Diskusia

Denisa 24.09.2018, 20:43

Podmienená láska

Súhlasíte s týmto? 

...........................................


"Áno, mnohí oponujú a hovoria: Keď nechám svoje dieťa robiť všetko, čo si zmyslí, tak už nikdy nebude dodržiavať pravidlá a bude mi skákať po hlave. Ale to z nich hovorí strach zo straty autority. A hlavne, my môžeme a aj máme dieťaťu povedať Nie. Nemáme mu len hovoriť, že nejaké nemá byť. V prvom rade ho máme prijať také, aké je. Aj s jeho negatívnymi emóciami. Až keď ho takto prijímame, potom ho môžeme usmerniť a povedať, čo chceme. Keď mu to hovoríme cez hnev, dieťa to berie tak, že ho neľúbime. A ten hnev nemusí byť ani vyjadrený. Dieťa ho z nás cíti. Začne o sebe pochybovať. Toto sebapochybovanie sa s ním ponesie celý život. V škôlke, v škole, učitelia, kamaráti, v živote sa stretávame s veľa ľuďmi, ktorí nám dávajú svoju lásku a pozornosť s podmienkami. Keď budeš taký, ako ti hovorím, budem ťa mať rád. A tak si vytvárame rôzne Som, rôzne masky a stratégie pre rôzne skupiny ľudí - pre školu, pre rodičov a nakoniec pre kamarátov. Je to jeden veľký chaos."


Zdroj

Diskusia

  • 1.

    Edo 24.09.2018, 22:20

    Sloboda je to najcennejšie čo človek má a samozrejme i dieťa .


    Viac slobody znamená viac samostatnosti .


    Vnášanie neslobody a strachu nie je cesta k samostatnosti .



  • 2.

    Igelit 25.09.2018, 07:36

    Videl som už príliš mnoho, aby som tento článok mohol brať vážne. Bez prísnejšej výchovy vyrastajú len idioti, prípadne pusinky. Ale kto chce kam.. Potom jedného pekného dňa taký jedinec pripraví svojich rodičov o všetko a kľudne ich nechá na ulici, lebo oni mu dôverovali. 



  • 3.

    majo 25.09.2018, 08:25

    Výchova musí byť priatelská a teda s rešpektom k osobnosti dieťaťa, iba tak sa dá dlhodobe niečo dosiahnuť. Veľa detí v dospelosti úplne odídu od svojich rodičov- teda tých s tkz. prísnou výchovou, lebo sú radi že konečne vypadli z toho neprajného netolerantného prostredia. To samozrejme neznamená že si necháme skákať po hlavách, znamená to iba inú formu výchovy ako silou a mocou rodičov. Najlepšie funguje presvedčovanie, to nakoniec platí aj u dospelých, na zmenu niekoho prinútite iba tým že ho presvedčíte a nie silou, tá má krátkodobý účinok.

  • 4.

    Nadja 25.09.2018, 09:10

    Ja som ako rodič vždy bola ten prísnejší element, napr. najprv si "uprac, potom môžeš von", môj manžel na to povedal "ale je teraz pekne, bežte si, potom upracete", svojim spôsobom mal pravdu, ale hooodne ma to hnevávalo :)

    Veľmi záleží na autorite rodiča, potom stačí sa bez slova zamračiť a dieťa vie, že neurobilo niečo dobre... ak nie je autorita, môžeš aj mlátiť a dieťa sa len rehoce...

    Moja kamarátka v detstve nedostala v živote bitku... ja som nedostávala často, ale zato hrozné. A obidve sme vyrástli v normálnych, poctivých a priamych ľudí.

  • 5.

    Edo 25.09.2018, 11:44

    Aj pes sa dá vycvičiť tak že bude na slovo poslúchať a to bez akejkoľvek bitky . Makarenkove metody patria na hnojisko komunizmu . Učitel hnízno atď . vnášanie strachu a mindákov tiež nie je cesta . Moje krsniatko a neter Katka bola vedená k samostatnosti . Vyštudovala gymnázium  Jura Hronca v Bratislave a bola úspešná na mnoho majstrovstvách sveta v debatovaní . Uplne samostatná osoba od 15 rokov .

    https://www.noviny.sk/slovensko/33764-na-modelovom-zasadnuti-v-polsku-bola-najuspesnejsia-slovenka


    Mala podporu ísť študovať do Bosny a Hercegoviny odkiaľ si chcela splniť svoj sen študovať na YALE v USA.

    To sa jej i podarilo . Precestovala celý svet a dnes je úspešná právnička podobne ako jej manžel v NY. žijúca na Manhattane .


    Splnila si svoj sen lebo mala dôveru a dostala slobodu od svojich rodičov .


    V 14stich šla na svoj prvý výmenný pobyt. Cez United World College si našla štipendium, zmaturovala a absolvovala testy na americkú univerzitu. Na čo sa prihliada?
    Katka má na Yale štipko vďaka slepej finančnej pomoci. Ako to funguje?
    Vybavenie campusu alebo prečo je Yale skvelý?
    Majú Yale študenti alternatívu k wifonkám?
    Tiež sa po nociach veľa učia?


    http://www.funradio.sk/clanok/22406-ako-studovat-v-zahranici/