Diskusia

Igelit 18.09.2018, 21:17

Bezpečnosť nižšia, náklady vysšie

Sú elektronické systémy, ktoré nám tak trochu berú volant z rúk, naozaj prínosom pre bezpečnosť cestnej premávky? Výsledky štúdie z Holandska tvrdia pravý opak.


https://auto.pravda.sk/poradna/clanok/482720-sok-asistencne-systemy-nehodovost-zvysuju-tvrdia-holandania/


Já to ríkal.. 

Zase ide len o prachy. Konkurenčný boj nepustí, výrobcovia musia neustále niečo nové do svojich produktov pridávať, aby oslovili zákazníka, ale aby aj viac zarobili... Konkurenčný trh je cesta do pekla. Predajú ti aj houno a povedia, že je to vitamín. 

Diskusia

  • 1.

    majo 19.09.2018, 06:17

    Tiež by som sa veľmi nespoliehal na elektronické riadiace systémy.Niektoré sú celkom užitočné- tempomat, kamery pri parkovaní  a pod.

    • 2.

      Igelit 20.09.2018, 12:30

      @majo

      Ten tempomat ešte chápem, ale tie kamery už nie. 

      Ak sa nauči človek parkovať, ako by sa zžil s autom a jeho dimenziami. Zaparkuje proste vždy a dobre, ak sa tomu venuje, ak pri tom je so svojím plným vedomím. 

      Stroj dokáže následovať program, ale nedokáže a nebude to vedieť nikdy, predvídať, čo je základným predpokladom vyhýbaniu sa zbytočným nehodám. 

      Pre príklad, ak vidím na blízku prechádzajúce deti na kolobežkách, nebudem práve parkovať, počkám až prejdú lebo nikdy nevieš, čo to dieťa urobí, môže zrazu zmeniť smer a šup ho pod koleso práve parkujúceho auta. Toto počítač neberie v úvahu. 

      A další škodný faktor tohoto uľahčovania si úkonov je ten, že človek pri tom reálne osprostieva. čo je dokázané už dávno, ešte pri príkladoch s kalkulačkami. 

      • 4.

        Denisa 24.09.2018, 20:06

        @Igelit

        ono je tiez rozdiel, ak niekto parkuje s nejakym krpatym mestskym autockom a ked ma zaparkovat s limuzinou. a napr. vodic. ktory je zvyknuty jazdit (a parkovat) na malom, ak by mal zrazu presadnut a zaparkovat velke, tak tam tie kamery maju opodstatnenie, min. sa ubezpečí, či ide dobre

        • 5.

          Igelit 25.09.2018, 07:32

          @Denisa

          Ak mu to stojí za "maknutie" mozgu, prosím. Ja mám svoju inteligenciu rád :) 

          • 6.

            majo 25.09.2018, 08:29

            @Igelit

            Kamera je dobrá vec, vyskúšaj si cúvať s kamerou a bez nej, uvidíš ten rozdiel v tvojom odhade. V každom prípade sú to všetko pomôcky a ako také sú dobré. Inteligencia je aj vedieť využívať výdobytky techniky.

            • 7.

              Igelit 25.09.2018, 08:44

              @majo

              Ale mne je jasné, že je to pomôcka a o to práve ide. Pomôcka, ktorú nepotrebujem a ktorá ma iba oberie o ďalšiu schopnosť. Nepotrebujem si vždy a vo všetkom zjednodušovať život. Na čo potom žijeme, keď chceme, aby všetko za nás robil niekto, niečo iné? 

              • 8.

                Edo 25.09.2018, 11:52

                @Igelit

                Igelit to je tvoj problém nie problém techniky . Ak techniku odmietaš využívať nevyužívaj ju . Je to istý druh xenofobie . X ľudí hovorí že by nechceli automatickú prevodovku . Nevedia ani prečo . Ja sa domnievam , že preto lebo auto s automatom nikdy nešoférovali . Nebudem čumieť do neba na mraky ale otvorím si yrno.sk alebo chmi radar a okamžite viem aké či búrka bude alebo nebude . Otvorím si navigáciu a v klude bez stresu sa pohybujem kde koľvek na svete . Pozerať do zrkadielka lebo som dň čumel od roku 1980 odkedy som začal šoférovať je žartovné . Svet sa mení je len na nás či to akceptujeme alebo zakrnieme .Prípadne budeme oplakávať svoju mladosť a utápať sa v dezinfoškách .

                • 10.

                  Igelit 25.09.2018, 18:26

                  @Edo

                  Neodmietam používať techniku tam, kde v tom vidím význam. 

                  Mozog zakrnie tomu, kto používa každú technológiu na uľahčenie úkonov, akú mu podstrčia. 



              • 11.

                majo 25.09.2018, 19:16

                @Igelit

                No práve využívanie techniky mi pomáha veľa prežiť, ostane čas a sily na iné veci.

                • 12.

                  Igelit 25.09.2018, 20:58

                  @majo

                  Kto chce kam, pomôžme mu tam. 

                  Technika, ktorá nahrádza náš pohyb, sa stará o problémy s kĺbami, s obezitou a tak podobne. Logicky, náš pohybový aparát bol navrhnutý na pohyb. 

                  Technika, ktorá nahrádza náš rozum, spôsobuje hlúpnutie. Ľudia pravidelne používajúci navigáciu napríklad, sa už bez nej po čase nevedia orientovať. To sú už dávnejšie dokázané veci.

                  Takže je to relatívne, či nám technika naozaj uľahčuje život. Chorý a retardovaný iste nebude mať ideálny život. Hovoríme o extrémoch samozrejme. 

                  • 13.

                    majo 26.09.2018, 07:07

                    @Igelit

                    Je to presne naopak, využívanie technických vymožeností ti umožň§uje lepšie využiť čas aj na zdravý pohyb, lebo neviem či obzeranie v aute o 180 stupňov je akurát nejaká zdravá aktivita. Aj auto je pomôcka, nie ? Či ty chodíš aj na dlhé vzdialenosti pešo ? Napr. 100km ? Ja si svoj pohyb sledujem a to tiež pomocou techniky- smart náramku a som na tom viac ako dobre.

                    • 14.

                      Igelit 26.09.2018, 09:44

                      @majo

                      Nerozumiem, čo tu riešiš. Nie len, že nás technika pripravuje o zdravie a rozum, ale ešte aj o bezpečnosť, ako bolo aj v Holandskej štúdii potvrdené. 

                      Iste, technika nám robí život príjemnejší v rámci pohodlnosti. Aj fet robí život príjemnejším a feťák si fet obraňuje, to je normálne. To ešte neznamená, že je fet pre človeka dobrý. 

                      Aj všeobecná zdravoveda pokročila mílovými krokmi, napriek tomu svetová zdravotná organizácia hovorí, že dnešný človek je 4x chorľavejsí, ako ľudia z minulosti a majú na to celkom logické vysvetlenie. TECHNIKA majo. Naše výrobné procesy zamorujú svet odpadom a škodlivinami, ale pravda, my máme za to pohodlnejší zivot, nepopieram. Ale nesnaž sa tu vyvracať nevyvrátiteľe. 

                      • 15.

                        Edo 26.09.2018, 10:18

                        @Igelit

                        Tak teda o zdravie huaaaaaaaaROFL.svg

                      • 16.

                        majo 26.09.2018, 12:41

                        @Igelit

                        Ty si kladieš rovnítko medzi využívaním technických vymožeností a lenivosťou, pritom tie veci spolu nesúvisia, to riešim . Ale ak nechceš rozumieť, tak dobre....spokojny.svg

                      • 17.

                        majo 26.09.2018, 12:43

                        @Igelit

                        Téma boli vylepšenia v autách a ty tu začínaš riešiť svetový mier.......Technika je vždy iba pomôcka a záleží iba od ľudí akým spôsobom ju využijú, to je všetko.

          • 9.

            Denisa 25.09.2018, 14:20

            @Igelit

            ja mám rada svoje auto, hehe

  • 3.

    Edo 22.09.2018, 22:33

    Hlupák nikdy neosprostie

  • 19.

    Edo 26.09.2018, 13:58

    Treba jazdiť v trabante tam ti technika nebude s určitosťou ohrozovať zdravie