetkých zúčastnených, je proste zabudnutá., 

  • 18.

    Edo 02.10.2018, 20:46

    Naďka Turecko a Grécko ako i Cyprus sú zložitejšie . Grécko vystúpilo z nato a tým si spôsobilo bezbrannosť a množstvo potiaží . Po veľkých prosbách sa do aliancie vrátilo . Vojsko ZSSR bolo vnútorné ? Či nepochopil som to . Varšavská zmluva bol virtualny nezmysel kde ZSSR potrebovalo riešiť svoj mindrák z NATO . Aliencia nato vznikla v roku 1949 a trvá 70 rokov . Varšavská zmluva vznikla v roku 1956 a už o 4 roky sa začala rosýpať . V roku 1968 bola prakticky už dohnitá preto istíé krajiny vystúpili iné sa odmietli zúčastniť na okupácii . Viac než 20 rokov už fungovala ako virtualny nemožný nezmysel s obstarožitnou technikou a jadrovým arzenálom ktorý rusi napaskovali do členských krajín nám ako bonus 100 000 vojakov nie VZ ale sovietov .

    Vôbec nie je pravda že nato nemá mechanizmus ako riešiť vojenský konflikt členských krajín medzi sebou .

    Stále platí článok 5.

    A žiadna členská krajina nato ako i nečlenská nenapadne členskú krajinu nato lebo by napadla celú alianciu .


    Organizácia nato nie je zmluva o humornej neutralite ale jasne definovaný zväzok celku kolektívnej obrany .


    Nato je najefektívnejšia a najlacnejšia obrana na našej planéte ktorá nemá žiaden ekvivalent !!!

    Žiadna neutralita neexistuje ani Ukrajinská ani žiadná iná . Je iba dobrovoľná bezbranosť krajín bez jadrového arzenálu .  Ani 250 000 armáda by malé švajčiarsko neubránila ani skutočnosť že na zbrojenie a obranu dávajú Švajčiari 10 x toľko ako keby boli členská krajina nato . Ja tomu hovorím populistický masochizmus .

  • 20.

    Nadja 02.10.2018, 21:08

    Hm, musím to viac preštudovať, je to zložité.

    Vojská VZ,- ZSSR, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko a NDR, to neboli len rusi, čo prepadli ČSSR...

  • 22.

    Edo 02.10.2018, 21:15

    Naďka preštuduj . A napíš mi potom koľko tých vojakov a techniky bolo z NDR napríklad .

    Popremýšlaj prečo sa nezúčastnilo napríklad Rumunsko alebo NDR alebo Albánsko ???

    Bola to čistá akcoška riadená Kremľom . Žiaden list ktorý pozval vojská nikdy neexistoval . Ten vyfabrikovali dodatočne sovieti aby legitimizovali tento zločin .


    Vôbec to nie je zložité je to uplne jednoduché .


    Po preštudovaní si polož otázku prečo sa tu napáskovalo 100 000 sovietských okupantov a ani jeden Maďar , Poliak či Bulhar keď to teda bola vec VZ ?

    • 23.

      Edo 02.10.2018, 21:23

      @Edo

      Tu je fajn genéza


      Legenda o účasti východných Nemcov na invázii však vznikla najmä zásluhou nočnej správy sovietskej tlačovej agentúry, ktorú hneď prevzali médiá na celom svete. Oznamovala, že československú hranicu prekročili „spriatelené vojská“, medzi ktorými bola aj Ľudová armáda NDR. V skutočnosti hranicu prekročila iba skupina štábnych dôstojníkov tejto armády s pozorovateľskou misiou. Je však zaujímavé, že oficiálna propaganda NDR túto legendu živila a snažila sa vyvolať dojem, že na potlačení Pražskej jari sa podieľali aj východní Nemci. V novinách sa objavovali fotografie oných štábnych dôstojníkov, ktorí sa na územie ČSSR dostali. Vtedajší vodca NDR Walter Ulbricht sa naozaj musel cítiť ponížený, keď ho Kremeľ v poslednej chvíli zavrátil. Veď v „klube piatich“ bol spolu s poľským kolegom Władysławom Gomulkom najväčším radikálom, od samého začiatku trval na razantnom potlačení ohnísk československej ideologickej „nákazy“ a neskrýval obavy, že môže „preskočiť“ na okolité štáty bloku.


      https://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/439099-august-68-ako-to-ze-k-nam-nevtrhli-aj-rumuni/

    • 28.

      Nadja 02.10.2018, 21:48

      @Edo

      Ale mne je jasné, že iniciátorom bol SSSR, že NDR tu bola len symbolicky atd... ale napriek tomu, boli to vojská VZ, nie ZSSR. Predsa ani vojská NATO nemusia byť zastúpené všetkými členmi, je dobrovoľné rozhodnutie členov, či sa misií zúčastnia...


      • 31.

        Edo 02.10.2018, 21:56

        @Nadja

        Koľko vojakov NDR tu bolo ? Tých 9 čo tu ani neboli  ?

        Dobrovolnosť neexistovala ani pri vstupe do VZ ani pri okupácii.

        Nazval by som to dohnitosť alebo nepripravenosť .

        Podobne ako keď Nemecko so ZSSR napadli a rozdelovali si Poľsko ZSSR logisticky zlyhalo a preto meškali pár dní . Inak všetko podľa paktu . Po výprasku vo Fínsku sa Hitler išiel ušúlať od smiechu čo mini finsko dorobilo s tou obrovskou okupantskou sovietskou armadou keď tam pochovali pol miliona sovietov . To bol popud Hitlera že takto neschopnu armadu lahko zdola čo by sa i bolo stalo keby neprišla giganticka pomoc lend lease a otvorenie zapadneho frontu .